“Neće Salapić, Plenković i Jandroković obraniti Ukrajinu, pozabavite se stvarnim problemima građana”, izjavio je Nikola Grmoja uoči saborske rasprave o izmjenama Stečajnog i Zakona o stečaju potrošača koje je predstavio državni tajnik Josip Salapić.
“Vi ćete sigurno spasiti Ukrajinu”, uzvratio mu je predsjednik Sabora Gordan Jandroković.
I dok iz HDZ-a uvjeravaju da će izmjene Stečajnog zakona povećati zaštitu radnika, oporba misli drugačije.
Vučemilović (HS): Treba se obračunati sa stečajnom mafijom
Izmjene koje je predložila Vlada ne ulaze u meritum, a to je konačno razračunavanje sa stečajnom mafijom, istaknula je Vesna Vučemilović (HS) navodeći kako je “sprega korumpiranih sudaca i stečajne mafije državu koštala milijune kuna”.
Dok Porezna uprava građane lovi po cijelom svijetu da bi im naplatila porez, 250 stečajnih upravitelja legalno je dobilo sedam milijardi kuna za postupke koje su vodili, kaže zastupnica.
I Dalija Orešković (Centar) upozorila je kako je nedostatak kontrole nad radom stečajnih upravitelja ključni problem. Nismo propisali specifične uvjete za njih, zbog neznanja o branši stečajni su upravitelji doveli do propasti niza tvrtki, nema nikakve kontrole nad njihovim troškovima, kazala je.
Katarina Peović (RF) upozorila je na nezavidnu situaciju radnika u stečajnim postupcima – ne uspijevaju naplatiti svoja potraživanja – pa traži da u Stečajni zakon uđe rješenje koje će im omogućiti da lakše dođu do svojih plaća.
Nikola Mažar (HDZ) uvjerava kako se izmjenama Stečajnog zakona želi zaštiti radnike i povećati njihova prava, a ide se i na usavršavanje stečajnih upravitelja, što potvrđuje i Salapić.
Izmjenama Stečajnog zakona želi se preventivno djelovati na gospodarske subjekte kako bi izbjegli stečaj. Vlada predlaže uspostavu sustava ranog upozoravanja koji će signalizirati dužnicima u financijskim problemima da treba djelovati bez odgađanja kako bi se izbjegao stečaj i na vrijeme pristupilo restrukturiranju. Upozorenja bi slali Porezna uprava i revizori.
Predlaže se i jednostavnije donošenje plana restrukturiranja, uspostava sustava za prikupljanje i praćenje podataka o stečaju, restriktivniji ulaz u profesiju stečajnih upravitelja.
Poboljšava se i položaj radnika u stečajnom postupku, stečajni upravitelj odnosno sud morat će na vrijeme obavijestiti HZZO o stečaju, a kako prava radnika iz zdravstvenog osiguranja ne bi bila dovedena u pitanje. Predložene izmjene stupaju na snagu 31. ožujka 2022.
Izmjenama Zakona o stečaju predlaže se skraćenje razdoblja provjere ponašanja za potrošače sa sadašnjih pet na na tri godine.