Connect with us

Upišite traženi pojam

Saša Zinaja/NFOTO
Saša Zinaja/NFOTO
Saša Zinaja/NFOTO

Top Tema

INTERVJU prof. dr. sc. GORDAN LAUC: Dok su u Ujedinjenoj Kraljevini vlasti zlorabljivale pandemiju i namjerno širile strah, hrvatska Vlada je već polovinom proljeća 2020. godine promijenila politiku i pokušavala imati što blaže mjere, a opozicija i mediji su ih napadali i zahtijevali uvođenje strogih mjera

Ugledni hrvatski znanstvenik za Objektivno.hr odgovara na teške optužbe dr. Krajinovića na njegov račun, brinu li ga pisanja Faktografa, zašto je Genos vodeća znanstvena institucija u Hrvatskoj te komentira pomamu javnosti za lijekom Ozempic.

Na koji način su prema pisanju Telegrapha britanski političari zloupotrebljavali pandemiju za vlastite interese?

Ono što vidimo iz poruka iz vrha Vlade Ujedinjene Kraljevine, a o kojima je višestruko pisao The Telegraph, je da su političari u pandemiji prvo mislili o vlastitim ambicijama i interesima, a tek onda o dobrobiti društva u cjelini. Primjerice, u Britaniji uvođenje obaveznog korištenja maski u školama nije bilo posljedica bilo kakvih dokaza da maske koriste, već linija manjeg otpora kako se ne bi morali raspravljati sa škotskom premijerkom, koja je već donijela takvu odluku. Poruke također otkrivaju da je Vlada manipulirala s informacijama o pojavi tzv. „Britanskog soja“ kako bi skrenula pozornost javnosti s problema oko Brexita, a i da su namjerno širili neosnovani strah u javnosti, što je skandalozno.

Zašto mislite da je hrvatskim medijima u interesu isto ne prenositi?

Doista ne razumijem zašto u hrvatskim medijima ne postoji interes za prenošenjem tih informacija, ili općenito interes za utvrđivanjem što se doista dogodilo u pandemiji. Pretpostavljam da je jedan od razloga za tu odluku činjenica da su uloge vlade i medija u Hrvatskoj bile dijametralno suprotne od njihovih uloga u Ujedinjenoj Kraljevini. Dok su u Ujedinjenoj Kraljevini vlasti zlorabljivale pandemiju i namjerno širile strah, hrvatska Vlada je već polovinom proljeća 2020. godine promijenila politiku i pokušavala imati što blaže mjere, a opozicija i mediji su ih napadali i zahtijevali uvođenje strogih mjera.

Što prema vašem mišljenju mediji vezano uz pandemiju također javnosti prešućuju?

Nešto što smo saznali iz tvz. „Twitter files“ koje su učinjene dostupnim javnosti nakon što je Elon Musk kupio Twitter, je da su neke državne agencije u Americi kroz društvene mreže sustavno ušutkavale znanstvenike koji su davali izjave suprotne interesima industrije pandemije. Osobno mislim da je to jedan od najvećih skandala, jer su eliminacijom protivnika „strogih mjera“ iz medija stvorili dojam da „znanost“ podržava stroge mjere, što u velikoj mjeri nije bilo točno. Neki od najuglednijih znanstvenika u svijetu su im se vrlo snažno usprotivili, no informacije o tome naprosto nisu mogle doprijeti u javnost.

Jeste li pokrenuli daljne korake protiv Faktografa koji kvalificiranjem vaših objava kao lažnim informacijama time ograničavaju njihov doseg na društvenim mrežama?

Ako izuzmemo njegovu ključnu ulogu na Facebooku, Faktograf je jedna potpuno marginalna organizacija kojoj ne treba posvećivati previše pažnje. Kako trenutno ne postoji rizik da će Vlada krenuti u nekakvo novo uvođenje mjere, vidljivost mojih objava na Facebooku nije presudna i ne zamaram se s Faktografom i njegovom cenzurom.

Zašto ste tužili dr. Krajinovića?

Dr. Krajinović je u petak 17. ožujka javno iznio monstruoznu optužbu da sam ja osobno odgovoran za smrt nekih njegovih pacijenata, i još je to „začinio“ rečenicom „ti pacijenti su dakle umirali preda mnom, lovili dah i plakali, govorili, dakle, ‘glup sam što sam ga slušao, glup sam jer se nisam cijepio“. Poseban problem je u tome što je dr. Krajinović liječnik koji je dosita liječio pacijente, a ne neki marginalni komentator na društvenim mrežama. Toj izjavi svjedočili su i dr. Andreja Ambriović Ristov, dr. Bernard Kaić, dr. Branko Kolarić, koji su bili eksponirani kao „stručnjaci“ u pandemiji. Nitko od njih nije imao potrebu upozoriti dr. Krajinovića na besmisao njegove optužbe, a neki od nazočnih u publici su čak i zapljeskali. Nakon toga sam više puta javno sve njih pozvao da ponove tvrdnje koje je izrekao dr. Krajinović, kako bi na sudu imali priliku dokazati njihovu točnost, no do sada se još uvijek nitko drugi nije usudio tu tvrdnju izreći kao vlastito mišljenje. Štoviše, za te izjave njihovih zaposlenika su mi se osobno ispričali prof. Alemka Markotić, ravnateljica Klinike Fran Mihaljević i dr. David Smith, ravnatelj Instituta Ruđer Bošković. Protiv dr. Krajinovića sam podnio privatnu tužbu Općinskom kaznenom sudu u Zagrebu i nadam se da će Sud prepoznati interes javnosti za ovaj predmet i riješiti ga u žurnom postupku.

