Connect with us

Upišite traženi pojam

Na slici: Silvano Hrelja, foto: HINA

Intervju

INTERVJU SILVANO HRELJA: Povećanja mirovina 2023. godine su veća od rasta plaća i inflacije temeljem moje borbe i zastupanja u Saboru i volje Vlade i parlamentarne većine. Odgovorno tvrdim da je rijetko koja država u jednoj godini napravila ovakve iskorake

Nezavisni saborski zastupnik i donedavni dugogodišnji član Hrvatske stranke umirovljenika u razgovoru za Objektivno.hr odgovorio je na brojna pitanja i na jednostavan način demistificirao eventualne nedoumice pojedinih umirovljenika po pitanju niza u posljednje vrijeme ostvarenih beneficija u sedmogodišnjem mandatu Vlade Andreja Plenkovića. Pojasnio je i jesu li zahtjevi pojednih umirovljeničkih stranka utemeljeni ili pak čisti populizam te zašto tvrdi da Hrvatska već sada ima najpovoljniju formulu usklađivanja mirovina u cijeloj Europi.

Jeste li upoznati sa reakcijama umirovljenika na posljednje povećanje mirovina od 8,42% te jednokratnog novčanog primanja radi ublažavanja posljedica rasta troškova života?

Upoznat sam s reakcijama umirovljenika na sve: od promjene vremena do povećanja mirovine. Svakodnevna komunikacija s ljudima uvijek je bio najbolji dio ovog posla ili poziva, kako vam drago.

Bavim se umirovljeničkim temama već 25 godina, ispravljam nepravde u mirovinskom osiguranju i oblikujem nova prava.

Kumulativno usklađivanje mirovina ove godine iznosilo je više od 14% i to je rezultat dobre formule usklađivanja za zadržavanje vrijednosti zarađene mirovine. Onima koji su zaradili male mirovine to nikada nije i neće podići mirovine na željenu razinu, ali dvije jednokratne novčane pomoći umirovljenicima s najnižim mirovinama pomogla su više od usklađivanja. Većina umirovljenika to ocjenjuje dobrodošlim mjerama.

Uz to, uvedena su ove godine i nova mirovinska prava: postupno se ukida umanjenje mirovina po posebnim propisima, najniže mirovine povećane su za 3%, obiteljske mirovine za 10% te je uveden dodatak na obiteljsku mirovinu koji dosad koristi više od 85 000 umirovljenika kojima je mirovina time povećana za u prosjeku 112 eura.

Ukupno je 680 000 umirovljenika ove godine neovisno o usklađivanju dobilo povećanje mirovine od 3% do 27%.

Ukupni mirovinski rashodi u 2023. godini u odnosu na 2022. godinu povećani su 20% – sa 6 mlrd eura na 7,2 mlrd eura.

Koliko u kontekstu inflacije i rasta plaća znače spomenuta povećanja?

Povećanja mirovina 2023. godine su veća od rasta plaća i inflacije, a sve na temelju uvođenja novih zakonskih prava i usklađivanja mirovina po zakonom utvrđenoj formuli.

Dakle, umirovljenici su to dobili temeljem i moje borbe i zastupanja u Saboru i volje Vlade i parlamentarne većine. Odgovorno tvrdim da je rijetko koja država u jednoj godini napravila ovakve iskorake.

Slažete li se sa zahtjevima ostalih političkih umirovljeničkih opcija, posebice onih u pogledu ponovnog izračuna mirovina za sve umirovljenike na bazi 75-80% neto plaće kroz najboljih ili posljednjih 10 godina uz zaštitni AVM od 17 € i ukidanje penalizacije sa navršenih 65 godina života?

S ulice i opozicije, što se tiče zahtjeva i planova, nebo je granica. Navedeni zahtjevi su populistička nerealna očekivanja s ciljem da se privuku pažnja i glasovi. Na kraju od svega toga ne bude ništa jer mirovinski sustav i proračun ne mogu podnijeti takve poteze. Osim toga, neki su problemi već riješeni, ali ljudi koji ne poznaju sustav si dozvoljavaju iz tog neznanja obećavati. Kompenzacija za deset najboljih godina je riješena dodatkom od 27% na mirovine – time su umirovljenici na dobitku.

