U opsežnom intervju za naš portal najdugovječniji međimurski župan osvrnuo se na brojna ulaganja u zdravstveni i obrazovni sustav pomoću niza poduzetih mjera i uspješno realiziranih projekata financiranih bespovratnim sredstvima, radi kojih i uživa toliku popularnost među sugrađanima. U nastavku razgovora Posavec se dotaknuo i problema predugog čekanja na realizaciju strateških ulaganja u prometnu infrastrukturu koja je u ingerenciji države, kao i o suživotu s pripadnicima romske manjine.
Opišite nam ukratko kako je protekla uspješna akcija obrane od poplava na području vaše Županije te što biste poučeni tim iskustvom savjetovali kolegama čelnicima jedinica lokalne samouprave u cilju sprječavanja nastanka šteta od prirodnih nepogoda?
Nakon svega učinjenog u proteklim danima, otkada su Austriju, Sloveniju i Hrvatsku zadesile vremenske nepogode, te su visoki vodostaji i protoci rijeka izlijevanjem učinile znatne štete na mnogim područjima, napravili smo detaljnu analizu kako bismo bili što pripremljeniji na mogućnost ponavljanja takvog scenarija. Međimurje je regija između dviju rijeka koje su se izlijevale iz korita, što traži visoku razinu spremnosti naše Civilne zaštite i ona je pokazala iznimnu spremnost reagiranja na izvanredne događaje. U ponedjeljak, 7. kolovoza 2023. godine, u jutarnjim satima rijeka Mura je srušila rekordni vodostaj iz 2014. godine, dostignuvši novi maksimum od 543 centimetra, s protokom od 1417 m³/s, dok je na rijeci Dravi izmjeren najveći vodostaj od 550 cm. S obzirom na te brojke, u Međimurju nisu zabilježene ugroze za stanovništvo ili pak značajne štete na obiteljskim i gospodarskim objektima, što je još samo jedan pokazatelj kako se pravilno i stručno postupa u izvanrednim događajima. Sudionici Civilne zaštite, brojni članovi dobrovoljnih vatrogasnih društava, volonteri, ali i mještani zajedničkim su snagama, dobrom međusobnom komunikacijom i koordinacijom pomogli da ova – zaista opasna – situacija u Međimurju prođe na najmanje štetan način. Sada kada je većina izvanrednih i redovnih obrana od poplava na rijekama Muri i Dravi ukinuta, utvrđuju se štete na infrastrukturi, poljima i objektima uz rijeke, u nadi da će se obeštetiti oštećeni vlasnici. Imamo i informaciju da je ishođena građevinska dozvola za nastavak gradnje 2,5 km dugog nasipa u Gornjem Hrašćanu u koji će Hrvatske vode uložiti 3,7 milijuna eura. Iznimno je važno ulagati u nasipe, prilagoditi se klimatskim promjenama, sjesti sa strukom i pokrenuti investicije kako bi se na vrijeme sanirala mjesta koja potencijalno mogu biti opasna zbog izlijevanja rijeka. Želim vjerovati kako će to biti prioritet Hrvatskim vodama.
Svojedobno ste u javnosti komentirali da na sjeveru Hrvatske ima najmanje strateških državnih projekata, a da se oni postojeći realiziraju sporijom dinamikom, na koje ste konkretne primjere pritom mislili te jesu li u međuvremenu u tom segmentu ostvareni određeni pozitivni pomaci?
To je, nažalost, činjenica. Mnoge strateške projekte koji su u ingerenciji države čekamo predugo, a dinamika njihove realizacije nije onakva kakva je u drugim dijelovima Hrvatske. Najbolji primjer za to je cestogradnja gdje na investicije u državne ceste čekamo već 15 godina. Imate npr. dionicu ceste koja povezuje dva grada, sjedišta županija, Čakovec i Varaždin, i tom cestom dnevno prođe više od 20.000 vozila. Gradnja obilaznice nakon 15 godina tek je u fazi javnog natječaja za odabir izvođača radova, dakle sigurno još naredne tri godine neće biti izgrađena. Jednako tako je i s obilaznicama drugih gradova. Nekih pomaka ima u smislu da je nešto pokrenuto ili se pokreće, ali daleko je to od dinamike kakvu želim, kakvu zaslužuju stanovnici Međimurja i sjevera Hrvatske i kakva bi trebala biti obzirom na gospodarsku aktivnost i život stanovnika.
U kontinuitetu ste u samom vrhu po povlačenju sredstava iz fondova Europske unije, kao što su i realizirani županijski projekti nerijetko proglašeni među najboljima u svojoj kategoriji. Kakve ste planove predvidjeli po pitanju povlačenja sredstava u periodu nove financijske perspektive?
