Anna Hidalgo, članica Socijalističke stranke, postala je gradonačelnica Pariza. Zanimljivo, od velikih svjetskih gradova tek Madrid i Santiago de Chile imaju žene na svom čelu. Anna je dotjerana, sposobna, podrijetlom Španjolka. Svojedobno je bila glavna inspektorica rada. To znači da su njoj podčinjeni muškarci lovili one koji su kršili zakon o radu, neisplaćivali plaće ili ljude držali na crno. Eh, da nam je jedna takva.
To je još jedan dokaz da unatoč sveopćem uvjerenju da je Hrvatska nešto konzervativnija zemlja od mnogih europskih, nismo što se tiče ravnopravnosti spolova drukčiji od drugih. U nas u ovom trenutku u pet najvećih hrvatskih gradova vladaju muškarci. U Zagrebu Bandić, u Splitu Baldasar, Rijeci Obersnel, Osijeku Vrkić, a u Zadru Kalmeta. Od većih gradova, u Sisku je Kristina Ikić -Baniček. No, možemo se pohvaliti da su svojedobno gradonačelnice Zagreba, odnosno Zadra bile žene, Vlasta Pavić i Ana Lovrin. Imali smo i premijerku, Jadranku Kosor, ali ona je na tu funkciju došla kao Sanaderova zamjenica nakon što je podnio neočekivanu ostavku na svoje mjesto, a nekoliko mjeseci kasnije završio na robiji.
Neke vode i ratove
Zanimljivo je i to da je situacija, kada je po predsjedavanju stranaka riječ, nešto bolja po žene. Jest, šef SDP-a je Milanović, HDZ-a Karamarko, IDS-a Miletić, HSU-a Hrelja, Nacionalnog foruma Gabrić, ali je potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih poslova glavna HNS-ovka Vesna Pusić. HNS inače prednjači po pitanju ravnopravnosti spolova. Ministrica Mrak-Taritaš je iz te stranke. Andrea Zlatar-Violić je nestranački kandidat, ali iz kvote Vesnine stranke. Tu je i Mirela Holy iz ORaH-a. Još donedavno, HDZ-om je vladala Jadranka Kosor, ali čim su muški zavladali, nju su izbacili iz stranke.
Sva istraživanja koja su provođena, govore da se i žene i muškarci ponašaju isto. Gdje je vlast, tu je i strast prema vladanju, beskonačno kombiniranje, preigravanje, nadigravanje, medijsko prepucavanje, narcisoidnost. Zato što je na čelu Britanije bila žena, čvrst odnos prema sindikatima i štrajkašima nije bio blaži u doba tačerizma. Nema sumnje, politički svijet ipak je muški svijet. I čini se da je ženama puno teže uspjeti od muškaraca. No, one koje su uspjele pokazuju poslije i iznimnu snagu. Golda Meir svojedobno je vodila i dobila rat na Bliskom istoku. Sjedinjene američke države smatraju se zemljom rasadnicom sveopće demokracije. Tom u prilog išla bi i činjenica da je već drugi mandat na njezinom čelu tamnoputi Barack Obama jer su se još šezdesetih po ulicama tamošnjih gradova vodili pravi ratovi protiv rasne segregacije. Zanimljivo, ondje nikada niti jedna žena nije došla u priliku postati predsjednicom.