Cijela Europa preuzela je izračun mirovine po osnovi cijelog staža i to je vrlo pravično i odgovorno. Deset najboljih godina bi otvorilo novi proces malverzacija u mirovinskom osiguranju za buduće umirovljenike. Za ponovni izračun bi mirovine bile manje kad bi se izuzelo 27% dodatka i zaštita najnižom mirovinom. Izračun na temelju 70-80% prosječne plaće je prošlo vrijeme kada smo u omjeru na jednog umirovljenika imali četiri radnika.

To bi iziskivalo povećanje stavke za mirovine za 3 milijarde eura što gospodarska osnova ove zemlje, postojeći doprinosi i proračun ne mogu podnijeti.

O penalizaciji se uvijek može razgovarati s pozicije izjednačavanja postotaka, jednakosti u odnosu na periode i godine umirovljenja.

Kako odgovarate na optužbe da branite Vladu i nanosite štetu umirovljenicima tvrdnjom da Hrvatska već ima najpovoljniju formulu usklađivanja mirovina u cijeloj EU?

Ne branim Vladu, već branim svoje bivše i sadašnje rezultate koje sam ostvarivao sa svim vladama od 2003. godine, a naročito projekte koji su u realizaciji i od kojih  svakomjesečno umirovljenici imaju korist. Da, Hrvatska ima najpovoljniju formulu usklađivanja. Ja to znam jer to izučavam, živim i radim svaki dan. Tvrdim to kao što tvrdim da nijedna formula na svijetu ne može povećati mirovinu koja je pokrivena s malo godina staža, niskim plaćama i malim doprinosima.

Držite li realnim ispunjenje cilja Vlade RH o podizanju mirovina na razinu od 50% udjela u prosječnoj plaći te prepoznajete li senzibilitet i razumijevanje premijera Plenkovića za rješavanjem svih problema i potreba umirovljenika?

Vlada RH je vrlo blizu tog predizbornog obećanja i kada bi se u prosjek uključilo dosadašnjih šest jednokratnih dodataka taj postotak bi bio dostignut. I bez tih jednokratnih dodataka, kada bi se uvažavali statistički podaci po međunarodnom standardu, prosječna starosna mirovina čini 48% udjela u prosječnoj neto plaći, a prosječna starosna mirovina s 40 ili više godina staža je na 70% prosječne neto plaće. Imamo veliki problem s objektivnim prikazivanjem stanja u hrvatskom mirovinskom sustavu.

S premijerom Plenkovićem surađujem izvrsno, dozvolio je da budem sukreator rješenja u mirovinskom sustavu, uvažava moje iskustvo, osjećam da ima razumijevanja za probleme umirovljenika. Razumijem i ja njega da mora voditi računa o svim segmentima i funkcionalnosti društva. Izuzetno dobru suradnju ostvario sam sa svim ministrima, a naročito resornim ministrom Piletićem.

Koji bi prema vašem mišljenju bio najpravedniji model izračuna mirovina kako bi se značajnije smanjio udio umirovljenika u zoni linije siromaštva?

Nema modela izračuna mirovina kojim se možemo boriti protiv siromaštva u Hrvatskoj i mirovinsko osiguranje uostalom nije pozvano rješavati problem siromaštva. Jednostavno je: postavimo cenzuse – prihodovni, dohodovni i imovinski – pobrojimo siromašne, napuštene, same i bolesne, utvrdimo granicu siromaštva i odredimo mjesečni dodatak protiv siromaštva na mirovinu. Siguran sam, svi to znamo, da bi pravi broj bio daleko ispod 800 000 siromašnih u Hrvatskoj. Pravo stanje i pravi broj pomogli bi u osmišljavanju i primjeni socijalnih mjera.

Vjerujete li da bi moglo doći do pomirbe na umirovljeničkoj sceni te tko bi u tom kontekstu trebao poduzeti prvi korak?

