Lučka uprava djeluje kao legendarni strip junak koji uzima siromašnima da bi davao bogatima
”Ako uzmemo u obzir da je Grad Rijeka prije više od 100 godina imao jednom tjedno liniju za New York, a danas više nemamo liniju ni do Cresa, onda možemo reći da imamo luku koja je onemogućena da bude luka. Mi praktički nemamo ni jednu brodsku liniju za nigdje i to iz grada korak do Krka, Cresa i Raba”, zagrmio je za Objektivno.hr Bojan Kurelić (Akcija mladih), jedan od rijetkih riječkih političara koji se ne suzdržava govoriti o maćehinskom odnosu Grada Rijeke i države prema gradskoj luke koja je u potpunosti izgubila značaj putničke luke, a sada se gotovo isključivo koristi za dnevni vez velikih jahti, uključivši i jahtu ”čovjeka koji je kupio London”, o čemu će u ovom tekstu još biti riječi.
”Mislim da je to čak ilegalno. Vlasnici velikih jahti nemaju mogućnost godišnjeg veza, samo dnevnog veza, ali svi znamo koliko te jahte ovdje stoje. Jedan dio problema će se, vjerujem, riješiti jednog dana kada se napravi marina, ali treba vidjeti pod kojim uvjetima i kako će ta marina poslovati”, kazao je Kurelić. Dodao je i kako Rijeci treba marina u Porto Barošu, ali važno je odrediti pod kojim uvjetima te je uvjeren kako će to tema o kojoj će se dosta razvlačiti jer nije to samo pitanje projekta Porto Baroša, nego i njegov dijela koji obuhvaća i bazen riječke putničke luke.
No, ključno je, ističe, pitanje tko sada upravlja riječkom -gradskom i putničkom lukom.
”Treba uopće provjeriti što je Lučka Uprava Rijeka. U biti, to je neprofitna organizacija osnovana prvenstveno da brine o redu u luci, prometu i poslovanju u luci. No, mislim da se u ovom trenutku Lučka uprava Rijeka ponaša kao grad unutar grada i donose neke odluke koje uopće nisu usklađene čak ni s prostornim planom. To je veliki problem jer se ispunjavaju neki ciljevi koji nemaju nikakve veze s interesima građana nego s nekim privatnim interesima”, kazao je Kurelić.
Naglasio je i da upravu Lučke uprave Rijeka imenuje država mimo bilo kakvih odluka građana Rijeke i samog grada Rijeke te da čak niti gradonačelnici niti gradski vijećnici ne znaju što će se događati unutar područja koje kontrolira lučka uprava, a to praktički 30 posto Rijeke.
”To je ogromno i najvrijednije područje uz samu obalu gdje se upravlja resursima koji nemaju nikakve veze s lučkim transportom i putničkim prometom”, zaključio je.
No, kako zlobni jezici primjećuju, Lučka uprava Rijeka ponaša se kao Superhik, mnogima omiljeni lik iz legendarnog stripa Alan Ford, koji uzima siromašnima da bi davao bogatima.
Naime, Rijeka je u posljednjih nekoliko godina privukla veliki broj velikih i mega jahti, kako ističe fiuman.hr. No, i na tom portalu ističu da Rijeka zasad nema nema marinu koja te jahte može primiti, one su privezane uz rivu, odnosno na Putničku obalu, pa je dobar dio obale zbog toga ograđen i nedostupan građanima.
Na tom portalu su i, barem prošle godine, otkrili koliki iznose prihodi na godišnjoj razini od svih tih jahti koje borave u centru Rijeke.
“U lukama otvorenim za javni promet kojim upravljaju lučke uprave brodari, odnosno vlasnici brodova, jahti i brodica dužni su plaćati lučke pristojbe. Lučka uprava Rijeka određuje visine lučkih pristojbi sukladno odredbama Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama i Statuta Lučke uprave Rijeka, odnosno primjenom Odluke o lučkim pristojbama Lučke uprave Rijeka. Ukupni prihod ostvaren od lučkih pristojbi za prihvat jahti u putničkoj luci tijekom 2023. godine iznosio je 337.664,50 eura”, otkrili su za Fiuman iz Lučke uprave Rijeka.
Troškovi u svim sferama života rastu, no vlasnici jahta ipak se ne moraju brinuti da će skuplje plaćati lučke pristojbe. Cijena se prošle godine, kako saznajemo, nije mijenjala ni u trenutku kada je lani u ožujku na ”dnevni vez” u riječku luku stiglo jedno od najimpozantnijih plovila u njenoj povijesti.Riječ je o jahti Al Mirqab, jednoj od najvećih na svijetu, koja je u vlasništvu Hamada bin Jassima bin Jabera Al Thanija, bivšeg premijera Katara i vlasnika nogometnog kluba Paris Saint Germaine kojem britanski tabloidi ”tepaju” da je ”čovjek koji je kupio London”
Jahta je, kako je istaknuo Novi list porinuta 2008., duga je 133 metra i široka 19 metara, i riječ je, kako taj lokalni riječki list navodi, o totalnom luksuzu na vodi. Naime, Al Mirqab ima golemi spa centar, deset velikih apartmana za ukupno 24 gosta, kino, vanjske barove, unutarnji bazen i vanjski jacuzzi te platformu za slijetanje helikoptera. Opslužuje je ukupno šezdesetak članova posade, a procjenjuje se da je vrijedna više od 300 milijuna dolara.
Većinu godine jahta provodi oko grčke obale, a u Rijeci bi se, kako je Novi list neslužbeno doznao, trebao zadržati dulje vrijeme. I kao u nekim od Fellinijevih filmova, ta je jahta postalo predmetom gotovo idolopoklonstva, a naročito onih koji upravljaju riječkom lukom.
” Da biste dobili takvu jahtu u luci, morate imati infrastrukturu za prihvat takve jahte. Lučka uprava Rijeka je u proteklim godinama investirala znatna sredstva u postavljanju infrastrukture i privez tih jahti i putnički, nautičkih plovila. Za ovu jahtu osigurali smo napajanje s obale negdje minimalno snage 1 MW, rekao je za HRT Rajko Jurman, voditelj komercijalnih poslova Lučke uprave Rijeka.
No, na pitanje kako u riječkoj luci pronaći i ukrcati se u, primjerice, trajekt za Krk ili Cres, kapetan Jarman nije imao odgovora. Naravno, kao i njegov šef i ravnatelj Lučke uprave Rijeka Denis Vukorepa. Dođe li njihov odgovor naknadno, objavit ćemo ga.
