Connect with us

Upišite traženi pojam

foto: Boris Ščitar/Večernji list/PIXSELL
foto: Boris Ščitar/Večernji list/PIXSELL
foto: Boris Ščitar/Večernji list/PIXSELL

Top Tema

INTERVJU prof. dr. sc. DUBRAVKA HRABAR: I dosad su međudržavna posvojenja mogla biti transparentna da su se svi držali propisa

Nekadašnja dekanica Pravnog fakulteta u Zagrebu, danas predstojnica Katedre za obiteljsko pravo, profesorica Hrabar za Objektivno.hr pojašnjava pravne aspekte procesa posvojenja koje je mjesecima u fokusu hrvatske javnosti radi slučaja ”Zambija” te komentira najavu resornog ministra u pogledu izmjene Zakona o međunarodnom privatnom pravu.

Kakve dojmove nosite sa sudjelovanja na konferenciji konzervativne zaklade New Direction na temu međunarodnih posvojenja?

Na konferenciji je upozoreno na sve važne pojedinosti u vezi s međudržavnim posvojenjima, kako na općoj razini tako i u vezi s takvim posvojenjima u Hrvatskoj. Relativno ograničeno vrijeme suzilo je fokus, no nedvojbeno su se svi izlagači koncentrirali na prijepore koji se s tim u vezi događaju. Sama organizacija je bila besprijekorna, a vrijednim držim što smo čuli i iskustva iz prakse drugih zemalja (SAD-a, Španjolske) i europske perspektive.

Na što ste u svom dijelu izlaganja stavili poseban naglasak?

Posebice sam istaknula da međudržavna posvojenja mogu biti ili legalna ili ilegalna. Kad su ilegalna znači da nisu bile ispunjene pretpostavke za zasnivanje posvojenja i da procedura nije bila poštovana. Trećega nema. A ilegalna posvojenja po svojoj naravi podrazumijevaju kupovinu djece, plaćanje, trgovinu, posredovanje. Nažalost u medijskom prostoru se javljaju članci u kojima se ističe kako je riječ o „tvrdoj desnici“ koja se okupila na toj konferenciji. Pitanje trgovine djecom kroz nezakonita posvojenja nije pitanje politike – ni lijeve ni desne, već pitanje ljudskosti i morala te kršenja propisa. Žao mi je što „tvrda ljevica“ i ljevica nisu u javnom prostoru jasno i izrijekom osudile taj najgori oblik ljudskog ponašanja, već stalno relativiziraju i nalaze nekakva opravdanja. Istaknula sam i činjenicu da međunarodni i nacionalni (hrvatski) pravni okvir za postupanje postoji i da ga samo treba primijeniti. A zna li netko čitati pravnu normu to je već druga stvar.

Kako komentirate najnoviju najavu ministra Marina Piletića kako kani posvojenja iz trećih zemalja u potpunosti izjednačiti s posvojenjima unutar RH i unutar zemalja potpisnica Haške konvencije, kao i da će ministarstvo kojem rukovodi dodatno provjeravati sva posvojenja?

Eto, i to je nepoznavanje prava. Jer u Obiteljskom zakonu jasno se čita da je u slučaju međudržavnog posvojenja potrebno prethodno odobrenje ministarstva nadležnog za poslove socijalne skrbi. Isto tako piše da se potencijalne posvojitelje upisuje u registar potencijalnih posvojitelja na temelju pozitivnog mišljenja o podobnosti i prikladnosti za posvojenje. Nigdje nisu zaobiđeni hrvatski posvojitelji koji posvajaju djecu u inozemstvu.

A izjednačavanje posvojenja iz trećih zemalja sa zemljama strankama Haške konvencije je bacanje pijeska u oči. Pa zar ministru nije jasno da te treće zemlje nemaju središnje tijelo koje jamči legalnost posvojenja, a kako to uređuje Haška konvencija. Nije mi jasno kako će to Republika Hrvatska utjecati na pravni poredak i procedure u Kambodži, Čadu, Liberiji ili DR Kongu? Kad bi kod nas sve i bilo učinjeno lege artis, to ne znači da je u „trećoj zemlji“ sve bilo zakonito. Što se tiče izmjena Zakona o međunarodnom privatnom pravu, ne vidim zašto bi ga trebalo mijenjati. Ne znam koliko puta treba objašnjavati da su jedno pretpostavke koje posvojenik i posvojitelji moraju ispunjati da bi se zasnovalo posvojenje, a drugo jest nadležnost suda koji priznaje stranu sudsku odluku. Doda li se tome odredba o mogućnosti suda da stranu odluku ne prizna jer je protivna javnom poretku, a mi pravnici znamo kad to jest, onda je izmjena obaju zakona poziv da idemo „u školu za pačiće male“. Dobar pravnik povezuje zakonske odredbe. Što se pak dostavljanja pravomoćnih rješenja različitim državnim tijelima koja će po njoj postupati – pa i dosad je to bilo nešto što se po logici stvari podrazumijevalo. Podrška obitelji je dobrodošla, no ni sad se Obiteljski zakon nije ograničio samo na domaća posvojenja i podrške tim obiteljima. Jednostavno zato što je posvojeno dijete posvojeno dijete, bez obzira koje boje kože bilo, spola, odakle dolazi. Sve to nema veze s ilegalnim posvojenjima koja su se u Hrvatskoj nedvojbeno događala, jer su se propisi izigravali.

