WIKIPEDIJA kaže: „Lucije Domicije Neron (lat. Lucius Domitius Nero), sin Agripine i Gneja Domicija Ahenobarba, bio je rimski car od 54. do 68. godine. On je također posljednji potomak julijevsko-klaudijevske kuće. Na tron rimskog cara dovela ga je majka Agripina Mlađa nakon što je prethodno otrovala svoga muža, cara Klaudija (vladao 41. – 54.). Neron je nastavio politiku cara Tiberija (vladao 14. – 37.), vodio je oštru borbu protiv rimske aristokracije (senatorskog staleža), a koja se protivila sužavanju prava Senata i jačanju carske vlasti…“
Hm.
„…Neron je bio bolesno ambiciozna osoba. U toj svojoj nerealnoj ambiciji želio je ponoviti djelo Aleksandra Makedonskog te je vodio skupe i nesigurne ratove na Istoku uzalud pokušavajući osvojiti Armeniju, sjevernu obalu Crnog mora i Etiopiju. Mnogo novca Neron je trošio na kazalište, cirkuske igre i raskošan život. Uobražavao je kako je velik umjetnik te se često pojavljivao u kazalištu i cirkuskoj areni kao glumac, pjevač, svirač i sudionik u utrci dvokolica…“
Hm.
„…Zbog opterećivanja državne blagajne, koje se posebice osjetilo u provincijama kroz nove poreze, za njegove vladavine izbili su ustanci u Britaniji, Španjolskoj, Galiji i Judeji. Godine 64. nakon velikog požara u Rimu nezadovoljstvo je zahvatilo i Rim jer glasine su za požar krivile Nerona. Poslije paleža Rima Neron je započeo sa sustavnim progonima kršćana jer je njih smatrao krivima za paljevinu Rima. U tim progonima stradali su Isusovi apostoli, Petar i Pavao. Sljedeće godine smaknuo je mnogo protivnika, ali i nevinih osoba, nakon otkrivanja urote za njegovo svrgavanje. Seneka, koji se već prije povukao s dvora bio je prisiljen počiniti samoubojstvo 65. godine…“
Hm.
Vidite li i vi neke poveznice između Lucija Domicije Nerona i ovih naših, hrvatskih nerončića, koji su ovih dana kilometrima udaljeni stvarali potpunu histeriju oko požara koji je opasno zaprijetio ‘najluđem gradu na svitu’?
Činjenicu da Split gori, Plenković je prvi puta službeno komentirao iz HTV-ovog studija u kojem je davao intervju povodom godišnjice otkad je zasjeo na čelo HDZ-a, što se, ako se želimo poigrati analogijom, dogodilo nakon što je Agripina Mlađa (Most), otrovala cara Klaudija (Karamarka). Mnogo novca Neron je trošio na kazalište, cirkuske igre i raskošan život i često se pojavljivao u kazalištu i cirkuskoj areni kao glumac, pjevač, svirač i sudionik u utrci dvokolica. A to bi, otprilike, bio značaj funkcije o kojoj se razgovaralo (godišnjica preuzimanja funkcije predsjednika HDZ) za zemlju i građane, pogotovo za stanovnike Splita i okolice u tom trenutku.
No, taj „osjećaj da je veliki umjetnik i da mu je mjesto na svim velikim pozornicama“ sve se lakše prepoznaje i u djelovanju hrvatske predsjednice, Kolince Grabar Kitarović. Ambicioznost? Kako drugačije nazvati to da predsjednica iz Salzburga komentira stanje na terenu, iako se prethodno nije čula s premijerom (jer odavno nisu u dobre) i iako sigurno ne može imati sve ključne informacije da bi u toj priči mogla donijeti relevantan sud. Uzmimo u obzir i zašto se predsjednica nije mogla na vrijeme vratiti u Hrvatsku da prisustvuje kriznom stožeru u Splitu – zato što po nju nije na vrijeme došao vladin zrakoplov. Prevozio je premijera u Split, nakon što je dio njegove svite vozao do Londona, u vrijeme kad su se vatrogasci u Splitu već borili sa stihijom. Tamo su gledali lika koji ne plaća porez u Hrvatskoj, a trošak vladinog aviona platit će građani kojima nameću porez na nekretnine.
