Tvrtka Tofrado d.o.o. u vlasništvu saborskog zastupnika i člana Predsjedništva HDZ-a te dugogodišnjeg gradonačelnika Pleternice Franje Lucića, državi na ime poreza duguje 2,668 milijuna kuna.
Lucić je ponovno izabran u Hrvatski sabor, s ogromnim poreznim dugom, saborski je zastupnik i član Predsjedništva HDZ-a, a njegova tvrtka Tofrado d.o.o. od 2012. je u stečaju, zapošljavala je prije stečaja 150 ljudi, baveći se proizvodnjom žice, lanaca i opruga.
Franjo Lucić saborski je zastupnik HDZ-a od 2008. godine, u prošlom sazivu i pretprošlom sazivu Sabora obavljao je brojne dužnosti, a donedavno je bio i predsjednik parlamentarnog Odbora za poljoprivredu i član niza saborskih odbora. Podatak da je njegova tvrtka dužna 2,668 milijuna kuna poreza pronašli smo na stranicama Poslovne Hrvatske, zahvaljujući podacima koje je objavio bloger Marko Rakar na svojoj stranici mrak.org, a koji su nastali uparivanjem OIB-a svih kandidata za Hrvatski sabor na posljednjim parlamentarnim izborima i službenog Registra trgovačkog suda.
U razgovoru za tportal, Lucić kaže da je porezni dug njegove tvrtke Tofrado.o.o. u stečaju nastao zbog gospodarske krize te da je do 2010., iako se bavio proizvodnjom, uspješno poslovao, imao konstantnu pozitivnu bilancu, banke su mu rado davale kredite, nikad nije imao jednu prekršajnu ili kaznenu prijavu, tvrtke mu nikad nisu bile blokirane.
“Krenuo sam kao poduzetnik još 1986. godine, imao sam obrt kao dopunsku djelatnost, 1991. postali smo poduzeće i sve do 2010. godine, do početka ekonomske krize, radili smo uspješno. Naši su problemi počeli 2010., imali smo tada 210 zaposlenih ljudi, bili smo glavni poduzetnici na pleterničkom području. Krizu nismo očekivali, a ni da će ona biti tako duboka i duga. Godine 2006. i 2007. puno smo investirali pa kad je 2008/2009. stigla ova kriza, naručitelji su nam krenuli stornirati narudžbe, hrvatsko i svjetsko gospodarstvo su potonuli i mi smo se odjednom našli u problemima. Do tada nikad nismo bili u blokadi, sve smo obaveze prema državi, dobavljačima i radnicima uredno podmirivali”, ističe Lucić.
Kako je nastao milijunski porezni dug, Lucić odgovara kako je riječ o dugu za PDV.
‘Našim radnicima nismo ostali dužni ni kune. Svi radnici koji su bili tada otpušteni, dobili su sve plaće i otpremnine. Podmirili smo i sve dobavljače. Imali smo veliku zalihu roba, preko 20 milijuna kuna vrijedne zalihe roba i sa svim dobavljačima smo izmirili dug. Jedino smo ostali dužni Poreznoj upravi dug za PDV od 2010., kad smo došli u probleme i kad je nastala blokada. Kako smo imali veliku zalihu roba na skladištu, nastavili smo raditi i obavljati promet. Dugove smo rješavali kompenzacijom, obračunavali PDV, ali tu obvezu nismo mogli zatvoriti jer nismo mogli plaćati PDV jer smo bili u blokadi. Tada nastaju naši problemi u Poreznoj upravi, stvara se dug na koji onda idu zatezne kamate i taj se dug samo povećavao. Kad ste u blokadi, ne možete plaćati PDV, ali možete dobavljačima plaćati kompenzacijski, u proizvedenoj robi. Pa mi smo nekih 15-20 milijuna kuna duga tako i riješili, ali kad na to zaračunate PDV, to je dodatnih 3,5 milijuna kuna. No i taj smo dug rješavali kroz stečajni postupak’, tvrdi Lucić.
Podaci Poslovne Hrvatske pokazuju da je struktura duga prema Poreznoj upravi ipak ponešto drukčija od one koju nudi Lucić i prema njima tvrtka Tofrado d.o.o na ime PDV-a duguje 728.936 kuna, na ime poreza i prireza na dohodak 828.798 kuna te na ime doprinosa za obavezna osiguranja milijun i 110 tisuća kuna.
(autorica: Helena Puljiz, tportal)