Connect with us

Upišite traženi pojam

foto: vlada.hr

Politika

Plenković naglašava da je Hrvatska sada u najsnažnijem položaju što se tiče ekonomskog, financijskog i političkog položaja na karti Europe i svijeta

Čelnici država članica Europske unije postigli su danas u Bruxellesu dogovor o reviziji višegodišnjeg proračuna, koja uključuje pomoć Ukrajini u iznosu od 50 milijardi eura. “On ukupno teži 75 milijardi eura, a od toga je 50 milijardi eura namijenjeno Ukrajini za ekonomsku pomoć, obnovu, proces reformi  – svojevrsni financijski krvotok za zemlju koja je žrtva ruske agresije”, kazao je premijer Plenković u izjavi novinarima po završetku sastanka. Uz to, 10 milijardi eura izdvojit će se za suzbijanje nezakonitih migracija, a 2 milijarde za zapadni Balkan.

Predsjednik Vlade Andrej Plenković sudjelovao je danas u Bruxellesu na izvanrednom sastanku Europskog vijeća na kojem je postignut dogovor o reviziji sedmogodišnjeg proračuna Europske unije.

foto. vlada.hr

“On ukupno teži 75 milijardi eura, a od toga je 50 milijardi eura namijenjeno Ukrajini za ekonomsku pomoć, obnovu, proces reformi  – svojevrsni financijski krvotok za zemlju koja je žrtva ruske agresije”, kazao je predsjednik Vlade u izjavi novinarima po završetku sastanka.

Pojasnio je da će se ta sredstva davati Ukrajini u 2024., 2025., 2026. i 2027. godini.

Za suzbijanje nezakonitih migracija državama članicama izdvojit će se dodatnih 10 milijardi eura, izvijestio je premijer, i dodao kako to uključuje i Hrvatsku.

Području zapadnoga Balkana namijenjeno je dvije milijarde eura, a ta su sredstva komplementarna s posebnim razvojnim planom, odnosno planom rasta za zemlje regije, koji je predstavila Europska komisija.

foto. vlada.hr

Sve što se našlo u reviziji proračuna je politički signal o prioritetima rada EU-a

U tom je kontekstu podsjetio i na recentni posjet Sarajevu u kojem uz njega su boravili predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen i nizozemski premijer Mark Rutte koji je bosanskohercegovačkim institucijama trebao poslužiti za provođenje nekoliko važnih reformi kako bi se u ožujku na Europskom vijeću donijela odluka o otvaranju pregovora s Bosnom i Hercegovinom.

Na Europskom vijeću, kazao je premijer, raspravljalo se i o pitanju daljnje vojne pomoći Ukrajini, a i tu postoji suglasnost država članica da se s tom podrškom nastavi.

Razgovarali su i o situaciji na Bliskom istoku, prosvjedima poljoprivrednika u Bruxellesu i diljem Europe te poslali poruku jedinstva, solidarnosti i čvrste podrške Ukrajini.

foto. vlada.hr

Odgovarajući na pitanja novinara, premijer Plenković je poručio kako je sve ono što se našlo sada okviru sadržaja  revizije sedmogodišnjeg proračuna politički signal lidera da je to prioritet rada Europske unije.

Zalažemo se za zadržavanje jednoglasnosti, ali Hrvatska nikad neće biti destruktivna kada je riječ o zajedničkim ciljevima EU-a

Predsjednik Vlade ponovio je da se Hrvatska zalaže za zadržavanje jednoglasnosti u proceduri donošenja ključnih strateških odluka na razini Europske unije, ali i poručio kako Hrvatska nikada neće biti destruktivna kada je riječ o zajedničkim ciljevima.

U ovome slučaju cilj je bio potrebna i cjelovita pomoć Ukrajini koja je susjedna i prijateljska zemlja mnogim državama članicama Europske unije, a u teškoj je situaciji kao žrtva ruske agresije u kojoj su neki dijelovi okupirani, razorena je brojna infrastruktura, a poginuli su deseci tisuća ljudi.

Pritom kod 26 zemalja nije bilo niti sekunde dileme, dok je Mađarska imala neku drugu poziciju, ali nakon 6 tjedana ta je pozicija evoluirala i jutros postignuta je suglasnost.

Trend smanjivanja inflacije nastavlja se iz mjeseca u mjesec

Osvrnuo se i na trend smanjivanja inflacije u Hrvatskoj, koji se nastavlja iz mjeseca u mjesec.

Ona je za siječanj iznosila 4,1 posto, u prosincu je bila 4,5, a u studenome 4,7 posto, dodao je.