Vjerujete li da će predloženo biti dovoljno jak mehanizam u cilju postizanja veće transparentnosti u procesu posvojenja?

Osobno ne vjerujem u poplavu propisa kao rješenje koje će zamijeniti znanje, poštenje, prijegor. I dosad su međudržavna posvojenja mogla biti transparentna da su se svi držali propisa.

Treba li se pojednostaviti procedura posvojenja u Hrvatskoj te smatrate li da bi iz tog razloga potencijalno smanjila potreba za posvojenjima iz ostalih zemalja?

Ni najmanje. Procedura je jasna, a uz najbolji propis ako slučaj ne rješavate onda štetite strankama. U Hrvatskoj prema podatcima nadležnog ministarstva trenutno ima više od 200 djece podobne za posvojenje. Zašto se ne posvajaju pitanje je kako za potencijalne posvojitelje tako i za nadležna tijela. Trenutno na jedno posvojivo dijete dolazi 5-6 posvojiteljskih parova, a bilo je godina kad je to bilo i 11 ili više, pa nisu išli u inozemstvo posvajati. Očito se sve više brišu granice i nastojimo se uskladiti s trendovima na zapadu. Pitanje je samo mislimo li pritom kako i ta djeca imaju pravo na saznanje svojeg podrijetla kao konvencijsko pravo i jesmo li im time promijenili osobni i kulturni identitet.

Kako vjerujete da će završiti slučaj ”Zambija”, odnosno što bi prema vašem mišljenju bio najispravniji epilog navedenog slučaja?

Teško je bilo što prognozirati kad ne znate za što su točno optuženi, kakva je zambijska sudska praksa, a kakvi su zakoni.

Najčitanije

Koga će HDZ izabrati za predsjedničkog kandidata?

Povezane vijesti

Politika

Tijekom današnjeg radnog sastanka u Ministarstvu zdravstva s državnim tajnikom Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, Bernardom Gršićem, te predstavnicima  Centra za kibernetičku sigurnost...

Vijesti

Na Hvaru je 16. kolovoza održan prvi Business forum Hvar. Business forum Hvar je bila najveća poslovna konferencija posvećena turizmu i gospodarstvu u Hrvatskoj...

Vijesti

Tijekom boravka na Hvaru, ministar zdravstva izv.prof.dr.sc. Vili Beroš, dr.med., posjetio je dodatni tim Doma zdravlja Splitsko- dalmatinske županije za pružanje zdravstvene zaštite u...

Politika

Ministarstvo turizma i sporta predvođeno Tončijem Glavinom danas ocjenjuje da je Grad Split odlukom o ograničenju radnog vremena nekih ugostiteljskih objekata postupio suprotno zakonu...

Kolačići nam pomažu pri pružanju usluga. Korištenjem naših usluga, prihvaćate naše korištenje kolačića. Vidi više


