Francuska ministrica za europske poslove Nathalie Loiseau rekla je da međunarodni zakon obvezuje Italiju pustiti spasilački brod s migrantima Lifeline u talijansku luku te da Rim nije u poziciji govoriti Parizu kako da se ponaša.
Brod Lifeline s više od 230 migranata zaglavio je u međunarodnim vodama u Sredozemnom moru, a to je drugi spasilački brod prethodnih tjedana, koji pokazuje duboko neslaganje u Europi o tome kako bi trebalo podijeliti teret izbjeglica i ekonomskih migranata. Sukob je nastavljen nakon što europski čelnici nisu uspjeli pronaći rješenje za migrantsku krizu. Uoči tog mini-summita, Rim je optužio Emmanuela Macrona za “aroganciju”, a ministar unutarnjih poslova Matteo Salvini zatražio je od francuskog predsjednika da pokaže malo “velikodušnosti” u svojoj imigracijskoj politici.
“Francusku velikodušnost nitko ne može dovesti u pitanje i nije na gospodinu Salviniju, koji je zatvorio svoje luke (za migrante) … da daje lekcije Francuskoj”, rekla je ministrica Nathalie Loiseau za televiziju France 2.
Dodala je da Europa mora više učiniti da pomogne članicama EU, poput Italije i Grčke, kamo prvo dolaze kad stignu na europsko tlo migranti iz Afrike i s Bliskog istoka koji bježe pred ratom, progonom i siromaštvom.
Ministrica je istaknula da je međunarodni zakon jasan u pogledu toga tko bi trebao primiti Lifeline: ” Vi uplovljavate u najbližu luku. Najbliža luka je u južnoj Italiji. To ne odgovara svima, no to je međunarodni zakon”.
Očekuje se da će europski vođe na summitu 28. i 29. lipnja odobriti daljnje jačanje svojih vanjskih granica i davanje većih svota novca kako bi strane zemlje sprečavale migrante da isplovljavaju prema Europi. Međutim, nema znakova o bilo kakvom dogovoru o tome kako podijeliti teret izbjeglica.
Komentari francuske ministrice upućuju na stupanj do kojega su odnosi između Macronove vlade naklonjene europskom jedinstvu i Rima s novom vladom populista i nacionalista zapeli na pitanju imigracije.
Ponavljajući Macronove izjave, ministrica Loiseau je rekla da Europa nije doživjela migracijsku krizu poput one 2015. godine te da je sadašnji zastoj politički izazvan.
“Ovdje se radi o krizi u politikama, jer europski populisti, članovi koalicijskih vlada ili čelnici vlada, koriste imigraciju da otežaju život u EU jer mrze EU”, rekla je Loiseau.
Izvor: Hina