Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na Gradskom groblju proteklog je petka obilježena 32. godišnjica Dana obrane Grada Zadra koja je nastavljena kod spomenika imotskim vitezovima u Zadru, zatim na spomen obilježju na mjesnom groblju Ploča i Dračevac, misom u crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije na Dračevcu i, naposlijetku, svečanom akademijom na kojoj su prisustvovali izaslanik predsjednika Hrvatskog Sabora, saborski zastupnik Rade Šimičević, saborske zastupnice Grozdana Perić i Nikolina Baradić, saborski zastupnik Ivan Budalić, izaslanik Vlade RH Šime Erlić, državni tajnik Josip Bilaver, dogradonačelnik Ante Babić, župan Božidar Longin sa suradnicima, izaslanik i načelnik općine Posušje Mladen Bašić te ratni zapovjednici, hrvatski branitelji i pripadnici obitelji poginulih branitelja.
Od 1.rujna 1991. do 2. siječnja 1992. zabilježeno je da su se u Zadru 52 puta oglasile sirene za uzbunu te je na tom području od kolovoza 1991. do siječnja 1992. smrtno stradalo 186 ljudi: 63 pripadnika Zbora narodne garde, 8 pripadnika redarstva i 115 civila. Kako se Zadar držao za vrijeme zadarske ratne listopadske petodnevice, prigodnim se govorom prisjetio legendarni ratni zapovjednik, pripadnik 112. Brigade, brigadir u miru Milan Bašić:
„Izuzetna mi je čast i zadovoljstvo što sam ovdje povodom obilježavanja ovako posebne svečanosti. Sretan sam i privilegiran čovjek što sam u te dane osobno bio sudionik i dao svoj mali doprinos i obol u obrani grada Zadar kao zapovijednik 2. Satnije prve A djelatne 112. brigade na Bokanjačkom groblju i njegovom širem području. Sve skupa Vas molim da i dalje svi skupa poradimo na tome da grad Zadra bude što privlačnija destinacija za sve dobronamjerne ljude, ali isto tako i da svi budemo složni, budni, pametni i odgovori kako se više nikad ne bi dogodilo da se branimo na tzv. talijanskoj liniji bunkera.“
Skupu se potom obratio ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije, Šime Erlić:
”Danas je 6. listopad, dan kada su ljudi srcem ogrnuli svoj grad i rukama zaustavili tenkove i bit će svjetlost jer vi ste oni koji su ovom gradu donijeli slobodu, a to znači vječnost. Vi ste ti koji ste grad učinili gradom besmrtnika! Hvala vam!
Zadar je ovih dana herojski obranjen od strane hrvatskih branitelja u listopadu 1991. još dok je praktički vojska u onom smislu bila organizirana jednom velikom požrtvovnošću, velikim domoljubljem i hrabrošću. Jednostavno, Zadar je nakon velikih i silovitih napada srpske vojske bio na silovitom udaru. Nastradali su brojni civilni objekti i centar grada. Oštećena je bila i Kneževa palača, oštećeni su bili dijelovi i crkve sv. Stošije…Sve to govori o tom zločinačkom činu i karakteru agresorske vojske koja je zapravo za cilj imala demoralizirati, poraziti i osvojiti Zadar koji je bio važna strateška točka.
Bitka za Zadar je izrasla kroz čuda. Njezina snaga ogledala se kroz imena koja su bila njezin najbolji sastav. Ono što su branitelji učinili za ovaj grad bilo je toliko veliko i humano da i sjećanja na ova djela moraju biti isto takva”, zaključio je Erlić te nastavio:
”Ovom se obljetnicom ne prisjećamo samo herojske obrane grada, već i moralnog i vojnog poraza suparnika koji je uslijedio nakon obrane grada. Mnoge su nam se slike iz tog doba zauvijek urezale u sjećanje i govore dovoljno o karakteru i namjeri za osvajanjem grada. Demoraliziranje branitelja i zatočenih civila nije im uspjelo. Grad je obranjen i time ispisana svijetla povijest grada i vojske. Ja sam u listopadu ’91. imao šest godina i kao dijete se sjećao podruma, straha u očima, sirena i sveopćeg straha. Ali sjećam se i ponosa koje nam je davala odora hrvatskog vojnika”, naglasio je ministar Erlić, dodavši kako Hrvatska zbog branitelja danas ima sigurnu budućnost.
Idućeg dana se tradicionalno održala atletska utrka „Linijom obrane Grada“ u organizaciji Grada Zadra i Sportske zajednice Grada Zadra, a za čiju je provedbu zadužen Atletski savez Zadarske županije pod pokroviteljstvom Grada Zadra i Zadarske županije.