Kolačići (COOKIES)
Kako bi ova web stranica radila ispravno te da bismo bili u stanju vršiti daljnja unaprjeđenja stranice u svrhu poboljšavanja Vašega iskustva pregledavanja, ova stranica mora na Vaše računalo spremiti malenu količinu informacija (cookies) . Preko 90 % svih web stranica koristi ovu praksu, no prema odredbama Europske unije od 25. ožujka 2011. obvezni smo prije spremanja kolačića zatražiti vaš pristanak. Korištenjem web stranice pristajete na uporabu kolačića. Blokiranjem kolačića i dalje možete pregledavati stranicu, no neke njezine mogućnosti neće Vam biti dostupne.
Što je kolačić?
Kolačić je informacija spremljena na Vaše računalo od strane web stranice koju posjetite. Kolačići obično spremaju Vaše postavke, postavke za web stranicu, kao što su preferirani jezik ili adresa. Kasnije, kada opet otvorite istu web stranicu internetski preglednik šalje natrag kolačiće koji pripadaju toj stranici. Ovo omogućava stranici da prikaže informacije prilagođene Vašim potrebama.
Kolačići mogu spremati širok raspon informacija uključujući osobne informacije (kao što je Vaše ime ili adresa e-pošte). Ipak, ova informacija može biti spremljena jedino ako Vi to omogućite – web stranice ne mogu dobiti pristup informacijama koji im niste dali i ne mogu pristupiti drugim datotekama na Vašem računalu. Zadane aktivnosti spremanja i slanja kolačića Vama nisu vidljive. Ipak, možete promjeniti postavke internetskog preglednika tako da možete sami birati hoćete li zahtjeve za spremanje kolačića odobriti ili odbiti, da pobrišete spremljene kolačiće automatski pri zatvaranju internetskog preglednika i slično.
Kako onemogućiti kolačiće
Isključivanjem kolačića odlučujete da li hoćete dopustiti pohranjivanje kolačića na vašem računalu. Postavke kolačića mogu se kontrolirati i konfigurirati u vašem internetskome pregledniku. Za informacije o postavkama kolačića, ovisi o internetskom pregledniku kojeg koristite.
Ako onemogućite kolačiće, nećete moći koristiti neke od funkcionalnosti na web stranicama Vipneta.
Što su privremeni kolačići?
Privremeni kolačići ili kolačići sesije uklanjaju se s računala po zatvaranju internetskog preglednika. Pomoću njih web-mjesta pohranjuju privremene podatke, poput stavki u košarici za kupnju.
Što su stalni kolačići?
Stalni ili spremljeni kolačići ostaju na računalu nakon zatvaranja internetskog preglednika. Pomoću njih web-mjesta pohranjuju podatke, kao što su ime za prijavu i zaporka, tako da se ne morate prijavljivati prilikom svakog posjeta određenom mjestu. Stalni kolačići ostat će na računalu danima, mjesecima, čak i godinama.
Što su kolačići od prve strane?
Kolačići prve strane dolaze s web-mjesta koje gledate, a mogu biti stalni ili privremeni. Pomoću tih kolačića web-mjesta mogu pohraniti podatke koje će ponovo koristiti prilikom sljedećeg posjeta tom web-mjestu.
Što su kolačići treće strane?
Kolačići treće strane dolaze s reklama drugih web-mjesta (kao što su skočne ili bilo koje druge reklame) koje se nalaze na web-mjestu koje gledate. Pomoću tih kolačića web-mjesta mogu pratiti korištenje interneta u marketinške svrhe.
Da li objektivno.hr koristi kolačiće?
Da, s primarnim ciljem kako bi naše web stranice vam omogućile bolje korisničko iskustvo.
Kakve kolačiće koristi objektivno.hr i zašto
Privremeni kolačići (engl. Session cookies) – to su privremeni kolačići koji ističu (i automatski se brišu) kada zatvorite internetski preglednik. Objektivno.hr ih koristi da omogući pristup sadržaju i omogući stvari koje možete učiniti kada se prijavite sa svojim podacima na objektivno.hr. Trajni kolačići (engl. Persistent cookies) – obično imaju datum isteka daleko u budućnosti te će ostati u vašem pregledniku, dok ne isteknu, ili dok ih ručno ne izbrišete. Objektivno.hr koristi trajne kolačiće za funkcionalnosti kao što su “Ostanite prijavljeni”, što korisnicima olakšava pristup stranicama kao registriranom korisniku. Također koristimo trajne kolačiće kako bi bolje razumjeli navike korisnika, tako da možemo poboljšati stranicu prema vašim navikama. Ova informacija je anonimna – ne vidimo individualne podatke korisnika.
Da li na web-stranici ima kolačića treće strane?
Ima nekoliko vanjskih servisa koji korisniku spremaju limitirane kolačiće. Ovi kolačići postavljeni su za normalno funkcioniranje određenih mogućnosti koje korisnicima olakšavaju pristup sadržaju. Za mjerenje posjećenosti objektivno.hr koristi Google analytics. Ako želite onemogućiti da vam navedeni servis spremaju kolačiće, možete to učiniti: Google Analytics Opt-out.
Objektivno koristi kolačiće u svrhu oglašavanja vlastitih proizvoda i usluga, te usluga i proizvoda svojih partnera koji bi korisnika mogli zanimati. Prikazivanje oglasa koje korisniku dostavlja objektivno.hr ili partner omogućuje se putem kolačića koje objektivno.hr, odnosno treća strana može postaviti u Web-preglednik korisnika. Korisnik uvijek može samostalno regulirati primanje kolačića putem postavki svojeg Web preglednika.
Dodatne informacija oko isključivanja kolačića
Trenutno postoji nekoliko web-stranica za isključivanje pohranjivanja kolačića za različite servise.
http://www.allaboutcookies.org/
http://www.youronlinechoices.eu/

Zatvori