WhatsApp je ovih dana na svom blogu objavio da na tri mjeseca odgađa promjene uvjeta korištenja, nakon što su brojni korisnici izrazili strah da će spomenuti popularni servis za razmjenu poruka dijeliti njihove povjerljive podatke s Facebookom.
Izmjene su trebale stupiti na snagu 8. veljače, a kako je sada najavljeno, to se neće dogoditi prije 15. svibnja, što znači da će zabrinuti korisnici sve do tada imati vremena za proučavanje i prihvaćanje novih uvjeta korištenja spomenute platforme.
WhatsApp je istaknuo da ažuriranje neće ojačati njihov kapacitet podjele podataka s Facebooka, već je isto prije svega usmjereno prema pomoći tvrtkama da bolje komuniciraju s klijentima preko te platforme.
Pokušali su se opravdati riječima: ”Znamo da je došlo do konfuzije i dezinformacija oko tog ažuriranja, i želimo pomoći svima da shvate naše principe i činjenice”, ističu iz kompanije te dodaju kako će konverzacije na WhatsAppu i dalje biti šifrirane te ni Facebook niti WhatsApp neće imati mogućnost vidjeti te privatne poruke.
Prošlotjedna najava o ažuriranju tih uvjeta već je bespovratno stvorila paniku i izazvala bijes kod brojnih korisnika koji su rekli da se radi o napuštanju temeljnih vrijednosti WhatsAppa, koja je, kako podsjeća France presse, gradila reputaciju upravo na zaštiti podataka.
Pokušali su ugasiti požar kampanjom i objavama vezano uz novonastali problem, ali konkurentski servisi poput Signala i Telegrama već su profitirali zbog te konfuzije i u mnogim zemljama im je naglo poraslo preuzimanje s Apple Storea i Google Playa. Tako je npr. Signal instaliralo oko 810 tisuća novih korisnika diljem svijeta, gotovo 18 puta više u trenutku kada je WhatsApp ažurirao svoje uvjete zaštite privatnosti, pokazuju podaci istraživanja kompanije Apptopia.
Kako bi izašli na kraj s velikim brojem novih korisnika, Signal je priopćio da je povećao broj servera. Donedavno su tu besplatnu aplikaciju uglavnom koristili novinari i aktivisti za ljudska prava u potrazi za sigurnijim i bolje šifriranim komunikacijskim kanalom.
S druge strane WhatsApp je u tom periodu instaliralo 1,2 milijuna ljudi, odnosno sedam posto manje nego inače. Upravo su zagovornici prava na privatnost sugerirali brojnim korisnicima da prijeđu na gore spomenute konkurentske platforme te su kritizirali to što će WhatsApp imati pravo dijeliti korisničke podatke o lokacijama i telefonskim brojevima s matičnom kompanijom Facebook i tvrtkama poput Instagrama i Messengera.
Strah i oprez su im pojačani radi povremenih skandaloznih propusta Facebooka u zaštiti korisničkih podataka, ali iz WhatsAppa objašnjavaju da će prikupljanjem korisnikovih brojeva telefona iskoristiti kako bi olakšali pronalazak kontakata, a za dijeljenje ostalih informacija o korisnikovom uređaju, kao što su lokacija, sva plaćanja i transakcije provedene na mreži, naglašavaju da će korisnici sami imati pravo odlučivanja koji će se podaci točno smjeti dijeliti.
S druge strane, Europa im još uvijek nije sklona vjerovati da će cijeli proces transparentno provesti te su ispred Europskog odbora za zaštitu podataka izrazili nezadovoljstvo najavljenom promjenom uvjeta korištenja te su dodali kako su informacije o razmjeni osobnih podataka korisnika s Facebookom zasad još izrazito nejasne i netransparentne. Konačan stav po tom pitanju donijeti će u veljači.
Da ipak nema pretjeranog razloga za brigu pojasnila je Martina Čizmić, urednica portala Zimo: ”Ažuriranje ne mijenja prakse razmjene podataka WhatsAppa s Facebookom i ne utječe na to kako ljudi privatno komuniciraju s prijateljima ili obitelji ma gdje bili u svijetu. WhatsApp ostaje duboko predan zaštiti privatnosti korisnika. O tim promjenama izravno komuniciramo s korisnicima preko WhatsAppa kako bismo imali vremena za pregled novih pravila u narednom periodu.”
Za nedovoljno upućene važno je između ostalog naglasiti i da nova pravila neće vrijediti podjednako za sve korisnike. Jedna će pravila vrijediti za države članice Europske Unije, a druga za sve koji se nalaze izvan. Tako primjerice Hrvati ne bi trebali dijeliti iste podatke kao Japanci.
U WhatsAppu su u međuvremenu uveli opciju za koju vjeruju da bi ih mogla spasiti nedavnog bijega velikog broja korisnika te su pored već ranije dobro poznate opcije da njihove mobilne verzije imaju mogućnost videopoziva, stvorili i onu namijenjenu računalima. Ona će u principu funkcionirat na gotovo jednak način kao popularni Skype ili Zoom. Kako prenosi TomsGuide beta korisnici javljaju da je takav oblik uvedenog videopoziva iznimno jednostavan za korištenje te će preko računala biti potrebno samo imati uparen pametni mobitel.