„Poslije paleža Rima Neron je započeo sa sustavnim progonima kršćana jer je njih smatrao krivima za paljevinu Rima“, iako je cijela Hrvatska na Facebooku bila duboko uvjerena da je kriv Neron, odnosno sve hrvatske vlasti u posljednjih 20-ak godina, zajedno s ovom, koje nisu dovoljno ulagale u sustav vatrogastva i nisu uspostavile dobar sustav reakcije u takvim situacijama. Istina, s takvim izazovima ne susrećemo se često, pa to vlasturinama omogućava da se njima niti ne bave, pa tako ni dan danas nemamo suvisla objašnjenja za užas na Kornatima, a ovaj splitski požar ispao je „interesantan“ i „atraktivan“, jer „ne događa se često da vatra dođe tako blizu jednog velikog grada“. Ne događa se često da netko izjavi i da je sustav dobro funkcionirao, iako se taj sustav, zapravo, dosta dugo nije dao nazrijeti, pa su građani Splita informacije o stanju na terenu jedni drugima prenosili preko Facebooka, dok su odgovorni u izjavama na temeviziji govorili da se strpe do „21 sat, kad će izaći s priopćenjem“. Ukratko, od cijelog sustava nije se znalo tko bi trebao stati pred kamere i reći ljudima da li da ostanu u svojim kućama, ili se evakuiraju.
Unatoč benevolentnom pristupu, u progonu nakon požara nekako je stradao je jedan od apostola, ministar obrane, Damir Krstičević, za kojeg, doduše, još nitko ne shvaća je li zaista neopozivo dao ostavku, ili postoji mogućnost da ju povuče, ako ju premijer ne prihvati. Drugi apostol, šef Državne uprave za zaštitu i spašavanje, Dragan Lozančić, sam je priznao da je možda zakazao sustav komunikacije Uprave i državnog vrha, pa je moguće da će pasti. I onda je premijer, pardon Neron, „sljedeće godine smaknuo mnogo protivnika, ali i nevinih osoba, nakon otkrivanja urote za njegovo svrgavanje“… pa, mediji ovih dana javljaju da će tinjajući sukob između premijera i predsjednice vjerojatno završiti time da će HDZ razmisliti o tome hoće li joj pružiti podršku na predsjedničkim izborima… za tron.
Lucije Domicije i Agripina našli su se zapravo u borbi za prevlast, jer između njih već dugo tinjaju problemi, pa tako mediji pišu kako postoje prijepori oko imena novih veleposlanika, kako predsjednica vodi vanjsku politiku bez da o tome obavještava premijera, da nisu složni ni oko inicijative tri mora, da se nisu složili ni oko Barišić i Jokića, da različito gledaju na ovršni zakon…
U svemu tome važno je, zapravo, samo jedno: Samo prisebnim građanima i velikoj požrtvovnosti i nadljudskim naporima vatrogasaca koji gase požare sa zastarjelom opremom i često bez adekvatno organiirane podrške treba zahvaliti to da Split nije gore zahvaćen vatrom te da nema ljudskih žrtava i velike materijalne štete, unatoč tome što su u isto vrijeme gorila još dva veća požara u Dalmaciji te da je riječ o područjima na kojima imamo i veliki broj turista. I sad bismo trebali ozbiljne i odgovorne ljude koji bi mogli nadići ovu situaciju i vlastite taštine i na temelju ove situacije ustrojiti novi, kvalitetniji sustav reagiranja, te započeti sa strateškim ulaganjima u vatrogasnu zajednicu. No, od toga, na žalost, očito neće biti ništa.