Načinom na koji osvaja Kvarner Peter Lürssen podsjeća na Ivicu Todorića i nosi istu vrstu javnog rizika za cijelu regiju, tvrde kritičari
Demontažom dizalica i rušenjem skladišta u riječkom Porto Barošu, početkom listopada započeli su radovi na novoj ACI marini u Rijeci s više od 220 vezova, projektu vrijednom oko 50 milijuna eura iza stoji koncesionar – tvrtka ACI Gitone.
Rušenje i demontaža u sklopu riječkog kapitalnog projekta afirmativno su popraćeni u većini hrvatskih medija, ali bez ikakvog ulaženja u pojedinosti tko je nositelj projekta, kako je organiziran i što sve u Rijeci i na Kvarneru posjeduje i planira učiniti u skoroj budućnosti. O tome šute i HDZ na državnoj razini, ali i SDP na lokalnoj – riječkoj razini. No, ne šuti i koncesionar.
”Peter Lürssen ima velike planove za Rijeku: ‘Grad će se otvoriti prema moru i postati važna točka na svjetskoj karti”, vrišteći je naslov u Novom listu u sponzoriranom, prošlogodišnjem tekstu čiji je, na sramotu neovisnog novinarstva, ”sadržaj nastao u suradnji s Lürssen Design Center Kvarner i Gitone Kvarner”.
U ovom tekstu, pak, otkrit ćemo i naličje tih ”velikih planova za Rijeku”, ali i gomilanje nekretnina u rukama Lürssen grupacije, a upozorit ćemo i na postojanje mreže od preko 70 trgovačkih društava sa zajedničkim nazivnikom Gitone, odnosno povezanih s Lürssen grupacijom. U tomu se, kako neki zaključuju, ”očituju brojni međunarodno utvrđeni indikatori za povećani rizik od raznih vrsta netransparentnog poslovanja”.
Konkretno, tvrdi to stranka Možemo, a u ovom tekstu podsjetit ćemo i na druge njihove zaključke, ali i poruke novinara – ekonomskih analitičara koji pozivaju lokalnu i državnu vlast na održivi razvoj Rijeke i Opatije, a Lürssen na transparentnost u poslovanju.
“U svjetlu sveopćeg medijskog desanta glede očekivanog budućeg izgleda nove marine Porto Baroš, kao i općenito budućem izgledu Rijeke i Opatije, smatramo da je važno istaknuti dva aspekta vezana za Lürssen grupaciju odnosno odnos vlasti prema tim investitorima”, isticali su u Možemo još prošle godine apostrofirajući na ”problem u natječaju” za Porto Baroš.
”Tada smo ukazivali na problematičnu točku u natječaju koji predviđa proširenje koncesije na cijelu riječku rivu bez dodatnog natječaja. To je, najblaže rečeno, u potencijalnoj koliziji sa Zakonom o koncesiji, a pravi je cilj trgovačkog društva ACI Gitone dobivanje u koncesiju cijele riječke rive”. No, drugi aspekt koji ističu u toj stranci možda je i još zanimljiviji, a odnosi se na kupovinu čitavog niza firmi i nekretnina, kako na širem riječkom području, tako i u samom gradu Rijeci.
”Trgovačka društva vezana za Lürssen i Gitone već su postali vlasnici najatraktivnijih nekretnina kroz društva Liburnia Riviera Hoteli, Forum ugostiteljstvo, Bevanda Lido, ali i manje poznata društva kao što je primjerice Aeris, koji se isto bavi poslovanjem nekretninama. Da javnosti bude jasnije, govorimo o Terminalu, Karolini, Boonkeru, opatijskim hotelima i vilama. U stvari, radi se o vlasništvu i kontroli jedne korporacije nad čitavim nizom nekretnina u obalnom pojasu”, isticali su u Možemo.
