Pariški tužitelj zatražio je petogodišnju zatvorsku kaznu i petogodišnju zabranu obavljanja javnih dužnosti za čelnicu krajnje desnice Marine Le Pen, na suđenju u kojem su ona i još 24 osobe optužene za pronevjeru fondova EU, javljaju agencije.
Suđenje, koje dolazi gotovo desetljeće nakon početka inicijalnih istraga, ugrožava napore njezine stranke Nacionalno okupljanje da popravi svoj imidž prije predsjedničkih izbora 2027. godine.
Jučer je pariški tužitelj zatražio kaznu od 300.000 eura, pet godina zatvora i zabranu obavljanja javnih dužnosti protiv Le Pen.
Zabrana kandidiranja za javne dužnosti stupila bi na snagu odmah. Ako je sud proglasi krivom za optužbe, Le Pen se neće moći kandidirati na izborima čak i ako se žali na presudu.
Suđenje traje do 27. studenog, nakon čega će se suci povući kako bi razmotrili svoju presudu i razmotrili koju će kaznu izreći, uzimajući u obzir zahtjeve tužiteljstva. Presuda će vjerojatno biti objavljena početkom 2025. godine.
Le Pen, njena stranka, i 24 druge osobe – stranački dužnosnici, zaposlenici, bivši zastupnici i pomoćnici parlamenta – optuženi su da su novcem Europskog parlamenta plaćali osoblje u Francuskoj koje je radilo za njihovu stranku, koja se u to vrijeme zvala Nacionalna fronta .
Nacionalno okupljanje, kao i druge krajnje desničarske stranke diljem kontinenta, napreduje nakon snažnog nastupa na europskim izborima u lipnju.
“Zakon se odnosi na sve”, rekao je tužitelj Nicolas Barret sudu, dok je Le Pen sjedila u prvom redu optuženičkih klupa, dodajući da bi zabrana “zabranila optuženicima da se kandidiraju na budućim lokalnim ili nacionalnim izborima”.
Zatražio je kaznu od pet godina zatvora za Le Pen, pozivajući da najmanje dvije godine od toga budu “konvertibilna” zatvorska kazna, što znači da bi postojala mogućnost djelomičnog puštanja na slobodu.
“Mislim da je želja tužitelja lišiti francuski narod mogućnosti da glasa za koga želi”, rekla je kasnije Le Pen.
Sustav navodnih lažnih poslova, koji je prvi put prokazan 2015., pokriva ugovore parlamentarnih pomoćnika između 2004. i 2016. Tužitelji kažu da su pomoćnici radili isključivo za stranku izvan parlamenta.
Le Pen je prošlog mjeseca na sudu rekla da nije kriva. “Nemam apsolutno nikakav osjećaj da sam počinila i najmanju nepravilnost, niti najmanju nezakonitu radnju”, rekla je.
Upitana prošli mjesec o tome kako je točno odabrala svoje pretpostavljene parlamentarne suradnike i koji su bili njihovi zadaci, Le Pen je dala općenito odgovore ili je rekla da se ne može sjetiti. Ako bude osuđena, Le Pen će moći uložiti žalbu.
Vlasti Europskog parlamenta rekle su da je zakonodavno tijelo izgubilo 3 milijuna eura kroz program zapošljavanja. Stranka je vratila milijun eura. Iz stranke tvrde da to nije priznanje krivnje.
izvor: Index Vijesti