Stanovnici novozagrebačkog naselja Sloboština uskoro bi umjesto obećanog dječjeg vrtića, mogli dobiti još jedan novi shopping centar, na koji će gledati – ravno s prozora! Obzirom na materijalno stanje nacije, ne zna se s čim će kupovati u novom shopping centru.
„Imamo Spar, dvije Bille, Lidl, privatni dućan, Supernovu, 10 minuta udaljenu od nas, prodavaonu boja i lakova, Polzelu, pet kafića u ulici, infrastruktura nam je „popunjena“ stoga nam nije jasno zašto još jedan shopping centar ispod prozora“, kažu stanovnici Sloboštine, sumnjajući na kriminalne radnje i tzv. „tuneliranje“ česticama tijekom posljednjih godina bez njihovog znanja, njihovim vlasništvom, pa su cijeli slučaj prijavili i DORH-u.
Ekocid na „zagrebački način“
Novozagrebačko naselje Sloboština jedino je još ostalo netaknuto prirodom, do nedavno, gdje su obitavali divlji zečevi i fazani, a kojima je sječom stabala i šipražjem uništeno obitavalište.
„Ovo je ekocid“, no koga to zanima?“, pitaju se stanovnici, petnaestak minuta vožnjom udaljeni od centra grada, koji su godinama brinuli o divljim životinjama i njihovim prirodnim staništem. Sloboština „broji“ 7.200 stanovnika, a tokom 30 godina od kada je nastala i nadograđivala se, naslušala se obećanja Grada, ali se ispostavila na kraju ona narodna „Obećanje ludom radovanje“. Od vrtića ništa neće biti, ali će dobiti posve nepotreban, koji će, usput budi rečeno zatvoriti prilaznu ulicu u samo naselje tj. Zahradnikovu, na mjestu gdje će se graditi.
„Došao sam doma i pitao ženu jel’ oprala prozore, kada je sve nekako blještalo u stanu“, rekao je jedan od stanara koji će uskoro gledati „susjeda“ shopping centar, nadodavši kako se „supruga uvrijedila na njegovo pitanje“ te rekla kako su porezali sva stabla ispred njihove zgrade.
„Ostao sam šokiran“. Niti jedno drvo, što smo ih sami sadili nije ostalo ispred zgrade!“
Komunalni otpad ravno pred Društvo osoba s cerebralnom paralizom
No, na livadi koja će uskoro dobiti shopping centar, je i boćalište, a livada sama, pomoću stanara Sloboštine prilagođena je za osobe sa dječjom i cerebralnom paralizom, koji u njoj imaju svoju udrugu“, kaže Siniša Maksimović, jedan od stanara te dodaje kako je problematična i orijentacija samog shopping centra.
„Ulazno-izlazna rampa za dostavne kamione te komunalni otpad nalazit će nam se tik ispod prozora, umjesto da je sve okrenuto za 180 stupnjeva, na stranu gdje nema niti jedne zgrade. Da stvar bude gora, ista ta rampa i otpad nalazit će se točno ispred ulaza gdje svoje prostorije ima spomenuto Društvo osoba s cerebralnom i dječjom paralizom“, kaže Maksimović, ukazavši na još jednu nelogičnost u dobivenoj lokacijskoj dozvoli. Ispostavilo se da je cesta na spornoj parceli privatno vlasništvo. Kada je prodana, ne zna se. No već sedam godina traje „tuneliranje“ tj. prodaja čestica iz ruke u ruku.
„Ova je cesta građena i asfaltirana novcem poreznih obveznika, a sada je prodana privatniku. Zatvorit će ju, a to je jedan od rijetkih ulaza u kvart“, dodaje Maksimović, te ukazuje kako je spomenuta cesta na lokacijskoj dozvoli opisana kao „neuređen put“, a u naravi je asfaltirana ulica! U lokacijskoj se o livadi u Zahradnikovoj govori kao o prostoru koji je većim dijelom pokriven visokim zelenilom, te manjim brojem stabala.
