Bačić i Butković su najaljkaviji u odgovorima
Pet mjeseci od konstituiranja XI. saziva Sabora premijer Andrej Plenković ne duguje odgovor na niti jedno zastupničko pitanje, a ritam odgovaranja članica i članova njegove vlade trenutno je među najredovitijima u posljednjih 21 godinu – otkad su dostupni podaci Hrvatskog sabora u otvorenom formatu!
Glavni je to apel ovotjedne analize Gonga koji kao da je i sam iznenađen rezultatom vlastitog istraživanja.
”Podaci iz Sabora, barem zasad, ukazuju na veliki zaokret odnosa prema pitanjima koja su zastupnice i zastupnici vladi postavili pisanim putem”, ističe se u analizi Gonga, koju je u skraćenom pregledu objavila Hina.
No, pojašnjava se i da su prethodne dvije vlade premijera Plenkovića iza sebe ostavile preko 600 neodgovorenih pitanja te da su ”bile daleko najgore u ignoriranju zastupničkih pitanja od 2003. naovamo” te da je, prema analizi iz rujna, ”po neodgovaranju na pitanja daleko najgori član Vlade RH bio premijer Plenković”.
U Gongu ističu i da pitanja postavljena članovima Vlade usmeno na aktualnim prijepodnevima nisu uzimali u računicu zato što se sva takva pitanja vode kao odgovorena.
”Pritom se ne vodi računa o tome što su ti odgovori često tek puka prepucavanja i besadržajna prepirka, što posebno vrijedi za samog Plenkovića kao predsjednika Vlade”.
U analizi se ističe i da je trenutačno stanje takvo da, od 19 članica i članova Vlade, njih 14-ero ne kasni s odgovorima. Pojašnjava se i da, prema saborskom poslovniku, član ili članica Vlade na postavljeno zastupničko pitanje mora odgovoriti u roku od 30 dana. Ako netko od njih na neko pitanje ne odgovori na vrijeme, predsjednik Sabora mora upozoriti onoga tko kasni s odgovorom, a nakon toga dotični ili dotična mora poslati odgovor u roku od osam dana.
”Najgori po neodgovaranju sada su ministri Branko Bačić koji, od pet pitanja koja su mu poslana, kasni s odgovorima na dva i Oleg Butković koji od 11 pitanja s odgovorima kasni također na dva. Po jedan odgovor s kojim kasne duguju Josip Dabro, Goran Grlić Radman i Tonči Glavina”, ističu u Gongu.
Nitko od ostalih ministrica i ministara nema niti jedno pitanje kojim je probio rok za odgovor. Prema ukupnim brojkama u Gongovoj analizi ističu se Vili Beroš, koji je od 13 pitanja odgovorio samo na dva (ostalo mu je za odgovoriti u roku njih 11) i ”premijer Plenković koji sa 11 odgovora od 17 pitanja ujedno ima i jedan od boljih omjera odgovora i ukupnog broja postavljenih pitanja u odnosu na sadašnje kolegice i kolege u vladi”.
Početkom kolovoza Gong je konstatirao da su članovi Vlade na godišnji odmor otišli a da su iza sebe ostavili desetke neodgovorenih zastupničkih pitanja. Najgori su tada, prema analizi, bili premijer Plenković i ministri Butković, Fuchs i Piletić koji do tada nisu odgovorili na nijedno pitanje.
Postavlja se pitanje što je motiviralo premijera Plenkovića na ovako veliki zaokret u davanju promptnih odgovora zastupnicima. Kako bi zlobnici primijetili, u sjeni uobičajenog prepucavanja s predsjednikom Zoranom Milanovićem, možda se ipak uplašio porasta rejtinga i nove komunikacijske strategije SDP-a predvođenih novim stranačkim šefom Sinišom Hajdašom Dončićem. Naime, SDP-ovci su počeli iznimno brzo reagirati, ali i obraćati se Plenkovićevom ”pričuvnom zastupničkom bazenu” – krajnjoj desnici.
Konkretno, krajem ovog tjedna Tomislav Klauški je u 24sata oštroumno postavio pitanje ”Kako šef SDP-a i krajnja desnica govore istim jezikom?”
”Okidač” su bili istupi Siniše Hajdaša Dončića i desničara Josipa Jurčevića koji su koristili gotovo istu argumentaciju i retoriku o “stranim namjesnicima” i “stranim tutorima”, uči gostovanja zamjenika glavnog tajnika NATO saveza u Hrvatskom saboru.
Odgovor zašto Plenković postaje brz u odgovorima ponudio je i sam Klauški.
”U orbiti Zorana Milanovića to je moguće”.