Europska je komisija predstavila prijedlog kojim bi se politička obveza Europske unije klimatskoj neutralnosti do 2050. ugradila u zakonodavstvo EU, kako bi se zaštitili planet i građani. U europskom propisu o klimi određuje se cilj za 2050. te se utvrđuje smjer za sve politike Unije, a javnim tijelima, poduzećima i građanima osigurava se predvidljivost. Komisija pokreće i javno savjetovanje o budućem europskom sporazumu o klimi kako bi javnost bila uključena u zajedničko oblikovanje tog instrumenta.
‘’Danas radimo na tome da do 2050. postanemo prvi klimatski neutralan kontinent na svijetu. Propis o klimi je pravni oblik naše političke obveze, kojim ćemo krenuti na put koji će nas nedvojbeno odvesti prema održivijoj budućnosti. On je srž europskog zelenog plana. Europskoj industriji i ulagačima nudi predvidljivost i transparentnost te usmjerava našu strategiju zelenog rasta i jamči postupnu i pravednu tranziciju smatra predsjednica Komisije Ursula van der Leyen.
Komisija europskim propisom o klimi predlaže pravno obvezujući cilj neto nulte stope emisija stakleničkih plinova do 2050. Institucije i države članice imaju zajedničku obvezu poduzimanja potrebnih mjera na razini EU i na nacionalnoj razini, kako bi ostvarile taj cilj. Propis o klimi uključuje mjere za praćenje napretka i prilagodbu našeg djelovanja u skladu s tim napretkom, na temelju postojećih sustava kao što su postupak upravljanja nacionalnim energetskim i klimatskim planovima država članica, redovita izvješća Europske agencije za okoliš te najnoviji znanstveni dokazi o klimatskim promjenama i njihovu utjecaju. Napredak će se preispitivati svakih pet godina u skladu s globalnim pregledom stanja u okviru Pariškog sporazuma.
U propisu o klimi razmatra se i kako će se ostvariti cilj za 2050.