Donosimo drugi dio intervjua s Krešom Beljakom (HSS). Prvi dio dostupan je na LINKU.
Župana Žinića su pored potresa dobro ”protresli” i mediji. U javnosti je prvo isplivala informacija da je bio jedan od glavnih sudionika danas sporne poslijeratne obnove objekata u Sisačko-moslavačkoj županiji, a sada je otkriveno i da koristi poveći broj nekretnina koje mu je omogućila država te će se preispitati način na koji mu je to pošlo za rukom. Da li je to početak kraja njegove političke karijere? Treba li HDZ biti zabrinut otkrivanjem takvih afera tik pred lokalne izbore od kojih ponovno puno očekuju? Ili ga se možda i sami žele na ovaj način ”riješiti”.
Što se tiče Žinićevih nekretnina, glavni tajnik HSS-a i saborski zastupnik gospodin Željko Lenart je još prije godinu i pol u Saboru javno postavio pitanje nadležnim tijelima, ali odgovor nikada nije dobio. Radari očito nisu svo to vrijeme bili u funkciji.
Vezano uz njegovo sudjelovanje u poslijeratnoj obnovi, na nacionalnoj razini je to možda nova priča, ali stanovnici Banije i nekada okupiranog dijela gdje se provodila ta ista obnova, su znali za sve to i ranije i svejedno su ga birali za župana.
Obišao sam sada sva ta razrušena sela, jasno je da je država zakazala u zadnjih 30-tak godina po brojnim pitanjima, a narod kontinuirano bira one koji su za to direktno odgovorni. Kada se pogleda karta Hrvatske te se usporede izborni rezultati, vidljivo je da u manje razvijenim dijelovima Hrvatske pobjeđuje HDZ. Valjda bi situacija trebala biti obrnuta te bi oni koji su najsiromašniji trebali kriviti vlast za tu situaciju. Po tom principu bi bilo logično da opozicija tamo ostvaruje pobjede, a ne kako je kod nas slučaj – da u razvijenijim dijelovima pobjeđuju opcije koje su većinu svog političkog djelovanja provele u opoziciji. To je suludo, tamo bi vladajući trebali ostvariti bolje rezultate. Trebala bi se izraditi ekspertiza koja bi mogla bolje objasniti tu situaciju – osim konstatacije da su birači sa područja Banije teški mazohisti.
Nije li oduvijek prisutan gore spomenuti obrazac ponašanja birača?
Nije oduvijek, ponavljam, HSS je 2001. godine, svega nekoliko godina nakon rata, upravo u pet slavonskih županija imao čak trojicu župana.
Kako biste općenito ocijenili poteze vladajuće stranke vezano uz borbu s pandemijom koronavirusa. Vlada li ”Vlada” situacijom ili ona njome?
I sam sam u potpunosti poštovao sve odluke Stožera dok nisu počeli uvoditi neke iznimke radi kojih su izgubili na vjerodostojnosti. Nisu zabranili održavanje procesije na Hvaru te kolonu sjećanja u Vukovaru, a bilo je evidentno da će se nakon tog mimohoda pogoršati situacija po broju zaraženih, što smo nažalost imali prilike i vidjeti. Rezultati izbora koji su bili održani usred covid krize, pokazuju da su građani zadovoljni s takvim načinom vođenja te je HDZ unatoč tome uspio osvojiti većinu. Cjelokupna situacija im se ni sada nije negativno odrazila na rejting u javnosti. Osobno pokušavam biti što je više moguće konstruktivan i ne kritizirati bez pokrića, ali da se moglo puno bolje postupati u navedenim situacijama – u to sam uvjeren.
Došlo je do previranja i u redovima Domovinskog pokreta. Da li se to moglo očekivati u tako kratkom vremenskom periodu?
Poštujem g. Škoru kao umjetnika, čak i ne mislim da je loš političar, već mu naprosto ne pristaje ta uloga. Jednako kao i g. Dretaru, poznatijem kao Drele, koji se cijeli život bavi komedijom i satirom te je iluzorno od njega sad odjednom očekivati da će se početi baviti ozbiljnim političkim pitanjima – to jednostavno ne ide jedno s drugim. Prvi nastup mu se sveo na ”podrigivanje i gemišt” i time je sve rekao – to nije ozbiljno bavljenje politikom. Situaciju napuštanja kluba DP-a od strane Vidović Krišto i Vrkljana najbolje oslikava ona: ”sam pao – sam se ubio”, a spomenutu gospođu uopće ne bih dodatno komentirao.
Kako komentirate nedavne nemile scene ispred Kapitola koje su izazvale Trumpove pristaše te u kojem smjeru će prema Vašoj procjeni ići politika novoizabranog predsjednika Bidena?
Amerika se jako promjenila u proteklih 10-tak godina, tamo se događaju neke čudne stvari. Ono što imam priliku pratiti u medijima ne odgovara pravom stanju stvari na terenu što doznajem iz kontakta sa dijelom svoje obitelji koja živi u Americi. Nisu Trumpovi birači baš onakvi kakvima ih naši mediji prikazuju – kao ortodoksne desničare i sl. To bi značilo da je pola stanovništva Amerike takvo, što jednostavno nije točno. Postoje tradicionalni birači republikanaca – tko god bio kandidat iz njihovih redova, birači će za njega glasati. Kod njih je podjela na demokrate i republikance već desetljećima prisutna. Praktički pola-pola, nekad se klatno okrene na jednu, drugi put na drugu stranu, ali nikad to nije u omjeru 70:30, uvijek je to otprilike 55:45. Trump je zalutao u politiku, što je vidljivo iz svih poteza koje je vukao posljednje četiri godine te i iz samog ponašanja. On ima problem iz razloga što nije tipični političar, doduše to nije bio niti Regan, koji je u svijet politike ušao kao glumac, ali je svejedno bio i uspješan predsjednik. Teško mi je reći što će biti, Biden je najstariji predsjednik, puno toga će naravno ovisiti o saveznicima. Da li će Amerika promjeniti agendu ili ne, ili prerasti u nešto drugo. Od zemlje koja je prije 50-tak godina bila pojam demokracije i slobode, pretvorila se u imperijalističku zemlju koja je izazvala cijeli niz ratova – što više nije nikakva tajna. Navijao sam za Bidena, puno je bliži mojim svjetonazorskim stavovima. Zadovoljan sam što je pobjedio, smatram da su spomenuti incidenti defintivan kraj političke karijere Donalda Trumpa i mislim da dobar dio njegovih birača nakon ovog što je izveo nebi više nikad glasali za njega.
Smatrate li da Kamala Harris ima šanse postati sljedeća predsjednica SAD-a?
Naravno da ima. Na američkih izborima odlučuju minijaturne razlike jer postoje tradicionalno demokratsko i republikansko biračko tijelo koji u velikom broju izlaze na izbore. Presudan faktor je upravo to tko će motivirati svoje birače da na njih izađu. Jednake šanse za pobjedu imaju i afroamerikanac i žena – što je povijest već i dokazala. Uostalom Hillary Clinton je na prošlim izborima dobila puno više glasova od Trumpa, ali zahvaljujući njihovom izbornom sustavu nije postala predsjednica.