Zaključili su i da je neminovna posljedica toga gentrifikacija cijelog centra Rijeke, a šire i Kvarnera, sa svim svojim negativnim posljedicama kao što su visoke cijene nekretnina, a ako se tome doda još i planirana koncesija nad cijelom putničkom obalom, gubi se kontrola upravljanja nad cijelom riječkom lukom – ”zlatnom kokom” hrvatskog gospodarstva.
”U stvari, najvažnijim dijelom grada upravljat će jedna privatna korporacija u skladu sa svojom poslovnom politikom, a ne u skladu s javnim interesom”, zaključio je Nebojša Zelič iz Možemo. No, kao potencijalno problematični aspekt poslovanja grupacija Lürssen i Gitone ističu i njihovu netransparentnost mreže njihovih povezanih tvrtki.
”Naime, pretražujući javni sudski registar trgovačkih društava veoma je lako utvrditi da društvo GITONE Kvarner d.o.o., inače član osnivač društva ACI-GITONE d.o.o. koje je dobilo koncesiju za Porto Baroš, ima u vlasništvu kao jedini član osnivač ukupno 15 aktivnih trgovačkih društava, društvo Gitone Beteiligungsverwaltungs GMBH, Austrija, ima 13 aktivnih trgovačkih društava, a Johannes Böck, direktor gore navedenih društava, u svojem vlasništvu ili pak pod vlastitom “direktorskom palicom” ima čak 70-ak aktivnih trgovačkih društava. Većina tih društava registrirana je za potpuno iste djelatnosti, većinom za ugostiteljstvo te poslovanje nekretninama” zaključuju i poručuju da u sve tome ima elemenata, blago rečeno, netransparentnog poslovanja.
Naime, provjerom bilanci tih poduzeća lako je utvrditi da posluju s minusima, imaju nekolicinu zaposlenih i neveliki temeljni kapital, često u nesrazmjeru s iznosom kapitalnog projekta. Primjerice, ACI GITONE ima temeljni kapital od 132.722, eura (milijun kuna), a nositelj je projekta Porto Baroš vrijednog, kako se u medijima navodilo, čak 50 milijuna eura.
”Sve nabrojene pojavnosti su službeni indikatori, tzv. “red flags”, koji ukazuju na povećan rizik od raznih aktivnosti od netransparentnog poslovanja pa do pranja novca. Transparency International te Financial Action Task Force – FATF, kao vodeći međunarodni entitet u borbi protiv korupcije, pranja novca i financiranja terorizma, godinama izdaje i ažurirare preporuke za države, a među glavnim kriterijima, indikatorima i znakovima za uzbunu su upravo ove gore iznijete situacije. Upravo je FATF objavio sivu listu visokorizičnih zemalja što se pranja novca tiče te je na listi i Hrvatska, i to kao jedina država iz EU”, kazali su u Možemo i zaključili:
”Također, okolnosti oko brze prodaje atraktivnih nekretnina u Rijeci i okolici iznimno su neobične i nedovoljno transparentne te nas zabrinjava činjenica da ova situacija prolazi ne samo bez ikakve institucionalne kontrole, već i uz očiti poticaj lokalne SDP-ove i državne HDZ-ove vlasti. Pozivamo nadležne institucije i medije da izvrše detaljnu analizu navedenih činjenica te da se kritički promisli o tome tko dobiva, a tko gubi u ovoj igri serijskog otvaranja trgovačkih društava i rasprodaje ključnih resursa”, zaključuju.
Umjesto našeg zaključka, kao završnu misao prenosimo ocjenu ekonomskog analitičara i novinara Ratka Boškovića koji je za Dnevno.hr još prošle godine upozorio na potencijalne opasnosti.
”Posve je jasno da kaskadna vlasnička struktura Petera Lürssena nad 70 tvrtki bez kapitala, tipično za talijansku mafiju, nije ni transparentno ni fer poslovanje. Načinom na koji osvaja Kvarner Peter Lürssen podsjeća na Ivicu Todorića i sa sobom donosi istu vrstu i dimenzije poslovnog, privatnog i javnog rizika za cijelu jednu regiju”, zaključio je Bošković.