U svim Vladinim dokumentima o ekonomskim i financijskim projekcijama stoji da će Hrvatska nastaviti smanjivati stopu inflacije te se očekuje da će ona biti među najnižima u Europskoj uniji i eurozoni.

Pritom će, istaknuo je predsjednik Vlade, apsolutni rast BDP-a doći na razinu od preko 75 milijardi eura, a BDP per capita na kraju 2023. biti će na razini od preko 20.000 eura, podsjetivši da je na početku mandata ove Vlade biti 11.500 eura.

Uz to, Hrvatska bilježi investicijski kreditni rejting s pozitivnim izgledima prema sve tri svjetske kreditne agencije.

Podsjetio je i na izdavanje narodne obveznice i trezorskih zapisa u 2023. za građane sa sjajnim odazivom.

Vlada i dalje drži cijene energenata niskima, što je preduvjet za stabilnost cijena i drugih proizvoda, a paketima vrijednim 7,2 milijarde eura pomogla je građanima i gospodarstvu.

Više društvenog optimizma ključno je za demografsku revitalizaciju

Osvrnuo se i na podatke Državnog zavoda za statistiku o broju rođenih u 2023. godini, nešto većem od 32 tisuće, ocijenivši kako se nažalost radi o plodu trenda koji traje od 1950. godine.

Podsjetio je da se te godine u Hrvatskoj rodilo oko 95 tisuća beba, a u zadnjih sedam desetljeća taj se broj smanjivao i spustio na 32 tisuće.

“Zbog toga smo i donijeli Strategiju demografske revitalizacije kako bismo promijenili paradigmu, unijeli više društvenoga optimizma koji je ključ prekretnice u promjeni načina života te utječe na zaustavljanje negativnog trenda koji postoji godinama glede prirodnoga priraštaja, njegovo postepeno stabiliziranje, a nakon toga, poticajnim mjerama i okretanje”, poručio je premijer Plenković.

Niz je okolnosti utjecao na problem, kojeg je Vlada svjesna, kao što su bile i vlade prije ove, dodao je i trebat će određeno vrijeme da se on riješi.

Hrvatska je sada u najsnažnijem položaju što se tiče ekonomskog, financijskog i političkog položaja na karti Europe i svijeta, naglasio je, a sve te nove okolnosti koje se odnose na podizanje kvalitete života treba pretočiti u val pozitivnijih pogleda prema onome što se ostvarilo pa time utjecati i na pitanje prirodnoga priraštaja.

Najčitanije

Koga će HDZ izabrati za predsjedničkog kandidata?

Povezane vijesti

Politika

Tijekom današnjeg radnog sastanka u Ministarstvu zdravstva s državnim tajnikom Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, Bernardom Gršićem, te predstavnicima  Centra za kibernetičku sigurnost...

Vijesti

Tijekom boravka na Hvaru, ministar zdravstva izv.prof.dr.sc. Vili Beroš, dr.med., posjetio je dodatni tim Doma zdravlja Splitsko- dalmatinske županije za pružanje zdravstvene zaštite u...

Politika

Ministarstvo turizma i sporta predvođeno Tončijem Glavinom danas ocjenjuje da je Grad Split odlukom o ograničenju radnog vremena nekih ugostiteljskih objekata postupio suprotno zakonu...

Kolačići nam pomažu pri pružanju usluga. Korištenjem naših usluga, prihvaćate naše korištenje kolačića. Vidi više