Prije će se ujediniti Sjeverna i Južna Koreja nego naši umirovljenici. Mene su optuživali da sam kamen spoticanja, a ja sam prvi korak učinio – maknuo sam se iz stranačenja i rezultat (im) je nula. Zaključujem da problem nisam bio ja već neutemeljene ambicije, nerad i neznanje. Eto, tu treba tražiti uzroke. Posljedice vidimo svi.

Kakve su vaše osobne ambicije po pitanju nastavka političke karijere?

Meni je rad za umirovljenike sve ove godine bila čast i zadovoljstvo, prilika za svakodnevno učenje i stvaranje. Mislim da svoju etapu privodim kraju jer smatram da treba otići s rezultatom. Strast za politikom neće prestati, iskustva koja sam stekao nisu mala i rado ću ih dati svakome tko iskreno želi raditi za umirovljenike.

Ono što mi je oduvijek smetalo je nepoštivanje zdravog razuma umirovljenika i njihovo obmanjivanje nerealnim obećanjima. Bilo kada, bilo gdje i na bilo koji način spreman sam se suprotstavljati tome.

Povezane vijesti

Vijesti

Predstavljajući Zakon o inkluzivnom dodatku, premijer Plenković kazao je da će se njime izdvajati čak 89 posto više sredstava za osobe s invaliditetom, s...

Vijesti

Pilot projekt preventivnih zdravstvenih pregleda, proveden ove godine u pet županija, pokazao je da više od dvije trećine pregledanih građana ima zdravstvene probleme te...

Vijesti

Ministar financija Marko Primorac najavio je u utorak u Saboru da će Vlada idućeg tjedna odobriti 55 milijuna eura za sanaciju dugova u zdravstvu....

Vijesti

Hrvatski šef diplomacije Gordan Grlić Radman pozdravio je danas dogovor o četverodnevnom prekidu vatre u Gazi te istaknuo kako je važno spriječiti prelijevanje sukoba...

Kolačići nam pomažu pri pružanju usluga. Korištenjem naših usluga, prihvaćate naše korištenje kolačića. Vidi više


