Istražili smo odlaske pojedinaca na pozicije moći iz Odvjetničkog ureda Damira Rudeša, Marija Rođaka i Hrvoja Kalauza, zatim iz odvjetničkog ureda Lovrić&Klobučar, te, zaključno, iz Odvjetničkog društva ( Šeparović) , Špehar i Gavranić
”Ovo nije priča o aferama o HDZ-ovom protežiranju prijatelja među odvjetnicima, nego lijepa priča o Hrvatskoj u kojoj se može uspješno raditi s državom unatoč prijateljstvu s premijerom”, ironičan je komentar Indexa koji je svojevremeno načeo priču o omiljenim odvjetnicima premijera Andreja Plenkovića, a usput,i njegovog HDZ-a.
No, tko su, zapravo, odvjetnici omiljeni premijeru Plenkoviću i njegovu HDZ-u i kako su se posljednjih godina ugnijezdili u hrvatska javna poduzeća i institucije i tamo crpe novac poreznih obveznika?
Prava priča može se ispričati praćenjem, uvjetno rečeno, odvjetničkih uzleta iz tri reprezentativna ”gnijezda” skupnih zagrebačkih odvjetničkih ureda izravno u HDZ-ove sinekure s mogućnošću kontrole javnih poduzeća i institucija i upravljanja novcem.
Istražili smo, prije svega, odlaske pojedinaca na pozicije moći u javnim poduzećima u režiji HDZ-a iz Odvjetničkog ureda Damira Rudeša, Marija Rođaka i Hrvoja Kalauza, zatim iz odvjetničkog ureda Lovrić&Klobučar, te, zaključno, iz Odvjetničkog društva ( Šeparović) , Špehar i Gavranić.
U prvom slučaju ključnu riječ imao je, i sada je još ima, sadašnji glavni tajnik HDZ-a, i sam fiškal, Krunoslav Katičić koji je radio kao odvjetnik od 1989. do 2016.kada je iz ureda Rudeša, Rođaka i Kalauza lansiran za državnog tajnika Ministarstva državne imovine. Tu zahtjevnu funkciju obnašao je do srpnja 2020., kada je imenovan za glavnog tajnika HDZ-a što je, kako ističu njegovi hagiografi ”bila kruna njegova političkog angažmana i potvrda njegove posvećenosti poslu”
Krunoslav Katičić je, najblaže rečeno, čovjek od velikog povjerenja Andreja Plenkovića koji ga je, kako ističu u toj stranci, i progurao na poziciju glavnog tajnika HDZ-a . To i ne treba previše čuditi budući da je, kako se u medijima navodi sadašnji HDZ-ov premijer i studirao s Katičićem.
” U trenutku kada je sadašnji predsjednik stranke, Andrej Plenković, preuzeo vodstvo, osjetio sam snažan poriv za uključivanjem u društveno-političke aktivnosti. Vjerojatno je jedan od uzroka i činjenica da se politika uvelike vezala uz moju obitelj”, istaknuo je Katičić u iznimno zanimljivom hagiografskom – maltene ”svetačkom” intervju za Fenix magazin u srpnju ove godine. Tamo je i napisano i ovo:
”Rođeni Zagrepčanin Krunoslav Katičić, glavni tajnik Hrvatske demokratske zajednice i saborski zastupnik, primjer je kako se strast prema pravdi može spojiti sa željom za unapređenjem društva.’‘
Unapređenjem odvjetničkog društva, bilo bi točnije. I to prvenstveno svog bivšeg, zajedničkog odvjetničkog ureda Damir Rudeš, Marijo Rođak i Hrvoje Kalauz. Konkretno, Katičićev uzlet na mjesto glavnog tajnika HDZ-a praćen je usponom Marija Rođaka koji je preuzeo zastupanje HEP-a, a istovremeno se ”parkirao” i u Nadzorni odbor JANAF-a. Odvjetnik Damir Rudeš, koji je bio partner odvjetniku Katičiću, završio je, pak, u Upravnom vijeću KBC-a Rebro, no istovremeno je i član Nadzornog odbora HRT-a. Koje su kvalifikacije svih tih odvjetnika i Katičićevih (bivših) suradnika propitivali su rijetki mediji, no ovdje ćemo se, zbog nedostatka prostora, ograničiti samo na Rudeša.
”Jedina referenca odvjetnika Damira Rudeša za članstvo u Nadzornom odboru HRT-a je prijateljstvo s premijerom Plenkovićem. Odnosno, poslovna povezanost i blisko poznanstvo s Katičićem. Budući da odvjetnik Rudeš nema znanja i poslovno iskustvo s medijima, što je preduvjet za članstvo u NO HRT-a, dalo bi se zaključiti da na tu poziciju dolazi jer je blizak s Katičićem koji je, pak, izuzetno blizak s Plenkovićem. Drugim riječima, na poziciju, u Nadzorni odbor HRT-a dolazi još jedan čovjek iz najužeg kruga Plenkovićevih odvjetnika”, zaključio je Nacional.
