Ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić istaknuo je u četvrtak da su koristi od EU fondova sveprisutne i vidljive, te da su EU fondovi jedna pozitivan priča koja donosi razvoj svim krajevima Hrvatske
Zahvaljujući europskim fondovima hrvatski BDP veći je 5 posto nego što bi bio da nemamo dostupnost tih fondova, naglasio je Erlić podnoseći Saboru izvješće o korištenju europskih strukturnih i investicijskih fondova i pretpristupnih programa pomoći EU za drugu polovicu prošle godine.
Fondovi su nam pomogli u brojnim stvarima, u ubrzavanju razvojnog investicijskog ciklusa, pridonijeli makroekonomskom rastu i stabilnosti, otpornosti gospodarstvu, rekao je Erlić.
Podsjetio je i na brojne realizirane projekte, Pelješki most, Zračnu luku Dubrovnik, 22 luke diljem Jadrana, energetski obnovljene škole, javne i višestambene zgrade, obnovljene bolnice…
Podaci pokazuju da smo u 10 godina članstva u plusu 10,8 milijardi eura u odnosu na uplaćena u sredstva u europski proračun. Po apsorpciji EU sredstava 2020. bili smo na začelju EU, a sada smo na 14. mjestu, kazao je, uz ostalo, ministar.
Konkretno, za drugu polovicu 2022. naveo je da smo bili na 121 posto ugovorenosti sredstava, na 77 posto isplaćenih sredstva i 67 posto ovjerenih sredstava. “Nastavljen je pozitivan rast ugovaranja i plaćanja projekata”, rekao je.
Vezano uz nepravilnosti koje se događaju u sastavu europskih fondova, Erlić je napomenuo da nije automatski riječ o prijevari, te da se u odnosu na prethodna razdoblja broj nepravilnosti smanjuje.
Vlada se izborila za 25 milijardi eura do 2030., na 13. smo mjestu po isplaćenosti sredstava, u Nacionalnom programu oporavka i otpornosti smo po isplaćenim sredstvima treći, iza Italije i Španjolske, iz Fonda solidarnosti iskoristili smo više od 100 posto, nabrojao je. „To da ovo više nije tema, govori prazna sabornica i kud baš da kritizira SDP koji je izgubio milijardu eura u prethodnoj omotnici”, istaknuo je zastupnik Pavić u daljnjem tijeku rasprave.
Danas je pak spomenuti ministar u Skradinu uručio 22 ugovora korisnicima Šibensko-kninske županije iz Programa održivog razvoja lokalne zajednice, Programa podrške regionalnom razvoju, Sufinanciranja provedbe EU projekata na regionalnoj i lokalnoj razini u 2023. godini, te Nacionalnog programa oporavka i otpornosti, u ukupnom iznosu od 2,8 milijuna eura.
Gradonačelnik Skradina Antonio Brajković istaknuo je važnost ovakvih programa kojima se omogućuje razvijanje jedinica lokalne samouprave.
„Danas smo u Skradinu, najmanjem gradu Šibensko-kninske županije, a najbitnija poruka je da možemo računati na konkretnu podršku Vlade“, rekao je gradonačelnik Brajković.
Ministar Šime Erlić još jednom je potvrdio trajnu brigu Vlade o slabije razvijenim područjima u kojima leži velik potencijal rasta ako ih se kvalitetno podupire.
“Vlada je ove godine putem nikad više nacionalnih programa, njih čak 9, osigurala preko 40 milijuna eura baš za područja s razvojnim izazovima. Nećemo odustati od toga da svaki stanovnik Hrvatske, u bilo kojem njenom dijelu, ima jednake životne uvjete. Na tom putu ima izazova, no vjerujem kako ustrajanjem na ovakvim regionalnim politikama definitivno idemo ka tome cilju“, poručio je ministar Erlić.
Događanju je prisustvovala i potpredsjednica Vlade Anja Šimpraga koja se složila s ministrovim riječima.
„Vlada Republike Hrvatske pokazuje da je pravi partner i da kontinuirano vodi računa o tome da općine, gradovi i županije budu financijski osnaženi i stabilni. Nastavit ćemo podupirati prilike za razvoj svih krajeva Hrvatske“, zaključila je potpredsjednica Vlade Šimpraga.





























