Nakon vala nezadovoljstva svekolike javnosti koje je uslijedilo radi ponovnog neusuglašavanja sudaca Vrhovnog suda RH po pitanju pravnog mišljenja o pravu na obeštećenje potrošača s konvertiranim kreditimana punu restituciju, odgovore jesu li potrošači izgubili pravo na potraživanja zbog nepoštene promjenjive kamatne stope i nepoštene valutne klauzule CHF iz osnovnog ugovora o kreditu ili i dalje imaju pravo na potraživanja iz osnovnog ugovora, potražili smo od predsjednika društva Potrošač, Igora Vujovića te odvjetnika Mladena Dragičevića, koji su od samog početka aktivni sudionici ovog dugotrajnog sudskog postupka.
Vujović je za portal Objektivno.hr izjavio: ”Odluka je konačna i takva kakva je – ne bih je želio komentirati. I dalje nam se pruža mogućnost žalbenog postupka putem Ustavnog suda, no nastavak daljnje pravne bitke ni na koji način ne priječi korisnike kredita u švicarskim francima da podignu tužbe. Već je prva presuda Trgovačkog suda u njihovu korist bila dovoljna za isto, no od cca 120 tisuća korisnika, svega ih je 50 tisuća predalo tužbene zahtjeve – što smatram sramotnim.
Sada se razno razni pravni stručnjaci prave pametni i prigovaraju nam da smo trebali tužiti pojedinačno. Mi smo kao Savez „Potrošač“/tužitelj u datom trenutku napravili sve što smo mogli i time značajno ubrzali postupak nego što bi se to moglo pojedinačnim tužbama te bi na pozitivan ishod vjerojatno čekali jednako dugo kao i u slučaju HT-a – dugih 17 godina. Korisnicima smo dali alat u obliku pozitivne presude koju mogu iskoristiti u svom predmetu, no svaki je slučaj priča za sebe jer krediti nisu ugovoreni na iste iznose. Ne znam što ljudi čekaju, bojim se da ću ćemo ostati razočarani te da će broj do sad podnesenih tužbi ostati nepromijenjen.
Ti koji tvrde da još nešto čekaju će uvijek čekati i neće na kraju ništa poduzeti, a mi smo gotovo deset godina proveli boreći se da im to omogućimo. Radi svega toga nisam više siguran da bi s jednakim entuzijazmom više pokretali kolektivne tužbe jer nam predstavljaju veliki trošak. Svaka čast odvjetničkom uredu Dragičević koji su uz minimalne naknade zajedno s nama 2004. godine iznijeli na leđima slučaj HT te slučaj Frank u suradnji s odvjetnicima – Nicole Kwiatkowski i Nikšom Valjalo.
Banke koriste sve moguće alate koje imaju na raspolaganju i lobiraju na sve strane, no postoje ipak neke granice. Borba na sudu se svodi na to tko ima jače argumenete i čija je mogućnost dokazivanja veća. Banke si mogu priuštiti jake odvjetničke timove, no već više manje svi odvjetnici rade na slučaju Franak ili poznaju kolege na koje ih mogu uputiti, a korisnici se uvijek mogu obratiti i našoj udruzi. Naravno da i odvjetnici gledaju na priliku za dodatnom zaradom, ali prvenstveno vode računa o tome imaju li potrošači uopće šanse za uspjeh u sporu. I dalje tvrdim da nemaju što izgubiti jer se s odvjetnicima o podmirenju troškova prema njima mogu dogovoriti nakon pravomoćnosti te će im pored refundacije svih troškova pripasti i zatezne kamate. Vrhovni sud je na pravo na zatezne kamate sada i stavio naglasak te stoga njihovu odluku ne smatram u potpunosti razočaravajućom, jedino što u cijelostu i nisu uvaženi svi naši zahtjevi.”
Odvjetnik Mladen Dragičević iz Odvjetničkog društva Dragičević i parteri d.o.o., komentirao je sljedeće: ”Zauzeto stajalište Vrhovnog suda Republike Hrvatske i dalje nije dalo odgovor na ključna pitanja, a koja su važna radi rješenja velikog broja već pokrenutih pojedinačnih postupaka.
Naime, pravnim shvaćanjem Vrhovnog suda zauzeto je stajalište da potrošači imaju pravo na zatezne kamate koje bi tekle na preplatu iz konverzije. Takvo pravno stajalište potvrdilo je činjenicu da su banke nepoštena ugovorna strana kod svih potrošačkih ugovora o kreditu s valutnom klauzulom CHF sklapanih u razdoblju do kraja 2010.g., međutim, isto stajalište nema nikakav utjecaj na parnične postupke koji su trenutno u tijeku. Naime, važno je istaknuti da Vrhovni sud Republike Hrvatske nije zauzeo pravno stajalište da potrošači nemaju pravo na punu restituciju, odnosno povrat svih suviše plaćenih iznosa rata kredita, a koje proizlaze iz ništetnosti odredbi osnovnog ugovora o kreditu s valutnom klauzulom CHF. S obzirom na navedeno, mi kao pravni zastupnici potrošača voditi ćemo i vodimo daljnju pravnu bitku za ostvarivanje potpunog obeštećenja naših stranaka. Međutim, smatram važnim napomenuti da se cjelokupna borba potrošača po pitanju ništetnih ugovora o kreditu s valutnom klauzulom CHF vodi već više od 10 godina, te da je već prošlo gotovo 5 godina od posljednje pravomoćne presude u kolektivnoj parnici. S obzirom na navedeno, daljnje odugovlačenje svih sudbenih instanci i postojanje zadrške u donošenju jasnih pravnih stajališta stvara visoku razinu pravne nesigurnosti u Republici Hrvatskoj, a čime posljedično građani gube i povjerenje u državu i državne institucije što jasno dovodi do zaključka da je pravosudni sustav Republike Hrvatske zreo za dubinske i temeljite promjene.”