Radi kojih je sve postignuća Genos kontinuirano najbolja znanstvena institucija u Hrvatskoj u više kategorija?

Svjetska banka je za Ministarstvo znanosti i obrazovanja provelo veliku analizu znanstvene politike u Hrvatskoj. Između ostaloga analizirali su prosječnu citiranost radova i tzv. H-indeks, tj. indeks koji pokazuje koliko visoko-citiranih znanstvenih radova je objavila svaka znanstvena institucija. Prema ta dva mjerila Genos je najbolja znanstvena institucija u Hrvatskoj. Ono što Genos razlikuje od ostalih institucija je da mi dajemo maksimalnu podršku svojim znanstvenicima, dok upravama i stručnim službama državnih fakulteta i instituta zapravo smetaju oni koji pokušavaju raditi više i biti bolji od ostalih. Naše javne institucije su još uvijek zapele u socijalizmu u kojem bi svi trebali biti jednaki. Znanost tako ne može funkcionirati i zato najbolji znanstvenici sve više napuštaju naša sveučilišta i javne institute koji postaju sve lošiji i lošiji.

Kako komentirate nestašicu lijeka Ozempic na domaćem tržištu radi onih koji ga uzimaju u svrhu mršavljenja te time ugrožavaju zdravlje oboljelih od dijabetesa? Bi li iz navedenog razloga trebalo ograničiti izdavanje istog na privatne recepte?

Ne mislim da postoji velik problem oko opskrbe oboljelih od dijabetesa i vjerujem da će se tržište brzo stabilizirati. No postoji jedan drugi problem. Ozempic je vrlo uspješan lijek za liječenje pretilosti, no bojim se da će njegova pretjerana upotreba prerasti u skandal sličan prekomjernoj upotrebi cjepiva protiv Covida. Problem s Ozempicom je da rezultati pokazuju da nakon što netko prestane uzimati lijek vrlo brzo vrati sav višak tjelesne težine koji ste izgubili. Dakle kad jednom krenete uzimati lijek praktično postajete o njemu ovisni do kraja života. To možda ima smisla kod nekih morbidno debelih sredovječnih ili starijih osoba, no uvođenje ove terapije kod mladih možda na dugi rok uzrokuje neke teške nuspojave koje danas još uvijek ne možemo predvidjeti.

Povezane vijesti

Kultura

U svom novom iznimnom prostoru u kompleksu Prve hrvatske štedionice u Oktogonu, koji će nakon kompleksne obnove postati ekskluzivan izložbeni prostor u Zagrebu, Nacionalni...

Vijesti

Potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar obrane Ivan Anušić i načelnik Glavnog stožera OSRH general-pukovnik Tihomir Kundid primili su danas u Ministarstvu obrane troje...

Politika

Potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar obrane Ivan Anušić sudjelovao je danas, 19. studenog 2024. godine, u Bruxellesu na sastanku Vijeća za vanjske poslove...

Vijesti

Nastavno na nedavne medijske istupe članova sindikata ”Zajedno” potrebno je javnost upoznati s činjenicom kako je Ministarstvo zdravstva dosljedno u pozivima na dijalog. I...

Kolačići nam pomažu pri pružanju usluga. Korištenjem naših usluga, prihvaćate naše korištenje kolačića. Vidi više