Kolačići (COOKIES)
Kako bi ova web stranica radila ispravno te da bismo bili u stanju vršiti daljnja unaprjeđenja stranice u svrhu poboljšavanja Vašega iskustva pregledavanja, ova stranica mora na Vaše računalo spremiti malenu količinu informacija (cookies) . Preko 90 % svih web stranica koristi ovu praksu, no prema odredbama Europske unije od 25. ožujka 2011. obvezni smo prije spremanja kolačića zatražiti vaš pristanak. Korištenjem web stranice pristajete na uporabu kolačića. Blokiranjem kolačića i dalje možete pregledavati stranicu, no neke njezine mogućnosti neće Vam biti dostupne.
Što je kolačić?
Kolačić je informacija spremljena na Vaše računalo od strane web stranice koju posjetite. Kolačići obično spremaju Vaše postavke, postavke za web stranicu, kao što su preferirani jezik ili adresa. Kasnije, kada opet otvorite istu web stranicu internetski preglednik šalje natrag kolačiće koji pripadaju toj stranici. Ovo omogućava stranici da prikaže informacije prilagođene Vašim potrebama.
Kolačići mogu spremati širok raspon informacija uključujući osobne informacije (kao što je Vaše ime ili adresa e-pošte). Ipak, ova informacija može biti spremljena jedino ako Vi to omogućite – web stranice ne mogu dobiti pristup informacijama koji im niste dali i ne mogu pristupiti drugim datotekama na Vašem računalu. Zadane aktivnosti spremanja i slanja kolačića Vama nisu vidljive. Ipak, možete promjeniti postavke internetskog preglednika tako da možete sami birati hoćete li zahtjeve za spremanje kolačića odobriti ili odbiti, da pobrišete spremljene kolačiće automatski pri zatvaranju internetskog preglednika i slično.
Kako onemogućiti kolačiće
Isključivanjem kolačića odlučujete da li hoćete dopustiti pohranjivanje kolačića na vašem računalu. Postavke kolačića mogu se kontrolirati i konfigurirati u vašem internetskome pregledniku. Za informacije o postavkama kolačića, ovisi o internetskom pregledniku kojeg koristite.
Ako onemogućite kolačiće, nećete moći koristiti neke od funkcionalnosti na web stranicama Vipneta.
Što su privremeni kolačići?
Privremeni kolačići ili kolačići sesije uklanjaju se s računala po zatvaranju internetskog preglednika. Pomoću njih web-mjesta pohranjuju privremene podatke, poput stavki u košarici za kupnju.
Što su stalni kolačići?
Stalni ili spremljeni kolačići ostaju na računalu nakon zatvaranja internetskog preglednika. Pomoću njih web-mjesta pohranjuju podatke, kao što su ime za prijavu i zaporka, tako da se ne morate prijavljivati prilikom svakog posjeta određenom mjestu. Stalni kolačići ostat će na računalu danima, mjesecima, čak i godinama.
Što su kolačići od prve strane?
Kolačići prve strane dolaze s web-mjesta koje gledate, a mogu biti stalni ili privremeni. Pomoću tih kolačića web-mjesta mogu pohraniti podatke koje će ponovo koristiti prilikom sljedećeg posjeta tom web-mjestu.
Što su kolačići treće strane?
Kolačići treće strane dolaze s reklama drugih web-mjesta (kao što su skočne ili bilo koje druge reklame) koje se nalaze na web-mjestu koje gledate. Pomoću tih kolačića web-mjesta mogu pratiti korištenje interneta u marketinške svrhe.
Da li objektivno.hr koristi kolačiće?
Da, s primarnim ciljem kako bi naše web stranice vam omogućile bolje korisničko iskustvo.
Kakve kolačiće koristi objektivno.hr i zašto
Privremeni kolačići (engl. Session cookies) – to su privremeni kolačići koji ističu (i automatski se brišu) kada zatvorite internetski preglednik. Objektivno.hr ih koristi da omogući pristup sadržaju i omogući stvari koje možete učiniti kada se prijavite sa svojim podacima na objektivno.hr. Trajni kolačići (engl. Persistent cookies) – obično imaju datum isteka daleko u budućnosti te će ostati u vašem pregledniku, dok ne isteknu, ili dok ih ručno ne izbrišete. Objektivno.hr koristi trajne kolačiće za funkcionalnosti kao što su “Ostanite prijavljeni”, što korisnicima olakšava pristup stranicama kao registriranom korisniku. Također koristimo trajne kolačiće kako bi bolje razumjeli navike korisnika, tako da možemo poboljšati stranicu prema vašim navikama. Ova informacija je anonimna – ne vidimo individualne podatke korisnika.
Da li na web-stranici ima kolačića treće strane?
Ima nekoliko vanjskih servisa koji korisniku spremaju limitirane kolačiće. Ovi kolačići postavljeni su za normalno funkcioniranje određenih mogućnosti koje korisnicima olakšavaju pristup sadržaju. Za mjerenje posjećenosti objektivno.hr koristi Google analytics. Ako želite onemogućiti da vam navedeni servis spremaju kolačiće, možete to učiniti: Google Analytics Opt-out.
Objektivno koristi kolačiće u svrhu oglašavanja vlastitih proizvoda i usluga, te usluga i proizvoda svojih partnera koji bi korisnika mogli zanimati. Prikazivanje oglasa koje korisniku dostavlja objektivno.hr ili partner omogućuje se putem kolačića koje objektivno.hr, odnosno treća strana može postaviti u Web-preglednik korisnika. Korisnik uvijek može samostalno regulirati primanje kolačića putem postavki svojeg Web preglednika.
Dodatne informacija oko isključivanja kolačića
Trenutno postoji nekoliko web-stranica za isključivanje pohranjivanja kolačića za različite servise.
http://www.allaboutcookies.org/
http://www.youronlinechoices.eu/

Zatvori