Gotovo je dirljiva bujica upozorenja Jasne Omejec da obrani dignitet i autonomiju Ustavnog suda. Šefica moćnog suda, koja nikad nije sudila na nekom drugom sudu, energično pokušava demantirati nagađanja da će Ustavni sud presuditi u ”slučaju švicarac” onako kako to hoće bankari i HDZ. S obzirom na povijest odluka tog suda bilo bi zapravo neobično da podrži Vladin zakon o konverziji franka u eure. Tako Jasna Omejec traži da se prestane ustavne suce i Ustavni sud instrumentalizirati radi vlastitih probitaka, pozivati se na Sud kao sredstvo pritiska za ostvarenje vlastitih interesa, da se Ustavni sud ne zloupotrebljava, da se s njime ne manipulira, još tu ima ponekih trica i kučina iz paralelne stvarnosti.
Upravo su skandalozne odluke ustavnih sudaca jasno odredile Ustavni sud kao školski primjer političke instrumentalizacije. Oslobodili su osumnjičenog ubojicu Branimira Glavaša i ukinuli presudu notornom kriminalcu, bivšem premijeru Ivi Sanaderu. U slučaju Milana Bandića, Sud je intervenirao još u fazi istrage, ne dopustivši da slučaj uopće dođe do pravosudnog pravorijeka. Potom su odlučili dopustiti kandidiranje na izborima onima koji su optuženi da su opljačkali državu. Ukinuli su sankcije za nepoštivanje ženskih kvota na izbornim listama, i to jedan dan prije raspuštanja ovog saziva Sabora, kako najviše zakonodavno tijelo ne bi mogao popraviti štetu od odluke ustavnih sudaca, donošenjem novih odredbi. Ustavni sud se napravio se oglušio na kritike da je izigrao Sabor s vremenskim tjesnacem i cinično javno obznanio da je “nedopustivo u demokratskom društvu kritizirati vrijeme donošenja odluke”.
No, vrhunac svojevrsne perverzije odluka i odlučivanja ustavnih sudaca se dogodio kad su ”srušili” cijeli Obiteljski zakon. Nosioci sudačkih halja, većinom referenti prema sudbenoj prošlosti, s Jasnom Omejec na čelu, uopće nisu ulazili u meritum Zakona, niti ih je zanimao, već su ga srušili samo zato jer je bilo mnogo prigovora na njega. A prigovarali su od Željke Markić do Sanje Sarnavke. Od Dubravke Hrabar do teologa Petra Radelja, koji je Ustavnom sudu dotad predao 700 prigovora. Osobito je nevjerojatno da je Sanja Sarnavka stala iza homofobne udruge Željke Markić, i da nju, kao ni Ustavni sud nije zabrinjavao klasični sukob interesa koji postoji. Jer, pravna savjetnica udruge “U ime obitelji”, Dubravka Hrabar, istovremeno je i pravna savjetnica Ustavnog suda, koja je suce savjetovala kakvu odluku treba donijeti u pitanju Obiteljskog zakona.