Kolačići (COOKIES)
Kako bi ova web stranica radila ispravno te da bismo bili u stanju vršiti daljnja unaprjeđenja stranice u svrhu poboljšavanja Vašega iskustva pregledavanja, ova stranica mora na Vaše računalo spremiti malenu količinu informacija (cookies) . Preko 90 % svih web stranica koristi ovu praksu, no prema odredbama Europske unije od 25. ožujka 2011. obvezni smo prije spremanja kolačića zatražiti vaš pristanak. Korištenjem web stranice pristajete na uporabu kolačića. Blokiranjem kolačića i dalje možete pregledavati stranicu, no neke njezine mogućnosti neće Vam biti dostupne.
Što je kolačić?
Kolačić je informacija spremljena na Vaše računalo od strane web stranice koju posjetite. Kolačići obično spremaju Vaše postavke, postavke za web stranicu, kao što su preferirani jezik ili adresa. Kasnije, kada opet otvorite istu web stranicu internetski preglednik šalje natrag kolačiće koji pripadaju toj stranici. Ovo omogućava stranici da prikaže informacije prilagođene Vašim potrebama.
Kolačići mogu spremati širok raspon informacija uključujući osobne informacije (kao što je Vaše ime ili adresa e-pošte). Ipak, ova informacija može biti spremljena jedino ako Vi to omogućite – web stranice ne mogu dobiti pristup informacijama koji im niste dali i ne mogu pristupiti drugim datotekama na Vašem računalu. Zadane aktivnosti spremanja i slanja kolačića Vama nisu vidljive. Ipak, možete promjeniti postavke internetskog preglednika tako da možete sami birati hoćete li zahtjeve za spremanje kolačića odobriti ili odbiti, da pobrišete spremljene kolačiće automatski pri zatvaranju internetskog preglednika i slično.
Kako onemogućiti kolačiće
Isključivanjem kolačića odlučujete da li hoćete dopustiti pohranjivanje kolačića na vašem računalu. Postavke kolačića mogu se kontrolirati i konfigurirati u vašem internetskome pregledniku. Za informacije o postavkama kolačića, ovisi o internetskom pregledniku kojeg koristite.
Ako onemogućite kolačiće, nećete moći koristiti neke od funkcionalnosti na web stranicama Vipneta.
Što su privremeni kolačići?
Privremeni kolačići ili kolačići sesije uklanjaju se s računala po zatvaranju internetskog preglednika. Pomoću njih web-mjesta pohranjuju privremene podatke, poput stavki u košarici za kupnju.
Što su stalni kolačići?
Stalni ili spremljeni kolačići ostaju na računalu nakon zatvaranja internetskog preglednika. Pomoću njih web-mjesta pohranjuju podatke, kao što su ime za prijavu i zaporka, tako da se ne morate prijavljivati prilikom svakog posjeta određenom mjestu. Stalni kolačići ostat će na računalu danima, mjesecima, čak i godinama.
Što su kolačići od prve strane?
Kolačići prve strane dolaze s web-mjesta koje gledate, a mogu biti stalni ili privremeni. Pomoću tih kolačića web-mjesta mogu pohraniti podatke koje će ponovo koristiti prilikom sljedećeg posjeta tom web-mjestu.
Što su kolačići treće strane?
Kolačići treće strane dolaze s reklama drugih web-mjesta (kao što su skočne ili bilo koje druge reklame) koje se nalaze na web-mjestu koje gledate. Pomoću tih kolačića web-mjesta mogu pratiti korištenje interneta u marketinške svrhe.
Da li objektivno.hr koristi kolačiće?
Da, s primarnim ciljem kako bi naše web stranice vam omogućile bolje korisničko iskustvo.
Kakve kolačiće koristi objektivno.hr i zašto
Privremeni kolačići (engl. Session cookies) – to su privremeni kolačići koji ističu (i automatski se brišu) kada zatvorite internetski preglednik. Objektivno.hr ih koristi da omogući pristup sadržaju i omogući stvari koje možete učiniti kada se prijavite sa svojim podacima na objektivno.hr. Trajni kolačići (engl. Persistent cookies) – obično imaju datum isteka daleko u budućnosti te će ostati u vašem pregledniku, dok ne isteknu, ili dok ih ručno ne izbrišete. Objektivno.hr koristi trajne kolačiće za funkcionalnosti kao što su “Ostanite prijavljeni”, što korisnicima olakšava pristup stranicama kao registriranom korisniku. Također koristimo trajne kolačiće kako bi bolje razumjeli navike korisnika, tako da možemo poboljšati stranicu prema vašim navikama. Ova informacija je anonimna – ne vidimo individualne podatke korisnika.
Da li na web-stranici ima kolačića treće strane?
Ima nekoliko vanjskih servisa koji korisniku spremaju limitirane kolačiće. Ovi kolačići postavljeni su za normalno funkcioniranje određenih mogućnosti koje korisnicima olakšavaju pristup sadržaju. Za mjerenje posjećenosti objektivno.hr koristi Google analytics. Ako želite onemogućiti da vam navedeni servis spremaju kolačiće, možete to učiniti: Google Analytics Opt-out.
Objektivno koristi kolačiće u svrhu oglašavanja vlastitih proizvoda i usluga, te usluga i proizvoda svojih partnera koji bi korisnika mogli zanimati. Prikazivanje oglasa koje korisniku dostavlja objektivno.hr ili partner omogućuje se putem kolačića koje objektivno.hr, odnosno treća strana može postaviti u Web-preglednik korisnika. Korisnik uvijek može samostalno regulirati primanje kolačića putem postavki svojeg Web preglednika.
Dodatne informacija oko isključivanja kolačića
Trenutno postoji nekoliko web-stranica za isključivanje pohranjivanja kolačića za različite servise.
http://www.allaboutcookies.org/
http://www.youronlinechoices.eu/

Zatvori