Nakon što smo u našoj anketi postavili pitanje da prokomentiraju skok cijene litre benzina na više od deset kuna, čime je preskočena ona famozna psihološka granica, kako je često zovemo, čitatelji Objektiva još su nam jednom potvrdili kako vjeruju da je stanje u državi doista katastrofično.
Gotovo 30 posto ispitanika složilo se s konstatacijom da je ”ionako sve propalo pa im je svejedno”!
Je li baš sve propalo
A zatim, 25 posto anketiranih smatra kako će nakon poskupljenja cijene goriva doći do lančanog poskupljenja u svim segmentima, što je, doduše, u Hrvatskoj uvijek očekivano.
Čak 13 posto naših čitatelja smatra kako će kvaliteta života i standard još više pasti, što zvuči vrlo realno i također vrlo deprimirajuće.
Jednaki postotak, 13, uvjereno je kako bi država svakako trebala intervenirati u određivanje cijene goriva i zaustaviti njegov skok u nebo, a samo osam posto ispitanika ne vozi automobil pa ih divljanje derivatnih cijena ni ne zanima.
Analizirajući nekoliko posljednjih istraživanja javnog mijenja koje je redakcija Objektiva provela, a u kojima smo vas pitali što mislite o životnim, egzistencijalnim pitanjima, došli smo do vrlo jednostavne spoznaje. Građane doista uopće ne zanimaju ideološka pitanja i podjele u društvu, već jedino i isključivo- kako preživjeti.
Unatoč tome što se premijer Andrej Planković u posljednje vrijeme hvali uspjesima Vlade koju vodi, građani ih i dalje ni ne vide, a niti osjećaju. Žive u stalnom strahu od novih poskupljenja, a već samim ulaskom u trgovine i svakodnevnom kupnjom osnovnih životnih namirnica, jasno je da je život u Hrvatskoj poskupio. I to posebice uoči turističke sezone, od koje tradicionalno očekujemo spas Državnog proračuna.
Cinici bi rekli kako je nekadašnji SDP-ov premijer Zoran Milanović sa svojom antologijskom izjavom o Hrvatskoj kao ”slučajnoj državi” bio u pravu, jer, čini se da se doista s vlastitom zemljom ne znamo nositi.
A oni manje cinični (ili možda čak više?) upitali bi: Je li život u Hrvatskoj preskup ili smo mi građani prejeftini?