Kolačići (COOKIES)
Kako bi ova web stranica radila ispravno te da bismo bili u stanju vršiti daljnja unaprjeđenja stranice u svrhu poboljšavanja Vašega iskustva pregledavanja, ova stranica mora na Vaše računalo spremiti malenu količinu informacija (cookies) . Preko 90 % svih web stranica koristi ovu praksu, no prema odredbama Europske unije od 25. ožujka 2011. obvezni smo prije spremanja kolačića zatražiti vaš pristanak. Korištenjem web stranice pristajete na uporabu kolačića. Blokiranjem kolačića i dalje možete pregledavati stranicu, no neke njezine mogućnosti neće Vam biti dostupne.
Što je kolačić?
Kolačić je informacija spremljena na Vaše računalo od strane web stranice koju posjetite. Kolačići obično spremaju Vaše postavke, postavke za web stranicu, kao što su preferirani jezik ili adresa. Kasnije, kada opet otvorite istu web stranicu internetski preglednik šalje natrag kolačiće koji pripadaju toj stranici. Ovo omogućava stranici da prikaže informacije prilagođene Vašim potrebama.
Kolačići mogu spremati širok raspon informacija uključujući osobne informacije (kao što je Vaše ime ili adresa e-pošte). Ipak, ova informacija može biti spremljena jedino ako Vi to omogućite – web stranice ne mogu dobiti pristup informacijama koji im niste dali i ne mogu pristupiti drugim datotekama na Vašem računalu. Zadane aktivnosti spremanja i slanja kolačića Vama nisu vidljive. Ipak, možete promjeniti postavke internetskog preglednika tako da možete sami birati hoćete li zahtjeve za spremanje kolačića odobriti ili odbiti, da pobrišete spremljene kolačiće automatski pri zatvaranju internetskog preglednika i slično.
Kako onemogućiti kolačiće
Isključivanjem kolačića odlučujete da li hoćete dopustiti pohranjivanje kolačića na vašem računalu. Postavke kolačića mogu se kontrolirati i konfigurirati u vašem internetskome pregledniku. Za informacije o postavkama kolačića, ovisi o internetskom pregledniku kojeg koristite.
Ako onemogućite kolačiće, nećete moći koristiti neke od funkcionalnosti na web stranicama Vipneta.
Što su privremeni kolačići?
Privremeni kolačići ili kolačići sesije uklanjaju se s računala po zatvaranju internetskog preglednika. Pomoću njih web-mjesta pohranjuju privremene podatke, poput stavki u košarici za kupnju.
Što su stalni kolačići?
Stalni ili spremljeni kolačići ostaju na računalu nakon zatvaranja internetskog preglednika. Pomoću njih web-mjesta pohranjuju podatke, kao što su ime za prijavu i zaporka, tako da se ne morate prijavljivati prilikom svakog posjeta određenom mjestu. Stalni kolačići ostat će na računalu danima, mjesecima, čak i godinama.
Što su kolačići od prve strane?
Kolačići prve strane dolaze s web-mjesta koje gledate, a mogu biti stalni ili privremeni. Pomoću tih kolačića web-mjesta mogu pohraniti podatke koje će ponovo koristiti prilikom sljedećeg posjeta tom web-mjestu.
Što su kolačići treće strane?
Kolačići treće strane dolaze s reklama drugih web-mjesta (kao što su skočne ili bilo koje druge reklame) koje se nalaze na web-mjestu koje gledate. Pomoću tih kolačića web-mjesta mogu pratiti korištenje interneta u marketinške svrhe.
Da li objektivno.hr koristi kolačiće?
Da, s primarnim ciljem kako bi naše web stranice vam omogućile bolje korisničko iskustvo.
Kakve kolačiće koristi objektivno.hr i zašto
Privremeni kolačići (engl. Session cookies) – to su privremeni kolačići koji ističu (i automatski se brišu) kada zatvorite internetski preglednik. Objektivno.hr ih koristi da omogući pristup sadržaju i omogući stvari koje možete učiniti kada se prijavite sa svojim podacima na objektivno.hr. Trajni kolačići (engl. Persistent cookies) – obično imaju datum isteka daleko u budućnosti te će ostati u vašem pregledniku, dok ne isteknu, ili dok ih ručno ne izbrišete. Objektivno.hr koristi trajne kolačiće za funkcionalnosti kao što su “Ostanite prijavljeni”, što korisnicima olakšava pristup stranicama kao registriranom korisniku. Također koristimo trajne kolačiće kako bi bolje razumjeli navike korisnika, tako da možemo poboljšati stranicu prema vašim navikama. Ova informacija je anonimna – ne vidimo individualne podatke korisnika.
Da li na web-stranici ima kolačića treće strane?
Ima nekoliko vanjskih servisa koji korisniku spremaju limitirane kolačiće. Ovi kolačići postavljeni su za normalno funkcioniranje određenih mogućnosti koje korisnicima olakšavaju pristup sadržaju. Za mjerenje posjećenosti objektivno.hr koristi Google analytics. Ako želite onemogućiti da vam navedeni servis spremaju kolačiće, možete to učiniti: Google Analytics Opt-out.
Objektivno koristi kolačiće u svrhu oglašavanja vlastitih proizvoda i usluga, te usluga i proizvoda svojih partnera koji bi korisnika mogli zanimati. Prikazivanje oglasa koje korisniku dostavlja objektivno.hr ili partner omogućuje se putem kolačića koje objektivno.hr, odnosno treća strana može postaviti u Web-preglednik korisnika. Korisnik uvijek može samostalno regulirati primanje kolačića putem postavki svojeg Web preglednika.
Dodatne informacija oko isključivanja kolačića
Trenutno postoji nekoliko web-stranica za isključivanje pohranjivanja kolačića za različite servise.
http://www.allaboutcookies.org/
http://www.youronlinechoices.eu/

Zatvori