Danas je održana 2. sjednica Vlade Republike Hrvatske u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici, s koje su u saborsku proceduru upućena dva zakona iz sektora kulture – Prijedlog zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara (EU), kojim se reformira način upravljanja kulturnom baštinom, te izmjene i dopune Zakona o audiovizualnim djelatnostima.
Prvim se zakonom precizno definiraju sve procedure, postupci i uvjeti za sjecanje statusa kulturnog dobra, a najvažnija reforma odnosi se na obvezu izrade konzervatorskih podloga za sve kulturno-povijesne cjeline koje će postati javno dostupne putem Geoportala kulturnih dobara.
Rasterećenje građana i gospodarstva nepotrebnih procedura
Time će za sve zaštićene kulturno povijesne cjeline biti javno dostupni, kao e-usluge, svi podaci potrebni građanima za ishođenje svih dozvola, istaknula je ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek.
Ključni segment predloženog zakona odnosi se na bolje uređenje sustava zaštite, kao i rasterećenje građana i gospodarstva nepotrebnih procedura i postupaka, dodala je.
Istaknula je i uređenje planova upravljanja cjelinama i pojedinačnim spomenicima, posebno arheoloških lokaliteta, kao i veliki iskorak prema građanima jer, kako je navela, kad se gradi na arheološkom lokalitetu i kada je obveznik arheološkog istraživanja građanin koji gradi kuću za sebe, onda će taj trošak preuzimati država putem ministarstva.
“Dakle, jako ćemo rasteretiti građane, posebno u nekim sredinama koje su bogate kulturnom baštinom”, dodala je.
Veća sredstva za razvoj i proizvodnju hrvatskih audiovizualnih djela
Izmjenama i dopunama Zakona o audiovizualnim djelatnostima predlaže se povećanje sredstava za razvoj i proizvodnju hrvatskih audiovizualnih djela, što će doprinijeti kvaliteti i stvoriti povoljne uvjete razvoja i konkurentnosti hrvatskog kulturnog proizvoda na tržištu.
Izmjenama se, naime, uređuje pravo na financijske poticaje, razvoj proizvodnje audiovizualnih djela za neovisne proizvođače, čime ćemo, rekla je ministrica, stvoriti jedan potencijal unutar kulturnog i kreativnog sektora da ulažu u nastavak proizvodnje, osigurati stabilnost takvih tvrtki, a radi se uglavnom o malim poduzećima.
izvor: vlada.hr