Švicarska i njeni građani, često se ističu u Hrvatskoj kao oni, koji odlučuju na referendumima, na glasu su kao oni koji rješavaju državna i politička pitanja sasvim demokratskim alatom – referendumom. No, to je, kako to na hrvatskoj političkoj sceni biva, poluistina koja se koristi politikantski. Švicarci koriste referendumsko izjašnjavanje za bitna društvena pitanja, ne mijenjaju njima Ustav – u Hrvatskoj bi svaka konzervativna želja, trebala biti uvedena u Ustav, kao da je riječ o udžbeniku – ne za mijenjanje zakona, nego za njihovu potvrdu ili, pak, odbijanje te svakako ne za ideološko nametanje društvu.
Tako su švicarski građani uvjerljivom većinom podržali zakon koji zabranjuje diskriminaciju na temelju spolne orijentacije, prema prvim projekcijama glasanja.
Zakon je podržalo 62 posto glasača na referendumu. Prema projekcijama, švicarski glasači su odbacili na istom referendumu drugu inicijativu, kojom se pozivalo da barem 10 posto novih stambenih zgrada grade neprofitne udruge, u pokušaju da se smanje troškovi života. Institut GFS Bern navodi da je samo 42 posto podržalo taj prijedlog.
Mathias Reynard, socijalistički zastupnik koji stoji iza reforme švicarskog kaznenog zakona kako bi se zabranila diskriminacija na temelju spolne orijentacije, pozdravio je na kanalu RTS-1 “povijesni dan i veličanstveni znak za sve osobe na koje se odnosi”.
Marc Frueh, iz male stranke za zaštitu kršćanskih vrijednosti UDF, koja je pokrenula referendum uz podršku Demokratske unije centra, ocijenio je za istu tv, da je organiziranje referenduma opravdano i da je on omogućio švicarskom narodu da donese odluku.
Protiv reforme kaznenog zakona usvojene 2018. pobunili su se konzervativni i populistički krugovi, koji su upozoravali na cenzuru i kršenja slobode izražavanja.
Druge stranke su ocijenile nedovoljnom zaštitu protiv diskriminacije na temelju spolne orijentacije i pozvale građane da kažu “da” reformi.
Pobornici teksta ističu, da je diskriminacija na temelju spolne orijentacije već kažnjiva u drugim europskim zemljama i da su Vijeće Europe i UN tražili od Švicarske da pojača svoje zakone protiv homofobije.
Novi zakon kažnjava javno omalovažavanje i diskriminaciju bilo koje osobe na temelju njezine spolne orijentacije, ili bilo koji stav usmjeren na poticanje mržnje pisanim putem, u govoru, fotografijama ili gestama. Drugim riječima, za homofobiju se može dobiti do tri godine zatvora.
Restorani, hoteli, prijevozne tvrtke, kina ili bazeni neće moći onemogućiti pristup osobama zbog njihove spolne orijentacije. Zakon za to predviđa kazne do tri godine zatvora.