U posjedu smo ekskluzivnog dopisa radiološkog tehnologa (ime poznato redakciji) upućenog Ministarstvu zdravstva kojim iskazuje punu podršku resornom ministru Viliju Berošu te daje svoje viđenje situacije navodeći nekoliko egzaktnih i lako provjerljivih podataka, koji znatno odskaču od onoga što pokretači štrajka nastoje prezentirati javnosti.
U nastavku ga prenosimo u cijelosti:
”S obzirom na novonastale neugodne događaje sindikata Zajedno dozvolite da vas obavijestim o neistinitim činjenicama kojima sindikat Zajedno želi obmanuti javnost.
Sindikat Zajedno želi ukazati (po njima) na nepravilnosti koeficijenata prikazujući kako radiološki tehnolozi kao prvostupnici imaju male plaće. To predvodi radiološka sekcija unutar Sindikata Zajedno koje zastupaju Adrijana Lukačević (KBC Zagreb ), Barbara Juratović Martinjak (OB Koprivnica ), Ivanka Herman (Institut za zračenje ), Monika Filipović (KBC Sestre milosrdnice) te sudjeluju u organizaciji i sastavljanju rasporeda rada radioloških tehnologa te na taj način diskriminiraju ostale kolegice i kolege koji ne pristaju na njihov štrajk.
Mi koji se ne slažemo sa njihovom politikom na taj smo način izvrgnuti pritisku jer su nam dijagnostički i radioterapijski postupci i liječenje pacijenata na prvom mjestu.
Važna je činjenica da vrlo mali broj radioloških tehnologa ima1400 eura mjesečni prihod kao plaću uz koeficijent 1.95. To je osnovica koju dobivaju oni koji rade samo smjenski rad tj. ujutro ili popodne. Kada se pribroje godine radnog staža, to naravno utječe na rast plaća. Većina radioloških tehnologa ima veću plaću i prosjek je oko 2300 do 2600 eura pa čak do 3600 eura mjesečno netto jer rade ne samo u smjenama nego i u dežurstvima i pripravnostima za angio sale, kirurške sale itd. Svaki prekovremeni sat se pošteno odradi i plati. Postoji još mogućnost dodatno zaraditi kroz plaćene screeninge mamografije ili screeninge msct-a pluća te ostale pogodnosti koje se provode kroz nacionalne programe koje provodi ministarstvo. To se sve može provjeriti u Komori zdravstvenih radnika jer svaki član ima obavezu plaćati članarinu od 0.8 % od netto plaće i na taj se način mogu vidjeti i izračunati mjesečne plaće. Također Sindikat Zajedno traži veći koeficijent za magistre radiološke tehnologije, no magistri radiološke tehnologije nisu ni uvedeni u zakon o djelatnostima u zdravstvu radiološke tehnologije pa prema tome ni ne mogu imati koeficijent. Da se ne bi bavili samo plaćama postoje i druge činjenice, a to je da radiološki tehnolozi nemaju kompetencije niti ovlasti određivati prioritete snimanja i liječenja pacijenata. Ni onkoloških ni hematoloških niti bilo kojih drugih. Time rade štetu pacijentu i ugrožavaju njihovo zdravstveno stanje i život.
Većina nas (u ime kojih vam i pišem) ne želi sudjelovati u njihovom štrajku. Predstojnici klinika i zavoda (dakle liječnici) trebaju organizirati službu da sve funkcionira, a ne da im radiološki tehnolozi koji su na vodećim funkcijama upravljaju klinikama i zavodima. Profesori, docenti i ostali liječnici su odgovorni za upravljanje sustava, a ne da već gore spomenuta imena uz ostale provode svoje upravljanje i kontrolu. Sindikat Zajedno radi pritisak i na Komoru zdravstvenih radnika da ih Komora podrži u štrajku. Naravno da ih Komora neće podržati niti će sudjelovati u tome. Imate našu podršku u politici upravljanja sustavom i nemojte pristati na njihova potraživanja jer nisu opravdana – stoji u zaključku.
