Otvorenje izložbe majstora baroknog slikarstva – Giovanija Francesca Barbierija, zvanog Guercino (Cento, 1591. – Bologna, 1666.) u Muzeju za umjetnost i obrt.
Izložba Guercino – svjetlo baroka ćije je otvorenje večeras 29.listopada , organizirana u suradnji Muzeja za umjetnost i obrt, Gradske pinakoteke iz Centa, Talijanskog instituta za kulturu i Talijanskog veleposlanstva u Zagrebu, jedinstvena je prilika za predstavljanje značajnog dijela opusa jednog od najcjenjenijih baroknih slikara, koji se odlikuje osobenim izrazom likovnog naslijeđa Caravaggia i Caraccija.
Odabir za zagrebačku izložbu predstavlja tridesetak majstorovih djela – oltarne pale i freske prenesene na platno, koje su izvorno nastale za crkve i palače u Centu, Guercinovom rodnom gradu ili u okolici, prostoru između Bologne i Ferrare za koji je njegov opus trajno vezan.
Kronološki slijed djela obuhvaća široki vremenski raspon od prvih narudžbi za opremu samostanske crkve Spirito Santo i župne crkve Renazzo u Centu do kasnih djela iz bolonjske faze. Stoga, izložba pruža jasan uvid u neobičnu promjenu Guercinovog stila i postupni odmak od naglašeno barokne dramatske igre svjetlosnih učinaka i dinamičnog scenskog aranžmana. Amblematska djela prijelaznog stila nakon boravka u Rimu predstavljaju slike Cristo risorto appare alla vergine, 1628. i Madonna con bambino benedicente, 1629., koje jednostavnim kompozicijama, suzdržanijim emotivnim nabojem uz odmjerenije geste likova i svjetlijim tonalitetom u cjelini najavljuju majstorovu kasniju klasicističku fazu zahvaljujući kojoj se, nakon smrti Guida Renija 1642. godine kada je preselio u Bolognu i preuzeo njegovu radionicu, Guercino uspio nametnuti kao vodeći bolonjski slikar. Izložbu prati i bogat popratni program: predavanja, koncerti barokne glazbe ansambla Antiphonus, kreativne radionice, a može se razgledati do 21.siječnja 2015.