U nastavku ekskluzivnog serijala u kojem donosimo odgovore stranih veleposlanstava u Republici Hrvatskoj vezano za brojne velikodušne donacije kojima su njihove države odlučile pomoći stradalom stanovništvu potresom pogođene Sisačko-moslavačke županije – prenosimo odgovor bugarskog veleposlanstva u Zagrebu.
Upit mailom i odgovor Veleposlanstva
Tragom Facebook objave predstavništva Europske komisije u Republici Hrvatskoj koji su slikovno prikazali dio donacije Republike Bugarske, poslali smo im upit na koji način je sve njihova država participirala u slanju humanitarne pomoći.
Na početku priopćenja su istaknuli kako im je čast obavijestiti javnost o donaciji njihove zemlje koja je pristigla u okviru Mehanizma Europske unije za civilnu zaštitu, a sastoji se od 100 radijatora i 500 kamp kreveta, 300 od njih sa madracima, ukupne vrijednosti otprilike 83,660 eura. Doprema navedene pošiljke koja je u Zagreb pristigla 1. siječnja 2021. trima specijalnim letovima Bugarskog ratnog zrakoplovstva, organizirana je u suradnji bugarskog Crvenog križa i Glavne uprave za sigurnost od požara i civilnu zaštitu Republike Bugarske.
Dodatno je u razdoblju 02. – 06. siječnja ove godine za stanovnike Petrinje i okolnih stradalih sela sponzorstvom bugarskih tvrtki iz Velingrada, Devina i Mihalkova dostavljena i donacija u obliku 63.000 litara mineralne vode u vrijednosti 50,000 eura koja je stigla u kontingentu tri teretna vozila te je prema uputama lokalnog Stožera za civilnu zaštitu istovar prvog terentnjaka bio u Glini, drugog u Petrinji, a trećeg u Zagrebu.
Pored navedenog, Veleposlanstvo je dodatno istaknulo donaciju Gornjogradskoj gimnaziji i Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti u Zagrebu koje su u povijesti imale važnu ulogu u zbližavanju Bugara i Hrvata te su im tako Rješenjem br. 412 od 30. siječnja 2020. u ime Vlade Republike Bugarske dodijelili početnu novčanu pomoć u iznosu od 100,000 eura za naknadu štete pošto su potresom iz ožujka također pretrpjele određena oštećenja.
Kako su priopćenjem objasnili tokom 19. i 20. stoljeća u Gornjogradskoj gimnaziji su studirala bugarska djeca – stipendisti biskupa Josipa Jurja Strossmayera i Bugarskog egzarhata koji su povratkom u Bugarsku postavili temelje bugarske geologije, meteorologije, seizmologije, filologije i drugih znanosti.
Značaj Akademije objasnili su time što su odlukom Strossmayera od njenog samog osnivanja punopravni članovi bili prof. dr. Marin Drinov, prof. dr. Lubomir Miletić, prof. dr. Stefan Bobchev, prof. dr. Vasil Zlatarski i prof. dr. Georgi Zlatarski.
Za svaku od tih ustanova uplaćeno je po 50,000 eura, a uredu gradonačelnika Zagreba, kao i njemu samom, poslali smo upit da li je spomenuta donacija proslijeđena navedenim ustanovama, kao i tko će imati pravo odlučivanja o korištenju iste te u koju svrhu, također je upitan da li će biti raspisan natječaj za izvođače radova u slučaju sanacije zgrada tih navedenih kulturnih institucija te da nas izvijesti o tome tko će oni biti, ali i da nam dostavom faktura potkrijepi troškove sanacije. Do objave ovog teksta na navedeni upit nam nije odgovoreno.
Na kraju priopćenja navedeno je da su i osobno službenici Veleposlanstva Republike Bugarske u Zagrebu 30. prosinca 2020. na vlastitu inicijativu donirali vodu i prehrambene proizvode Hrvatskom Crvenom križu, kao pomoć stradalima u potresu.
Hvala vam!