No, prijateljstvo s premijerom nije isključivo prednost samo Katičića. Krećemo i na drugi zagrebački ured i odvjetnika koji je kapitalizirao prijateljevanje s Andrejom Plenkovićem.
Naime, kako je Index pisao u ožujku 2022., odvjetničko društvo Lovrić & Klobučar, čiji je član Danijel Klobučar dugogodišnji prijatelj Andreja Plenkovića, zaradilo je 1.243.315,46 tadašnjih kuna zastupajući državni Centar za restrukturiranje i prodaju. (CERP)
” CERP je Klobučara i partnere angažirao krajem 2018. godine, odnosno, da budemo precizniji, to je uradio Milan Plećaš, CERP-ov ravnatelj. A Plećaš je na ravnateljsko mjesto stigao također 2018. godine, uz Plenkovićevu podršku. Uz to, Klobučar je, upravo na Plenkovićev poziv, bio angažiran u slučaju Agrokor i postao dio takozvane grupe Borg, neformalne grupe savjetnika koji su radili na takozvanom Lex Agrokoru”, objavio je Index.
Naravno, Plenković i njemu izabrani, omiljeni odvjetnik poznaju se od srednje škole, a premijerovo nemušto obraćanje o razlozima angažiranju ”Borg odvjetnika” zaslužuje ući u florilegij nerazumljivih izjava hrvatskih političara
“Tu nema nikakve mistifikacije. Imamo, ne skupinu kako je vi nazivate, nego jednu grupu ljudi koja je imala posebna znanja, koja u tom trenutku, možemo slobodno reći, u okviru državne uprave drugi nisu imali. Oni su htjeli da im pomogne netko i s pravnog aspekta, da vidimo kako ta cijela priča izgleda i stoga se našao tu i odvjetnik o kojem govorite i kojega sam ja osobno pozvao jer ga poznajem, i oni su nam svi iz svog aspekta dali određene informacije kako to sve skupa pravno izgleda i to je sve, tu nema nikakvoga dodatnog posebnog elementa niti je taj gospodin više uopće imao kontakta s tom temom”, izjavio je svojedobno Plenković o uključivanju Klobučara u slučaj Agrokor. Uglavnom, Klobučar se, prema Plenkovićevim riječima, ”našao tu” i jer ga je ”osobno pozvao jer ga poznaje” zaključivši i da tu ”nema nikakvoga dostatnog posebnog elementa”. Osim angažiranja odvjetnika jer ga , kao premijer, osobno poznaje.
No, ovo istraživanje ne može proći i bez trećeg odvjetničkog ureda koji je, i prije Katičića i Klobučara, preko HDZ-ove naklonosti, ušao u javno poduzeće od strateškog značaja za Republiku Hrvatsku.
Riječ je Odvjetničkom društvu Šeparović, Špehar i Gavranić, u kojemu je svojevremeno radila Ljerka Šeparović – supruga predsjednika Ustavnog suda Miroslava Šeparovića i koje je, prema pisanju Nacionala, od 2019. do 2021. uprihodilo najmanje 6,35 milijuna kuna zahvaljujući vanjskom angažmanu u državnoj tvrtki Plinacro. Riječ je o uredu koji je, pojasnio je Nacional, prethodno bio u vlasništvu samog Šeparovića i zbog čijeg je poslovanja s javnim sektorom on već bio prozivan u javnosti.
”Šeparović je to odvjetničko društvo osnovao 2005. pod nazivom Šeparović i partneri i tu se zadržao četiri godine, ali je u njemu sve donedavno bila zaposlena i njegova supruga. Šeparović je 14. travnja 2009. postao sucem Ustavnog suda, a potom i njegovim predsjednikom, što je i danas”, istaknuo je Nacional.
No, taj list došao je i do konkretnih podataka koji pokazuju da je Odvjetničko društvo Šeparović, Špehar i Gavranić tijekom 2019. od te državne tvrtke uprihodilo 4.247.671,74 kune, gotovo četiri puta više nego preostala dva društva koja je Plinacro tada angažirao. Dodatno, iz podataka na poslovnim servisima proizlazi da je to predstavljalo čak 50 posto ukupnih godišnjih prihoda tog odvjetničkog društva. Godinu dana kasnije, u 2020. , od iste državne tvrtke uprihodilo je dodatnih 2.118.681 kuna.
”Cijelo to vrijeme zaposlenica društva, koje godinama unosno profitira od poslova s državnom firmom, od čega znatne prihode ostvaruje obitelj koja se smatra iznimno bliskom HDZ-u, bila je i Šeparovićeva supruga. A sve to premijer skriva od javnosti”, zaključio je Nacional.
Pitamo se zašto?