Ako stranac u Hrvatskoj odbije platiti račun, kao što je to bio nedavno slučaj s albanskim vozačem koji nije htio platiti 1.300 kuna za intervenciju i popravak oštećenog vozila, jedino ga možete privatno tužiti, jer kod nas nema prisilne naplate, tj. policija i zakon neće vam biti od previše pomoći. Stranac će platiti uslugu, ali samo ako zatraži plaćanje, prije izvršenja usluge, unaprijed.
No, treba li nešto naplatiti od hrvatskih državljana, često je to borba do istrebljenja. odnosno ovršavanje života. Mnogi se danas, nakon smrti roditelja, odriču nasljeđivanja, jer se s njime više od imetka ili novca, nasljeđuju dugovi. Prema osobnim iskustvima, to je životna golgota, dugovi i još k tomu, tuđi. Dakako, dugove treba vratiti, kako god se zadužili, ali… Kao što je to kod nas, kršenja zakona ili njegova izigravanja, najčešća su pojava. I svatko od građana je, iako su zakonske odredbe na njegovoj strani, odnosno trebale bi im štititi njihova prava, ipak pokretna, otvorena meta na streljani.
U tome posebno prednjače (privatne) telekomunikacijske tvrtke, za koje je to borba više na smrt nego za život. Kako bismo drugačije mogli doživjeti da, jedna od tih kompanija, nakon što je sudskom odlukom prekinut ovršni postupak protiv osobe koja ga je naslijedila, nakon godinu dana ga ponovno pokreće? Dakle, postupak kojem je ovršno rješenje ukinuto radi zastare (zakonska odredba zastare je za telekomunikacijska potraživanja godinu dana), ponovno se pokreće, da bi se naplatilo još godinu dana kasnije! Upravo nevjerojatna bahatost. Prisilna naplata je kod nas je doista postala ozakonjeno nasilje nad ljudima. Iako je prije toga sud nasljednicima, presudio u korist ovršenika.
Dakako, ima onih koji su napravili dugove neodgovorno i olako, kao da ih se ne tiču, ali je jako mnogo onih koji su žrtve ovrhovoditelja i ovrha. Osim što prema odredbama Zakona, javni bilježnik nije dužan išta provjeriti nego samo ovjeriti dokumente, FINA može svakoga blokirati bez ikakve provjere dokumenata i postupka. Tako dok sve raspetljate, zaštitite svoja zakonom zajamčena prava, mrtvi ste, ili u drugom slučaju – uništeni. Kad niste službeno stranac u svojoj zemlji, jer stranci ne moraju platiti dug – niti milom niti silom.