Zagrebačka vlast ukinula je mjeru roditelj odgojitelj po kojoj se roditeljima isplaćivala naknada ako imaju troje ili više djece i to u iznosu od 7000 kuna bruto ili 4600 kuna neto.
Također je donesena odluka po kojoj se planira izjednačavanje naknada za opremu za novorođenčad jer se dosad za prvo dijete plaćala naknada od 1800 kuna, za drugo dijete 3600 kuna, a za treće i svako daljnje dijete 54.000 kuna.
Po novom bi za svako dijete vrijedila ista naknada u iznosu od 2500 kuna.
Kako prenosi Index saborske zastupnice Marija Selak Raspudić i Ivana Kekin govorile su o novim mjerama zagrebačke vlasti.
Nepravednost sustava
Ivana Kekin prvo je komentirala naknade za opremu.
“Taj iznos se ne reže, ne ukida i ne mijenja. Dapače, mi povećavamo iznos za svako prvorođeno dijete i to za 40 posto. Svako iduće dijete je izjednačeno s tim iznosom. Smatramo da svaka beba u Zagreba treba imati istu materijalnu pomoć. I treće dijete će dobiti 2500 kuna. Time smo umanjili nepravednost sustava”, kaže Kekin.
Selak Raspudić kaže da obitelji koje planiraju treće dijete treba dodatno stimulirati.
Kekin je odgovorila kako je cilj povećati broj živorođene djece.
“Potpuno nam je svejedno hoće li to biti prvorođeno, drugorođeno ili trećerođeno dijete. Ove demografske politike koje je provodila bivša vlast, pokazalo se da su u tome neuspješne. To nije čudo jer je velik dio novca ulagan u malu skupinu ljudi”, rekla je Kekin.
Ukidanje mjere roditelj odgajatelj
Selak Raspudić kaže da će djeca čije majke ostanu bez te mjere izaći na ulicu i upozorava da će 5423 vrtićke djece ostati bez mjere
“Njihove majke su nezapošljive osim ako ne žele djecu ostaviti na ulici”, rekla je.
Kekin je rekla kako je ta mjera iznosila 1.8 milijardi kuna.
“Mogli smo izgraditi 27 vrtića. Mi prepoznajemo da je jedan dio korisnika u većem riziku od siromaštva”, rekla je Kekin za mjeru roditelj odgojitelj. “Očekujemo da će se dio žena nakon toga zaposliti”, rekla je Kekin.
Kekin je navela štetnu posljedicu mjere roditelj odgajatelj.
“Vrlo štetna posljedica ove mjere je da su žene davale otkaze, mi smo od obitelji s dva zaposlena stvarali obitelji s jednim zaposlenim i jednim nezaposlenim. Da bi se država smatrala socijalno sigurnom, ona mora imati zaposlenost barem 78 posto. Mi smo na 60 posto i još potičemo ljude da se ne zaposle”, kaže Kekin.
Pritisak na vrtiće
Raspudić je odgovorila kako očekuje da će u prvoj godini nakon ukidanja mjere napraviti sedam vrtića.
“Ovo nije pitanje treba li netko koristiti mjeru, već da žene trebaju imati izbor”, rekla je Raspudić.
Raspudić je nastavila o kompenzacijskim mehanizmima u vezi s mjestima u vrtićima, a Kekin je rekla kako će se u narednom periodu fokusirati na pritisak na vrtiće.
“U narednom periodu ćete čuti sve o pritisku na vrtiće, o tome kako ćemo smanjiti pritisak na radni sustav i kako ćemo pomoći oko socijalnog statusa obitelji koje su ugrožene”, rekla je Kekin.