U Beogradu je u srijedu navečer održana središnja svečanost obilježavanja Dana srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave uz poruku predsjednika Aleksandra Vučića da će Srbija poštivati jedinstvo svih naroda i njihove zastave, ali će i “uvijek ponosno nositi” svoju trobojnicu.
Novi državni praznik Srbije izazvao je nelagodu među njezinim susjedima desetljećima nakon što su slični pozivi doveli do krvavih ratova devedesetih.
Devedesetih godina prošlog stoljeća srpske snage uz financijsku i političku potporu Beograda vodile su krvave kampanje u Bosni, Hrvatskoj i na Kosovu s ciljem stvaranja “Velike Srbije”. Pokušali su, ali neuspješno, prekrajati unutarnje granice bivše Jugoslavije i stvoriti jedinstvenu srpsku državu, navodi AP.
“Ne treba nam ništa tuđe, samo hoćemo biti svoji na svome, ne trebaju nam druge granice. Ne treba nam baš ništa, samo da smijemo reći da nosimo srpsko ime i srpsko prezime”, rekao je večeras Vučić u petnaestominutnom govoru u kojem se dotaknuo stradanja Srba u povijesti.
Premijer Plenković ustvrdio je da ideje poput one srbijanskog predsjednika Vučića da na jučerašnji dan Srbi u svijetu izvjese srpsku zastavu nemaju nikakav drugi smisao osim provokacije prema susjednim zemljama.
“Takve akcije nemaju nikakav drugi smisao nego se radi o svojevrsnoj provokaciji prema svim susjednim zemljama. Ovdje su ožiljci velikosrpske agresije Miloševićevog režima itekako još živi. Pitanja nestalih, pitanja ratnih zločina, pitanja ratnih šteta – sve su to teme koje žive u narodu i koje opterećuju odnose”, rekao je premijer Plenković.
Dodao je da svaka takva akcija ima za cilj izazvati žestoke reakcije ili prouzročiti negativne efekte.
Poručio je da je Hrvatska zrela demokratska zemlja sa stabilnom vlašću, odmjerenim i pametnim potezima u cilju zaštite nacionalnih interesa, kada je riječ o vanjskoj politici, a osobito politici prema susjednim zemljama i upravo je tu ta ključna razlika.
“Mi smo obazrivi, štitimo naše interese, unaprjeđujemo odnose, štitimo hrvatsku manjinu u Srbiji, a ono što je najvažnije – pitanja koja se odnose na srpsku manjinu u Hrvatskoj – rješavamo tu u Hrvatskom saboru, u parlamentarnoj većini, u koaliciji koju imamo već pet godina”, kazao je.
Hina/Vlada RH
