Nakon zagrebačkog dojenčeta i pacijenta dubrovačke bolnice potvrđen je treći slučaj ospica u Hrvatskoj u ovoj godini – stjuardesa Croatia Airlinesa u 40-im godinama, zarazila se tom iznimno zaraznom bolešću jer kao dijete, zbog zdravstvenog stanja, nije bila cijepljena.
Bolesti koje su zahvaljujući procjepljivanju od 1968. svedene na minimum danas su ponovno prisutne, a sve zbog kontinuiranog pada broja cijepljene djece.
Do 1968. kada je uvedeno obavezno cijepljenje, prosječan godišnji broj oboljelih bio je oko 15.000, dok je u posljednjih desetak godina u Hrvatskoj taj broj bio ispod 20, s izuzetkom 2015. kad smo imali epidemiju s 206 oboljelih, stoji u priopćenju Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Mnogi građani ne razlikuju ospice od vodenih kozica. Bitno je znati da su ospice zaraznije i od njih je moguće umrijeti. Istina, tek jedna osoba na 1000 zaraženih podleći će bolesti, a prema pisanju portala Pliva zdravlje, smrtni slučaj moguć je nakon što virus ospica uzrokuje encefalitis (upala mozga odnosno prodor virusa u mozak). Ukoliko se javi, vrlo je ozbiljna komplikacija s mogućim smrtnim ishodom. Ujedno, organizam koji je prebolio ospice, unatoč stvaranju trajnog imuniteta na taj virus, dulji period ima oslabljen imunitet zbog čega su moguće razne druge bolesti. Na kraju, postavlja se pitanje zbog čega bi itko trebao umrijeti ili trošiti zdravlje ako postoji učinkovita zaštita.
Procijepljenost u Hrvatskoj protiv ospica, zaušnjaka i rubeole kreće se iznad 90 posto. Najlošije stanje je u Dubrovačko-neretvanskoj županiji gdje je prvo cjepivo protiv tih triju bolesti primilo tek oko 65 posto djece, a stanje je gore u gradu Dubrovniku gdje je procijepljenost još manja. Važno je znati da učinkovitu zaštitu čine dva cjepiva, prvo i drugo (primavakcinacija i revakcinacija).
Posljednjih godina ospice su ponovno dobile zamah u istočnoj Europi; u Rumunjskoj, najteže pogođenoj europskoj državi tom bolešću u posljednjih godinu i pol bilo je 12 tisuća zaraženih, a umrlih čak 46! Razlog je isti: nepovjerenje roditelja u efikasnost i zdravstvenu opravdanost cjepiva.
Ospice su ‘uzjahale’ u Srbiji pa je od pоčеtка listopada 2017. gоdinе, zакljučnо sа 25.1.2018. gоdinе nа tеritоriјu Rеpubliке Srbiје, bilo rеgistrirаnо uкupnо 1.376 slučајеvа ospica, uz dvije umrle osobe. U Bosni i Hercegovini tijekom 2014. i 2015. u epidemiji ospica oboljelo je više od 5.000 osoba. Svijest građana o cijepljenju nije se promijenio, a treba podsjetiti da s tom državom dijelimo najdulju kopnenu granicu.
Prema pisanju bosanskohercegovačkih medija prošli tjedan, ukupno je do stotinu registriranih oboljelih pa su inspekcijske službe počele novčano kažnjavati roditelje koji, unatoč zakonskoj obavezi, nisu cijepili djecu. Najveći iznos kazne je 500 eura.
U 2017. u BiH cijepljeno je tek 63,5 posto djece, a za cjelovitu zaštitu potrebna je procijepljenost od 95 posto.
Hoće li Hrvatska čekati da ono malo građana što još nije otišlo trbuhom za kruhom put zapada, umire od bolesti čija povijest seže u drugo tisućljeće prije Krista? Virus ospica izoliran je 1911. što je utrlo put razvoju cjepiva koje posljednjih 50 godina drži zarazu pod kontrolom u zapadnom dijelu svijeta, dok su u zemljama trećeg svijeta ospice i dalje jedan od vodećih uzročnika smrti djece.