Potpredsjednik Vlade i ministar financija Zdravko Marić u utorak je izvijestio da je postignut dogovor sa šest banaka oko arbitražnih postupaka vezanih uz konverziju kredita u CHF, pri čemu se sa četiri banke suspendiraju postupci pokrenuti protiv RH, čime je otklonjena potencijalna obaveza državnog proračuna u iznosu od najmanje 2,5 milijarde kuna.
Zdravko Marić je rekao da pravosudni postupci banaka protiv Hrvatske pred međunarodnim i domaćim sudovima dugo traju, izazivaju značajne financijske efekte, visoke troškove pravnika i vještaka.
„S druge strane, ti procesi imaju neizvjestan ishod, bez obzira na sve argumente koje jedna i druga strana podnose. Arbitražni postupci imaju i reputacijski efekt“, izdvojio je.
Na Međunarodnom sudu za rješavanje arbitražnih postupaka u Washingtonu protiv Hrvatske pokrenuto 13 postupaka.
„Sve ovo vrijeme nas zastupa Državno odvjetništvo, vodimo dijalog i imaju konstruktivan pristup. Taj dijalog je identificirao zajedničke karakteristike postupaka. Tako smo otvorili put za razgovor s bankama o načinu i pronalaženja rješenja izvansudskog rješenja sporova“, izvijestio je potpredsjednik Vlade.
Dodao je da dugotrajnost i financijski efekti takvih sporova nikome nisu u interesu.
„Otvorili smo put za kvalitetan dijalog koji je trajao svih ovih godina. Događali su se, u međuvremenu, neki efekti koji nisu u potpunosti bili niti predvidivi niti željeni, poput koronakrize ili dva razorna potresa u Hrvatskoj. Bilo je nekih stvari koje smo priželjkivali i radili na njima, poput daljnje uskladbe s europskom direktivom i proces prema uvođenju eura“, kazao je Marić.
U četiri postupka odmah nastupa suspenzija
Potpredsjednik Vlade Marić izvijestio je da je postignut dogovor sa šest banaka koje vode postupke pred Međunarodnim sudom za rješavanje investicijskih sporova u Washingtonu, pred domaćim sudovima te onim koje još nisu pokrenule takve postupke.
„Bitno je reći da, temeljem ovog postignutog dogovora, u četiri postupka odmah nastupa suspenzija, dakle zaustavljanje svih postupaka i procesa. Međunarodni sud ima svoje procedure, koje traju određeno vrijeme, unutar kojeg je potrebno ispuniti sve korake, a nakon čega dolazi do trajnog odustajanja od arbitražnih postupaka i eventualnih budućih sporova“, istaknuo je Marić, dodavši da je suspenzija koja je stupila na snagu podrazumijeva da od tog trenutka nema nikakvih radnji i aktivnosti, stoga ni dodatnih troškova.
Izvijestio je da postignuti dogovor nema nikakve financijske obveze za državni proračun.
Dijalog s bankama i kreditnim institucijama cijelo vrijeme je bio konstruktivan. „I njima se, također, zahvaljujem što su prepoznali napore koje je Vlada svih ovih godina činila na unaprjeđenju poslovnog okruženja u Hrvatskoj, stvaranju svih dodatnih i poboljšanih uvjeta za stimuliranje investicija svih vrsta“, poručio je.
Izdvojio je pritom da su sve Vladine mjere horizontalne prirode. „Primjenjuju se jednako na sve“, dodao je.
Otklonjena potencijalna obveza države od najmanje 2,5 milijarde kuna
Govoreći o samom procesu, Marić je rekao da se ovom dogovorom otklonila potencijalna obveza državnog proračuna u iznosu od najmanje 2,5 milijarde kuna.
Dosad je pak Hrvatska u četiri slučaja pred Međunarodnim sudom za rješavanje investicijskih sporova za troškove suda, odvjetnika i vještaka platila 127 milijuna kuna.
„S ovim dogovorom sve to staje, odnosno nema više nikakvih dodatnih radnji po osnovi ovih procesa što se tiče šest banaka. Za dvije banke postupci se nastavljaju dalje, nastavit ćemo dijalog i s tim bankama te vidjeti hoćemo li u razdoblju ispred nas moći sklopiti ovakvu vrstu dogovora“, naglasio je.
Banke su prepoznale rad Vlade na unaprjeđenju poslovnog okruženja
Novinare je zanimalo zašto su banke pristale na dogovor. Marić je odgovorio da su prepoznati napori na stvaranju i unaprjeđenju poslovnog okruženja kroz različite vidove horizontalnog pristupa.
„Paralelno s time i daljnju uskladbu našeg zakonodavstva s pravilima, direktivama i općenito standardima Europske unije, kao i korak dalje što se tiče uvođenja eura. Banke su prepoznale da su u okviru naših mogućnosti i svega onoga što smo učinili, unaprijeđeni uvjeti i poslovno okruženje i da smo poslali jasan signal da su investicije svih vrsta u Hrvatsku više nego dobrodošle“, kazao je.
Vezano za banke s kojima je postignut dogovor, Marić je naveo da su to Zagrebačka banka, PBZ, Sberbank, Erste, Raiffeisen i OTP banka.
„Dogovor ne podrazumijeva nikakve financijske obveze za Hrvatsku“, naglasio je potpredsjednik Vlade Marić.
Na pitanje novinara s kojim dvjema bankama nije postignut dogovor, Marić je odgovorio da su to Addiko bank i Societe Generale.
„Postupci se nastavljaju, ali i dalje smo otvoreni za razgovor“, dodao je.
Prisnažio je da je dogovor s bankama značajan reputacijski iskorak za Hrvatsku, kao i potvrda vladavine prava, odnosa prema investitoru te dobra pozivnica investicijama u Hrvatsku.
Izvor: vlada.hr
