Na lokalnim izborima, koje će Vlada na jučerašnjoj popodnevnoj sjednici raspisala za nedjelju, 16. svibnja, predstavničku i izvršnu vlast za iduće četiri godine hrvatski građani birat će u 576 jedinica.
Temeljem članka 7. Zakona o lokalnim izborima, redovni izbori za članove predstavničkih tijela te izbori za općinskog načelnika, gradonačelnika i župana i njihove zamjenike održavaju se istodobno, treće nedjelje u mjesecu svibnju svake četvrte godine. S obzirom na to kako su posljednji redovni izbori održani 21. svibnja 2017. godine, sljedeći redovni izbori trebaju se održati 16. svibnja 2021.
Također, predstavljeni su i prijedlozi odluka o visini naknade troškova izborne promidžbe za:
- izbor članova predstavničkih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
- izbor općinskih načelnika, gradonačelnika i župana te njihovih zamjenika i za izbor zamjenika općinskih načelnika, gradonačelnika i župana iz reda pripadnika nacionalnih manjina, odnosno iz reda pripadnika hrvatskog naroda
Prema Zakonu o financiranju političkih aktivnosti, izborne promidžbe i referenduma, visinu naknade troškova izborne promidžbe za lokalne izbore utvrđuje odlukom Vlada Republike Hrvatske. Naknada troškova izborne promidžbe isplaćuje se iz proračuna jedinice, u roku od 15 dana od dana objave izvješća Državnog izbornog povjerenstva o nadzoru poštivanja odredbi Zakona koje se odnose na izbornu promidžbu.
Državno izborno povjerenstvo (DIP) objasnilo je kako će se za lokalne izbore prikupljati potpisi birača te ovjeravati očitovanja o prihvaćanju kandidature osobama kojima je izrečena izolacija ili samoizolacija.
Nađe li se na propisanom obrascu više birača, primjerice, nekoliko članova istog kućanstva kojima je svima izrečena izolacija ili samoizolacija, tada na njega treba unijeti osobne podatke i potpise svih takvih birača, te ime, prezime, OIB i potpis jednog od njih koji je prikupio potpise pa skenirani obrazac dostaviti predlagatelju.
