“Hrvatskoj javnosti dobro je poznato da Vujnovac kontrolira otprilike 20 posto hrvatskog BDP-a”, podsjeća odvjetnik Lansky
”Austrijskom odvjetniku Gabrielu Lanskyju, Hrvatska je bez obrazloženja zabranila ulazak u zemlju. Naime, Ministarstvo unutarnjih poslova (MUP), slijedom obavijesti Sigurnosno-obavještajne agencije (SOA), ograničilo je ulazak u zemlju tom bečkom odvjetniku jer “ugrožava nacionalnu sigurnost”, objavio je Index lani početkom prosinca.
Taj portal objavio je i da je službenu obavijest da Lansky ne može u Hrvatsku potpisao načelnik Uprave Kriminalističke policije Antonio Gerovac, a odvjetnik Lansky otkrio je kako je uvjeren da iza svega stoji njegovo zastupanje Saifa Alketbija, emiratskog investitora u Fortenovi, i njegove tvrtke SBK ART u brojnim pravnim sporovima s vlasnikom Fortenova grupe Pavlom Vujnovcem.

Vijest o zabrani ulasku u Hrvatsku čovjeka koji istražuje poslovanje ”državnog prijatelja br 1” Pavla Vujnovca uslijedila je gotovo istovremeno s prvim kritičkim tekstovima o razlozima prebacivanja Vujnovčevih tvrtki u Švicarsku i na Maltu, o čemu je Objektivno.hr već iscrpno pisao.
Razloge za posebni tretman ”državnog prijatelja br. 1”, prvom rečenicom za Index potvrdio je i sam bečki odvjetnik.
“Hrvatskoj javnosti dobro je poznato da Vujnovac kontrolira otprilike 20 posto hrvatskog BDP-a”, podsjeća Lansky koji naglašava, pak, umiješanost SOA-e u cijeli slučaj. Gabriel Lansky djelu hrvatske javnosti poznat je kao odvjetnik koji zastupa Saifa Alketbija, arapskog investitora koji je zbog udjela u Fortenovi, koji je, kako tvrdi, kupio od ruskog Sberbanka, podigao nekoliko kaznenih prijava zbog nanošenja štete u poslovanju. Alktebi na međunarodnim sudovima se bori da mu se prizna pravo vlasništva u Fortenova grupi, odnosno da se prizna njegova kupnja udjela u Fortenovi.Podsjetimo, Saif Alketbi – punog imena Saif Bin Marhan Alketbi, iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, objavio je da je stekao 43.4 posto udjela u Fortenova grupi od ruskog Sberbanka i to za pola milijarde eura.
No kako se Sberbank kao ruska državna financijska institucija našao pod sankcijama, posao je osporavan. Fortenova je vrlo brzo nakon toga objavila da je napokon pronašla svoj model po kojem će promijeniti vlasničku strukturu.
“Sankcionirani vlasnici Saif Alketbi i ruska banka VTB više neće biti suvlasnici i bit će isplaćeni, a tvrtka će nastaviti poslovanje. Novi većinski vlasnik postaje Open Pass”, objavili su iz Fortenove. Vlasnici Open Passa su, ističe Index, Pavao Vujnovac, Damir Spudić te, što je posebno važno, dugogodišnji kadar SOA-e Josip Jurčević.
Alketbi je pokrenuo sporove na Malti, u Nizozemskoj i Luksemburgu, a u tim poslovima zastupa ga Lansky. Nakon što je u tjedniku Nacional izašao članak koji se poziva na neimenovani izvor koji je “dobro upućen u poslove vlade”, a u kojem se tvrdilo da odvjetnik Lansky špijunira premijera Andreja Plenkovića i druge, a vezano za slučaj Fortenova, za Lanskyja je stigla zabrana ulaska u Hrvatsku.
Lansky se, ističe Index, ne nalazi ni na jednoj sankcijskoj listi vezano za Rusiju, odnosno rat u Ukrajini. Isto tako, ovom odvjetniku ni jedna država Europske unije nije zabranila ulazak, osim Hrvatske, a unatoč višestrukim upitima do sada nije dostavljeno nikakvo službeno obrazloženje te se samo nagađa o razlozima.
Index ističe i da je dobio uvid u obavijest o zabrani ulaska koju, kako se naglašava , neuobičajeno potpisuje šef Krim. policije, a koja se poziva na tajni izvještaj SOA-e. MUP se pritom pozvao na članak Zakona o državljanima država članica Europskog gospodarskog prostora gdje se ističe da je nekoj osobi moguće zabraniti pravo ulaska i boravka u Hrvatsku ako predstavljaju opasnost za nacionalnu sigurnost, javni poredak ili zdravlje. No, isto tako, isti članak zakona ima iznimku, s obzirom na to da stoji kako se zabrana ulaska u državu ne smije temeljiti na gospodarskim razlozima. No, izgleda da je Fortenova izuzeta.

