Brexit, izlazak Velike Britanije iz Europske unije, odgađa se do 31. siječnja sljedeće godine, rekao je predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk, no, moguć je i raniji izlazak Velike Britanije iz EU, ako se za to stvore uvjeti.
Prema prijedlogu koji su prihvatili veleposlanici Europske unije, razdruživanje bi nastupilo 31. siječnja 2020., ali i s mogućnošću da Velika Britanija napusti EU i 30. studenoga i 31. prosinca, u slučaju da parlament u Londonu ratificira sporazum koji je premijer Boris Johnson ispregovarao s Bruxellesom.
Johnson je ranije govorio, da bi radije bio mrtav u jarku nego tražio odgodu Brexita.
Prije desetak dana Johnson se vratio iz Bruxellesa s novim, izmijenjenim, sporazumom o Brexitu, ali je bio primoran tražiti odgodu roka jer ga je na to prisilio parlament. Britanski zastupnici načelno su prihvatili Johnsonov sporazum o Brexitu, ali su u drugom glasanju odbacili njegov žurni izlazak 31. listopada, tražeći dodatno vrijeme da prouče zakone na temelju kojih će se razdruživanje provesti.
Sve su se članice EU prošli tjedan suglasile o potrebi treće odgode Brexita, kako bi se izbjegao scenarij neuređenog izlaska.
Britanski zastupnici trebaju raspravljati o Johnsonovom prijedlogu o prijevremenim izborima koji bi bili raspisani za 12. prosinca. Da bi prijedlog novih izbora prošao, konzervativnom premijeru potrebne su dvije trećine u donjem domu, odnosno 434 glasa.
Britanski premijer više nema većinu u parlamentu, ali su dvije oporbene stranke naznačile spremnost da podrže Johnsonov prijedlog prijevremenih izbora sve dok se potpuno ne ukloni opasnost od izlaska bez sporazuma.
Ujedinjeno Kraljevstvo trebalo je prvotno napustiti Europsku uniju 29. ožujka, a taj je datum bio odgođen dva puta, za 12. travnja i 31. listopada.