S obzirom na to da je premijer Andrej Plenković potvrdio rekonstrukciju Vlade, pretpostavlja se da će zastupnici imati komentara na ovu veliku najavu i promjene koje slijede.
“Skandalozno ponašanje veleposlanika Hrvatske Hidajeta Biščevića u Srbiji, maltretira hrvatske političke predstavnike, očito po nalogu šefa diplomacije i Plenkovića. Ovo je presedan u vanjskoj politici, da u Srbiji godinama maltretira nepolitičke predstavnike, Žigmanova. Hidajet je postao veliki Hrvat, Žigmanov je najveći protivnik Vučića. I on ga kritizira zašto se ne uvlači tom Vučiću, šegrtu četnika Šešelja. Zamislite da srpski veleposlanik kritizira tako Pupovca, a sebi prima ratne zločince. Zamislite, da Hrvat nema niti jednog predstavnika u parlamentu, mi imamo 3 predstavnika srpske nacionalne manjine. Bez obzira na bilateralan sporazum sa Srbijom, tamo se to ne poštuje. Biščević sotonizira Žigmanova što se ujedinio s političkim strankama u Vojvodini, pa bit će da je trebao koalirati s Vučićem. S vama u vladajućoj većini upravlja Pupovac, gospodo iz HDZ-a. Što vam radi veleposlanik na čelu s Grlićem Radmanom”, vikao je Bulj.
Stjepo Bartulica se pita, kome služi Hrvatska Vlada?
Karolina Vidović Krišto kaže, Hrvatskom vladaju strukture koje Hrvatsku ne žive i ne zanima ih standard građana.
Idući je za govornicom Marijan Pavliček iz Suverenista.
“Broj Hrvata je 57,900 u Srbiji, tamo Hrvati nisu dizali oružanu pobunu, nisu tražili da se dijelovi Vojvodine pripoje Hrvatskoj. Tamo su Hrvati građani zadnjeg reda, unatoč potpisanom sporazumu. Predstavnici srpske zajednice imaju tri zajamčena zastupnika u Saboru, nekoliko stotina vijećnika. Hrvati u Srbiji imaju jedno veliko ništa. 2018. u Bereku kraj Sombora cijela generacija učenika odlučila se na nastavu na hrvatskom jezikom, na njih je krenula hajka. Hrvatska diplomacija nije reagirala. Ako je netko sukriv za loš položaj Hrvata u Vojvodini, onda je to hrvatska diplomacija. Sramotno je da Biščević na božićni domjenak ne pozova Demokratski Savez Vojvodine. Očekujem da ga resorni ministar dovede u red”.
Zastupnica Anka Mrak Taritaš u ime Centra i Glasa govorila je o rastu cijena.
“Građani su navikli na stresove, korona, potres, rat u Ukrajini, živimo sa stalnim nemirom. Jedna od stvari koje to uzrokuju su i cijene. Svaki utorak se mijenjaju, to dođe kao neka vrsta lutrije, koji će brojevi biti izvučeni ovaj tjedan, a cijena uglavnom raste, niti jedno smanjenje nije dugotrajno. Ovaj tjedan još jedno poskupljenje. Bila su druga vremena, no zgodno se s nostalgijom prisjetiti da je eurosuper 1999. godine bio četiri kune, 2018. pisale su se analize hoće li gorivo prijeći psihološku granicu od 11 kuna, a danas neki analitičari najavljuju i 15 kn, uz intervencije Vlade. Rekordnu cijenu barela smo doživjeli u srpnju 2008. a benzin je koštao 9,75 kn. Barel je bio 40 posto skuplji, a gorivo 20 posto jeftinije. U čemu je štos? Zašto je gorivo tako skupo? Ulogu ima i tečaj dolara koji je porastao. Logično je da neizvjesnost oko situacije u Ukrajini utjecala na tržište. Pa nije gorivo luksuz. Najviše me smeta zašto su cijene goriva u Hrvatskoj više nego u susjednim zemljama, osim eventualno Italije? U nekima su predizborna vremena, neke su u EU, no imaju jefitnije gorivo”, rekla je Mrak Taritaš.
Davorko Vidović u ime Kluba Socijaldemokrata.
“Nepodnošljiva lakoća sramoćenja ove zemlje koja je tako česta da smo se skoro navikli. Od ministra Grlića Radmana koji je prvo Putina nazvao ratnim zločincem, da jučer to bude mucavo, nesuvislo opravdavanje, to je nešto što zahtjeva neodložno, u predstojećoj rekonstrukciji Vlade, da se to ime nikako ne smije zaobići. No Grlić Radman je hodajuća blamaža i sendvič plakat na kojem se s obje strane pokazuje nesuvislost hrvatske vanjske politike, gdje smo očekivali konkretne situacije, Imamo predsjednika države kojeg nitko ne prima i nitko mu ne dolazi, zagovara tezu da treba biti ispod stola dok se veliki tuku, premijera koji se hvali koliko smo oružja poslali Ukrajini, što se ne radi u ozbiljnim državama. Imamo optužbe da je jedan agent Kremlja, drugi laže da bi se valjda olako slala hrvatska djeca u rat. Mali ljudi koji vode male zemlje pokazuju komplekse manje vrijednosti i grandomanske teze o osobnoj važnosti, svi postajemo taoci takve politike”, smatra Vidović.
Sandra Benčić govori o krizama Vlade.
“Vlade Andreja Plenkovića od 2016. na ovamo podsjetile su me na izlog trgovine u kojoj dugo nema aktivnosti, ali s vrata vrišti ‘Uskoro otvaramo, rekonstrukcija u tijeku”. Na pozicijama su mu prodavači magle, dolazili u službenim Mercedesima, odlazili s pozicija u maricama. Premijer se bavio njihovom obranom, pokazalo se da je većina došla sa zadatkom da šire HDZ-ovu korupcijsku hobotnicu. Nizale su se afere, bilo je suza Gabrijele Žalac, suptilnih prijetnji Dalić, prenamjene zemljišta i prodaje ‘hvala bogu imam puno nekretnina’ Kuščevića…Svega je bilo u 65 mjeseci Plenkovićeva vodstva. Građani su se zgražali nad svakom novom aferom, a odvijala se puno važnija stvarnost – stvarnost praznog izloga u kojem se skuplja prašina na zdravstvenom sustavu, mirovinskom, obrazovnom. Pravi igrači iz sjene podijelili su većinu resursa, HDZ je stvorio sustav u kojem je svatko svakome vuk i nitko nije siguran, pa ni oni na vrhu. Zato na trgovini treba pisati ‘Zatvoreno zbog trajnog preseljenja”, poručila im je Benčić.
