Nekadašnjeg aktivnog političara, tvorca više zakona iz područja gospodarstva te suosnivača ugledne Zagrebačke škole ekonomije i menadžmenta, upitali smo o skorašnjem uvođenju eura u Hrvatskoj. Osvrnuo se i na u javnosti nevoljko dočekan porez na ekstraprofit te je s pozicije priznatog ekonomskog stručnjaka ponudio svoj prijedlog vladajućima.
Nedavno smo svjedočili nemilim scenama i nezadovoljstvu bugarskih prosvjednika nakon najave tamošnje vlade da planiraju uvesti euro kao službenu valutu. Hrvati su s druge strane poprilično mirno isto primili. Smatrate li da smo u dovoljnoj mjeri spremni prihvatiti euro? Strahujete li da će doći do određenih poteškoća u normalnom funkcioniraju i poslovanju?
Mislim da će Hrvatska bez većih problema prihvatiti euro. I do sada su građani često štedjeli i uzimali kredite u eurima, a cijene nekretnina izražavali u eurima. Ne očekujem značajnije probleme.
Vjerujete li da će se ostvariti prognoze pojedinih ekonomista da će Hrvati osiromašiti 10% prije i 10% nakon uvođenja eura, kao i da ćemo dobiti europske cijene, a plaće će i dalje ostati ”hrvatske”?
Ne, to su previše pojednostavnjeni modeli.
Najveći dio hrvatskih obitelji ima kuću ili stan u vlasništvu, već time je njihova imovina zaštićena od inflacije. Prilagodbe će biti, ali ne očekujem veće probleme. Mi smo turistička zemlja, imamo brojno iseljeništvo i desetljeća iskustva korištenja eura.
Jeste li po pitanju uvođenja poreza na ekstraprofit više na strani njegovih zagovaratelja, ili pak protivnika?
Načelno sam za niže poreze, a držim potrebnim detaljno preispitati opravdanost svih dijelova i stavki javne potrošnje. Tako se sigurno može uštedjeti desetak posto, a da to građani ne osjete u kvaliteti usluga koje pruža javni sektor.
U isto vrijeme držim da su potrebna rješenja, kako bi poduzetnici i to u pravilu oni najodgovorniji i najštedljiviji, zaštitili kapital svojih tvrtki u okolnostima visoke inflacije.
Moj praktičan prijedlog je da se ponovo uvede zaštitna kamata na kapital na razini stope inflacije. Konkretno to znači da se ne plaća porez na dobit na prvih deset posto dobiti u odnosu na vrijednost kapitala tvrtke.
Koje biste prijedloge i mjere predložili Vladi RH u cilju suzbijanja daljnjeg širenja inflacije i sprječavanje razvoja recesije?
Predložio bih Vladi, ali i svima u hrvatskom društvu, da se ugledamo i inspiriramo uspjehom Hrvatske nogometne reprezentacije, te svugdje u administraciji, gospodarstvu i akademiji potičemo kriterij izvrsnosti. Posvuda stvarajmo kompetentne timove koji mogu pobjeđivati u europskom i svjetskom natjecanju. U konkurenciji najboljih.
Izvrsnost nasuprot podobnosti je temelj uspješnosti. Pri tome je domoljublje, pobjednički duh i uporan i inovativan rad u temelju svakog uspjeha.
Vjeru u budućnost Hrvatske daju stotine tisuća sugrađana, (većinom mladih), koji su satima na hladnoći čekali da pozdrave naše pobjednike i podijele sreću njihovog i našeg uspjeha.
To kako Hrvatska dočekuje i slavi pobjednike podsjeća na vrijeme Rima, kad nije bilo veće časti Rimljaninu doli vratiti se kao pobjednik i biti počašćen dočekom.