Od 2017. godine Međimurska županija na vrhu je hrvatske ljestvice po uspješnosti privlačenja sredstava iz europskih fondova. Zahtjevna je to zadaća za regionalnu samoupravu jer da biste bili uspješni na natječajima i dobivali europski novac za projekte, morate imati stabilan proračun. Od 2013. godine, otkada sam na čelu Županije, fokusiran sam upravo na balansiranje privlačenja sredstava iz EU-a i oslobađanja proračuna za potpore našim građanima. I to nam je pošlo za rukom. U zadnjih deset godina Međimurska županija realizirala je dva najveća investicijska ciklusa u zdravstvo i kulturu i turizam ikad, te istodobno – iz godine u godinu – povećavala iznos potpora i raznolikost modela podrške građanima. Danas ne postoji domena – od obrazovanja i poduzetništva, preko turizma do umjetnosti – u kojoj Međimurska županija ne nudi neki model potpore svojim građanima. Međimurska županija okrenuta je svojim ljudima i cilja nam je podrškom ući u svaki dom.
Točno je da su nam veliki projekti donijeli prepoznatljivost na europskoj razini i prestižne nagrade. Primjerice, revitalizacijom našeg najvećeg kulturno-povijesnog spomenika – fortifikacije Starog grada Zrinskih u Čakovcu – dobili smo Muzej nematerijalne baštine – Riznicu Međimurja koju je struka proglasila najboljim stalnim postavom Hrvatske, a trenutno je u konkurenciji za najbolji muzej Europe. Sinergijom ulaganja u turizam i kulturu, odnosno prezentaciju naše baštine, te u projekte naših ljudi, Međimurje je postalo predvodnik kontinentalnog turizma u zemlji te jedina regija u Hrvatskoj i četvrta na svijetu s prestižnom oznakom Green Destination.
Kada jednom zarotirate tako velike ulagačke cikluse kao što su naši, nema stajanja: investiranje u zdravstvo brojkama se mjeri u milijunima eura, no novcem je nemjerljiv standard koji smo priskrbili našim građanima i zdravstvenim djelatnicima. Zdravstvo je usko vezano uz domenu socijalne skrb u kojoj smo upravo započeli projekt centra za starije i nemoćne osobe, procijenjen na 12 milijuna eura, koji ćemo graditi u partnerstvu s našom najvećom općinom – Nedelišćem – i koji će uz stacionar nuditi niz izvaninstitucionalnih usluga za više od 300 ljudi treće životne dobi.
Na području kulture završavamo konstrukcijsku sanaciju i uređenje okoliša palače Zrinskih u Čakovcu vrijednu više od 2.800.000 eura. U cestogradnji je za naredni period pripremljeno 25 novih projekata, a turističku ponudu našega kraja osnažujemo daljnjim razvojem mreže zavičajnih lokaliteta nazvane Ekomuzej Međimurje malo. Mreža se proteže cijelim Međimurjem i čine je prezentacijski centri koji pričaju priču o našoj baštini i našem pogledu u budućnosti. Posjetitelji putujući od Mure do Drave mogu čuti međimursku popevku, naše blago čovječanstva s UNESCO-ve reprezentativne liste, saznati sve o svetomarskoj čipki, našim glasovitim vinima ovjenčanim najvišim svjetskim nagradama, starim zanatima poput zlatarenja na Dravi itd. Sljedeći veliki projekt koji ćemo pokrenuti je revitalizacija Feštetićeva kaštela, jednog od najočuvanijih dvoraca u sjevernoj Hrvatskoj. U duhu novoga vremena, pristupamo i zahvatima u okolišu te je u tijeku izrada dokumentacije za projekt vrijedan milijun eura kojim ćemo ozeleniti te obogatiti suvremenom urbanom opremom četiri lokacije u našem kraju.
U prekograničnom projektu rođen je naš atraktivni i nadaleko poznat vidikovac na Mađerkinom bregu, mjesto koje je na turističkoj karti Europe ima oznaku – nezaobilazno. Nastao je u projektu CycleSeeing Attractour, vrijednom 1.463.966,46 eura, a Međimurska županija s gotovo 67.000 eura i ugradnju orgulja na vjetar u toranj vidikovca. Pogled s vidikovca seže u četiri zemlje i sadrži simboliku snage Međimurja, zelenog otoka Europe koji obogaćuje svjetove oko sebe, koji je ishodište i cilj.
Ne krijete da vam je ulaganje u razvoj obrazovnog sustava jedan od ključnih prioriteta, kojim sve mjerama Međimurska županija rasterećuje budžete roditelja, studenata i učenika te u kojim sve oblicima ulažete i u sustav predškolskog odgoja te olakšavate život i djeci s teškoćama u razvoju?