“Poznate su i bliske poslovne veze g. Vujnovca s brojnim visokopozicioniranim bivšim i aktualnim predstavnicima SOA-e – te su veze već bile predmet brojnih skandala o kojima su hrvatski mediji opširno izvještavali. Prepuštamo informiranoj hrvatskoj javnosti da na temelju toga sama donese zaključke o mogućim razlozima i motivima ove neviđene zabrane ulaska”, kazao je odvjetnik Lansky za Index.
I nakon objave tog teksta, MUP nije odgovorio na novinarske upite vezano za razloge zabrane ulaska u zemlju odvjetnika koji zastupa klijente u parnicama protiv Fortenova grupe, u kojoj je danas većinski vlasnik Pavle Vujnovac.
No, vrijedno je istaknuti, da se ime Pavla Vujnovca, u rijetkim kritičkim tekstovima neizbježno spominje i ime Josipa Jurčevića, njegova dugogodišnjeg poslovnog partnera i glavnog “operativca”. Vujnovac i Jurčević surađuju u brojnim tvrtkama te je suvlasnik tvrtke koja se vodi kao vlasnik Fortenove. Jurčević, rodom iz Tomislavgrada, bio je dugo godina visoko rangiran u Sigurnosno-obavještajnoj agenciji (SOA), a navodno je pripadao struji koju su vodili Tomislav Karamarko i Milijan Vaso Brkić.

”Ukupno je deset godina bio zamjenik ravnatelja SOA-e, a tu državnu službu napustio je zadnjeg dana 2012. godine te odmah postao direktor tvrtke Luka Ploče energija. Nakon tog zaposlenja postao je neiscrpan ulagač, odnosno poduzetnik i hotelijer koji stoji iza izgradnje niza vila, hotela i ostalih smještajnih objekata. Danas je jedan od najimućnijih Hrvata.”, zaključuje Index.
No, s druge strane – Nacional u tekstu objavljenom još lani u svibnju pokušao je otkriti što se krije iza dolaska austrijskog odvjetnika Gabriela Lanskog u Zagreb i zašto izvori bliski Vladi njegove operacije kojima želi spriječiti vlasničku konsolidaciju Fortenove doživljavaju i kao udar na Plenkovića. Prema navodima istog Nacionalovog izvora bliskog Vladi, može se, u najmanju ruku, sumnjati da se u ovom slučaju radi o aktivnostima koje ulaze u zonu hibridnog ruskog djelovanja protiv odlučivanja unutar institucija EU-a, ali i u zonu novog potencijalnog kršenja sankcija EU-a za što bi odgovornost trebali snositi svi oni koji u tome sudjeluju.
Izvor blizak vladi navodi kako se radi o manevru koji ima i specifičnu političku dimenziju u Hrvatskoj, ponajprije zato što je Andrej Plenković značajan dio svog premijerskog angažmana uložio u spašavanje poslovanja Agrokora, preteče današnje Fortenova grupe, kao i u europsku borbu protiv ruskog utjecaja. Pa spomenuti manevar s kojim povezuje Lanskog isti izvor doživljava i kao specifičnu provokaciju upućenu premijeru Plenkoviću.
Taj izvor navodi da ako bi sankcionirani ruski suvlasnici uspjeli u svom naumu, vlasnička konsolidacija Fortenova grupe privremeno bi se zaustavila, a poslovanje Fortenova grupe i dalje bi bilo ozbiljno oštećeno zbog postojanja sankcioniranih ruskih udjela u vlasničkoj strukturi. Što bi sankcioniranim ruskim suvlasnicima dalo vremena da nastavkom svojih pravnih, medijskih, političkih i obavještajnih manevara i pritisaka ipak uspiju skinuti sankcije, svoj ruski kapital legaliziraju u EU-u i u konačnici preuzmu najveću regionalnu kompaniju. Isti izvor uz sve navedeno tvrdi i da bi uspjeh spomenute operacije osvijetlio ozbiljne pravne i institucionalne rupe u djelovanju tijela Europske unije protiv ruskog utjecaja i izbjegavanja sankcija.
I to bi, naravno, bio veliki udarac premijeru Andreju Plenkoviću koji, prema svemu sudeći, i dalje mora štititi Pavla Vujnovca, ” državnog prijatelja br. 1”.
