U svijetu se opako počeo zaoštravati rat oko cjepiva protiv koronavirusa kada je francuski predsjednik Emmanuel Macron upozorio Veliku Britaniju da odluči tko su joj saveznici.
U intervjuu Guardianu i nizu drugih britanskih i europskih medija, poručio je kako Europska unija neće blokirati niti zabraniti izvoz cjepiva za covid-19, ali svakako smatra da trebaju imati neki oblik “nadzora”. Time je još jednom direktno “bocnuo” anglo-švedsku kompaniju AstraZenecu, za koju je rekao kako se “upitno ponaša” vezano uz distribuciju cjepiva.
U podužem intervjuu je izjavio da je AstraZeneca veliki laboratorij koji ima bazu u Britaniji, ali je također prisutan u Francuskoj i Europi te da ne vidi korist od strategije nesuradnje. Također napominje da postoji nedostatak transparentnosti oko objavljenih informacija vezano uz cjepivo spomenute kompanije te da imaju dvojbe i žele biti sigurni ako tvrtka nije u stanju ispoštovati svoj ugovor, da razlog ne leži u tome što je previše cjepiva isporučila drugim zemljama.
Iako je Europska agencija za lijekove (EMA) odobrila u petak cjepivo Oxford/AstraZeneca za upotrebu svih dobnih skupina, njemačke vlasti nekoliko dana ranije upozorile su da bi cjepivo moglo biti neučinkovito za korištenje kod osoba starijih od 65 godina.
Tu tvrdnju prvi je objavio njemački list Handelsblatt, pozivajući se na neimenovane izvore u vladi. Navedena preporuka proizlazi i činjenice da nije procijenjena sama kvaliteta cjepiva, već kvaliteta podataka do kojih su došli provođenjem četiri klinička ispitivanja u kojima je sudjelovalo 24.000 osoba. Ista su pokazala da je cjepivo bilo 60 posto učinkovito te su se pokazala sigurnim, ali da je većina sudionika bila u dobi od 18 do 55 godina. Na temelju toga su iz EMA-e zaključili da nema dovoljno podataka koji bi dokazali da će cjepivo biti učinkovito kod starijih od 55 godina.
Francuski predsjednik otišao je i korak dalje od onoga što tvrde njemačke vlasti, sugerirajući da bi cjepivo moglo biti manje korisno u trenutačnoj krizi.
”Moramo biti realistični. Stvarni problem cjepiva AstraZeneca je taj što ne djeluje onako kako smo očekivali. Imamo vrlo malo informacija, ali sve ukazuje na to da je kvazineučinkovito za osobe starije od 65 godina”, tvrdi Macron uz dodatak kako je njihova strategija cijepljenja – cijepiti upravo one starije od 65 godina, koji čine 80 posto svih covid-19 pacijenata i dvije trećine onih na intenzivnoj njezi.
“Cjepivo AstraZenece bez sumnje će dugoročno biti izvrsno i korisno, ali nije to ono što nam sada treba”, dodao je.
Uputio je i kritiku britanskoj strategiji koja je suprotna svim preporukama medicinskih stručnjaka. Britanski cilj bio je imati najveći broj prvih doza za injekciju, dok svi ostali tvrde kako su potrebne dvije doze u razmaku od najviše 28 dana kako bi cjepivo bilo učinkovito.
Britanija je oštro odbacila sve sumnje oko neučinkovitosti cjepiva AstraZenece, a vlada Borisa Johnsona zatražila je pravni savjet stručnjaka o sprečavanju izvoza cjepiva ili njihovih sastojaka.
Europska komisija usvojila je uredbu prema kojoj se carinskim tijelima naređuje da blokiraju izvoz cjepiva izvan EU tvrtkama koje proizvode cjepivo na području EU, ako nisu prethodno dobile izvoznu dozvolu nacionalnih vlada EU.
Taj potez doveo je do još jedne velike svađe kada je EU sugerirao da bi mogao uvesti provjere na granici Irske i Sjeverne Irske kako cjepivo ne bi ušlo u Veliku Britaniju, ali svega nekoliko sati nakon pritiska iz Londona, Dublina i Belfasta došlo je do preokreta.
EU je u ranijoj fazi naručio do 400 milijuna doza cjepiva Oxford/AstraZenece, a svađa je počela kad je kompanija objavila da će zbog problema u jednoj od njezinih europskih tvornica, opskrba biti smanjena za oko 60 posto u prvom tromjesečju 2021.
“Za koje se politike Britanija odlučila? Ne može biti najbolji saveznik SAD-a, najbolji saveznik EU i biti novi Singapur… Mora izabrati model”, komentirao je Macron vladu Borisa Johnsona. “Nije na meni da odlučim, ali želim dobre, mirne odnose. Naše sudbine su povezane, naš intelektualni pristup je povezan, naši istraživači i industrijalci rade zajedno. Vjerujem u suvereni kontinent i nacionalne države. Ne vjerujem u neonacionalizam.”
Mišljenja je da je Brexit bio pogreška, a da se glasovanje o izlasku iz EU temeljilo na puno laži te se sada pokazuju posljedice. Našalio se i na temu francusko-britanskih odnosa, u kojima se međusobno okrivljuju za vlastite greške.
“Kad god se pojavi neki problem s EU, Britanci vole mrziti Francuze – i mene – i vole reći da smo mi odgovorni”, priznaje Macron. “Prihvatio sam tu ulogu. Ponekad kad postoje napetosti, zapitam se, zašto baš ja?’ Možda me pokušavaju učiniti važnijim nego što jesam”.