Četrdeset posto proračuna ulažemo u sustav obrazovanja, a samo u novom ciklusu potpora osiguravamo besplatan prijevoz svim učenicima, pomoć od 50 eura za nabavku radnih materijala srednjoškolcima, kao i stipendije za djecu branitelja te za učenike koji se obrazuju za deficitarna obrtnička zvanja. Tim smo programom, koji je Međimurska županija prva u Hrvatskoj uvela još 2003., direktno utjecali na pozitivne trendove na tržištu rada kao i na povećanje broja novootvorenih obrta. Također, jačamo centre izvrsnosti u srednjim školama za nadarene učenike te osiguravamo asistente u nastavu za djecu s razvojnim poteškoćama. Kada naši srednjoškolci završe obrazovanje, ne ostaju bez potpore Međimurske županije bez obzira gdje nastavljaju visoko obrazovanje: studentima dajemo jednokratne potpore, najbolje među njima nagrađujemo, a svi studenti s našeg područja imaju pravo na neograničeno besplatno putovanje vlakom cijelom Hrvatskom.
Što ste sve proteklom periodu poduzeli u cilju osiguravanja kvalitetnije zdravstvene zaštite vaših sugrađana?
Mi u Međimurju danas smo na razvojnom stupnju nadstandarda koje smo prvi u Hrvatskoj i počeli uvoditi – od od dežurstava liječničkih i stomatoloških ambulanti u neradne dane do ulaganja u opremljenost naših zdravstvenih ustanova.
Najveći ulagački ciklus u obnovu i opremanje Županijske bolnice Čakovec okončan je energetskom obnovom čitavog objekta, vrijednom više od 5 i pol milijuna eura. Paralelno, obnavljamo i opremamo prostore bolničkih odjela te se trenutno rekonstruira prostor Odjela neurologije. Uz nastavak adaptacije odjela, slijedi nam nabava novog CT uređaja. Stvorili smo takve uvjete za rad da su k nama došli raditi mladi specijalisti iz drugih sredina te nam je pošlo za rukom ono što nikome nije – riješiti problem deficita liječničkog kadra.
Zato čvrsto ostajem pri stavu da je za Županijsku bolnicu Čakovec, našu najveću i jedinu sekundarnu zdravstvenu ustanovu, najbolje da ostane u rukama Međimurske županije. No, i nakon 1. siječnja, ako i država preuzme upravljačka prava, nastavit ćemo ulaganja u tu ustanovu te nikome nećemo dozvoliti da nam na bilo koji način sroza razinu uvjeta koje smo sami postigli.
Trenutno, završetak tog velikog ulagačkog ciklusa u zdravstvo obilježavamo otvaranjem novih investicija: u krugu gdje su smještene sve naše zdravstvene ustanove, gradimo novi prostor za sve bolničke laboratorije, a ušli smo i u projekt formiranja palijativnog centra, koji će biti smješten na istoj lokaciji.
Samo u prvom dijelu ove godine završili smo i obimnu rekonstrukciju zgrade Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije, investiciju vrijednu 1,269.339,96 eura, zatim uredili kolni i pješački prilaz Zavodu za hitnu medicinu Međimurske županije, 1,269.339,96 eura kojem smo opremili i prostor za tamošnji edukativni centar. Dom zdravlja Čakovec također je u razvojnom zamahu te uz podršku Županije i jedinica lokalne samouprave, uz širenje djelatnosti, uspješno popunjava mrežu primarne zdravstvene zaštite na našem području.
Je li se nakon svojedobnih učestalijih incidenata u romskim naseljima na području Županije situacija u međuvremenu smirila, odnosno bilježe li se one u manjem broju?
Svakako jeste i zahtijevalo je to mnogo rada. Okretanje Međimurske županije prema svojim građanima, podrazumijeva i značajna ulaganja u modele podrške obrazovanju romske djece i broj mladih Roma s našeg područja koji završavaju srednje škole, pa i upisuju fakultete, govori o našim dosezima. A u obrazovanju i osnaživanju obitelji iz depriviranih sredina je ključ rješenja. U prilog tvrdnji da je situacija u Međimurju bolja, svjedoče i pozitivne brojke iz statistike vezane uz stanje kriminaliteta.
Koje su to javne politike koje ne pridonose kvalitetnom suživotu već stvaraju još veći jaz između manjinske i većinske zajednice?
Politička scena Međimurske županije ne generira takve politike, one su „uvezene“ iz Zagreba, i dolaze od onih kojima odgovara situacija kaosa. No, sve više Roma uviđaju u kakvoj sredini žive i što im ta sredina nudi, te takve „uvozne“ politike ni kod nas više ne padaju na plodno tlo.
Kanite li se ponovno kandidirati na izborima za Europski parlament?
Izbori za svakog političara i svaku političku opciju predstavljaju tek trenutak kušnje. Na sjeveru Hrvatske, politika i politička opcija koju predvodim nailazi na snažnu podršku biračkog tijela i to je bilo vidljivo na svim izborima do sada, a tako će biti i ubuduće. Zato sam uvijek usredotočen na dosezanje rezultata rada u mandatima koje sam osvojio. Želio bi da se glas, rezultati, vrijednosti sjevera Hrvatske više cijene u nacionalnoj politici i u tom smjeru ću nastojati i politički funkcionirati. A za razmišljanje o izbornoj kombinatorici još ima vremena.