Ministar zdravstva Vili Beroš nakon konferencije za medije povodom uspostave preventivnih zdravstvenih pregleda na nacionalnoj razini, komentirao je tijek današnjeg štrajka:
“Mi smo imali video konferenciju jučer navečer s ravnateljima. Naš zadatak je organizirati pružanje zdravstvene zaštite i da što manje pacijenata, po mogućnosti nitko, ne ostane bez pregleda ili dijagnostičke pretrage. Apsolutno je naglašeno da nikakvi nelegitimni pritisci na osobe koje su u štrajku ne smiju biti prisutni. S druge strane, jasno smo definirali tko je onaj koji može procijeniti o kakvom se stanju radi, je li riječ o stanju koje može dovesti do komplikacija ili je riječ o stanju koje ne traži aktivan tretman. U zdravstvenom sustavu to mogu biti samo nositelji zdravstvene djelatnosti, ako je to prijepor, stat ću na stranu ravnatelja i liječnika”, kazao je ministar.
“To nije pravi način štrajkanja, zna se kako se štrajka”
Ministar je istaknuo da su ga ravnatelji upozorili na agitiranje pred ulazima u bolnice: “Pacijenti se vraćaju i odgađaju se pregledi, to nije pravi način štrajkanja, zna se kako se štrajka. Sve one koji štrajkaju pozivam da to čine sukladno zakonu.”
Beroš je istaknuo da se štrajk događa u trenutku kada je Vlada napravila povijesni potez i povećala plaće u zdravstvenom sustavu: “Došli smo do činjenice da je ukupni trošak za povećanje plaća zdravstvenih djelatnika s planiranih 270 milijuna eura došao na 528 milijuna eura.”
“Žalosti me da netko ne želi razgovarati, da netko ucjenjuje, a štrajk je najbolji pokazatelj njihovih aktivnosti, a ne žele kroz institucionalni okvir rješavati probleme i otvorena pitanja kojih ima, ali zakon je propisao pravni lijek. Sve silne nelogičnosti mogli su artikulirati na vijeću i to bi se rješavalo za stolom. Još jednom pozivam na razgovor, a ne na ucjene. Riješit ćemo, hoće li to biti mjesec i pol, dva i pol mjeseca, za četiri mjeseca, ali će se sigurno riješiti”, dodao je ministar.
Beroš je naveo da je Vlada imenovala pregovarački odbor za kolektivno pregovaranje: “Ti ljudi imaju namjeru razgovarati, ali nakon štrajka ja postavljam pitanje: želi li oni dijalog? Ako ga žele, u četvrtak su mogli doći i artikulirati probleme. Ono što je najveći problem je pružanje zdravstvene zaštite. Vjerujem da ćemo se uspjeti organizirati jer smo se uspijevali u kompliciranijim uvjetima organizirati. Prema našim spoznajama, od strane ravnatelja svih ustanova, dobio sam informaciju da je štrajkaša ispod 600, 14 zdravstvenih ustanova radi bez opterećenja.”
“Ono što me posebno brine je da je možda pitanje određenih kvalifikacija u zdravstvu dodatno potaknulo ovaj problem i ovaj štrajk. To pitanje moramo sustavno riješiti. Nije normalno ni logično da u Hrvatskoj postoji više magistara sestrinstva nego u cijeloj UK. Naravno da su oni potrebni, i već smo imali razgovor s ministrom Fuchsom oko planiranja potrebe za edukacijom. Mi educiramo kadrove koji nam ne trebaju, a ne educiramo kadrove koji nam trebaju”, istaknuo je.
Beroš je kazao da se kadrovi u zdravstvu moraju planirati na osnovi stvarnih potreba: “Jedan od elemenata, možda i najveći za ovaj štrajk, krije su u tome.”
Ministar je naveo da Ministarstvo želi razgovarati, ali ne putem ucjene.
Beroš je još jednom istaknuo da je plaća u zdravstvenom sustavu svima narasla.
“Neću reći da nema pogrešaka, ali idemo razgovarati. Dodatni zahtjev je povećanje osnovice i povećanje toplog obroka. Kreće pregovaranje, imamo pregovarački tim, u četvrtak je prvi sastanak za granski kolektivni pregovor, tamo je mjesto za razgovor. Mi ih dalje pozivamo”, kazao je Beroš.
Ministar smatra da razgovor o preventivnim pregledima, koje je danas predstavio na konferenciji, nije ironičan na današnji dan, jer prema njegovim informacijama gotovo da i nije bilo nikakvih otkazivanja dijagnostike.
Naglasio je i da će provjeriti informacije o otkazivanjima današnjih pregleda, iako je uvjeren da nitko tko je životno ugrožen nije odbijen te je vjerojatno riječ o redovitim pregledima: “To nije način.”