„Do sada su srušili 42 stabla, a u planu im je srušiti još 50. Pa jel to manji broj?, pitaju se stanovnici Sloboštine. No sporan je i način rušenja stabala. Naime, u isto vrijeme kada je i Zrinjevac kosio travu, zakamufliravši buku, sjekla su se i stabla, kako se ne bi primijetilo što rade. „Onaj tamo bor sam ja posadio 6. siječnja 1988.“, rekao je stariji gospodin o „pokojnim borovima“, a njegov se svake godine kitio povodom božićnih praznika. Iz navedenog proizlazi da se stanovnike Sloboštine smatra maloumnicima, pa ne znaju što se događa.
„Htjeli su početi graditi kanalizacijsku i električnu infrastrukturu za shopping centar. Grad, javnim novcem, privatniku! Ali, za sada smo ih uspjeli spriječiti u tome“, dodaju Sloboštinčani.
Sloboština ima veliki problem s djecom stasalom za dječji vrtić, koja „imaju“ područni objekt Dječjeg vrtića Tratinčica iz Dugava, te se preuređuje još jedan privatni, no kapacitet „Tratinčice“ i budućeg privatnog nikako ne može zadovoljiti potražnju skrbi o mališanima, kojih Sloboština itekako ima.
Dječji park a u njemu visokonaponska trafostanica
„Ovdje je donedavno bio jedini park u Sloboštini“, objašnjavaju Sloboštinčani pokazujući na dječje igralište ispred „područnog objekta“ dugavskog vrtića, „Ovo je tek nedavno preuređeno i ograđeno, ali problem je što se u sredini igrališta nalazi visoko naponska trafostanica. To je opasno po život djece!“
U lokacijskoj dozvoli piše da su oko gradnje centra obaviještene sve zainteresirane stranke u postupku, dakle i stanari, međutim, kako tvrdi, njih nitko ništa nije pitao.
Zbog svog „slučaja“ javili su se i Gradskom uredu za prostorno uređenje te dobili odgovor da je sve prema zakonu. No, ipak, sakupili su svu potrebnu dokumentaciju i predali je DORH-u, jer je evidentno da se zakon krši.
Na kraju da vrtić nije jedina stvar koju bi mogli izgubiti. Naime, u Sloboštini manjka i nešto manje od tisuću parkirnih mjesta, a gradnjom centra nedostajat će ih još i više, jer u prodanu parcelu parcelu spada i nekoliko uređenih javnih parkirališta.
“Sve smo naturalno prebrojali, stan po stan, parkirno mjesto po parkirno mjesto, i došli do zaključka da u Sloboštini manjka 895 parkirnih mjesta, od čega samo u Zahradnikovoj 212”, kaže Božo Kahofer, jedan od stanovnika tog zagrebačkog kvarta.
Brojkom; u Sloboštini postoji 2350 stambenih jedinica za koje bi se, prema minimalnim uvjetima stanovanja, trebalo osigurati po jedno parkirno mjesto. A njih je 1455.
Reket „Zagrebparkinga“
Zagrebparking ih, njihovim riječima, “reketari” i redovito im “diže” automobile, koje su primorani parkirati kako znaju i umiju, uz naravno, prigodno visoke kazne.
Zagrebparking, gradska tvrtka, kažnjava stanovnike svog grada za nešto što im isti taj Grad nije osigurao, a trebao je. “Ako samo malo kotačem parkiramo na šljunak, ode automobil jer je kao na zelenoj površini“, tek je jedan od primjera svakodnevnog ratovanja na relaciji Sloboštinčani – Zagrebparking.
Pravni poučak za sve
Ulaskom u EU, Hrvatska nije dobila samo obaveze već i prava, a jedno od njih je i da Zagrebparking mora preko policije obavijestiti tj. pronaći vlasnika automobila, te ga obavijestiti o „dizanju“, jer se u protivnom „dizanje“ smatra krađom osobnog vlasništva – nije nitko upoznat. Dakle, Zagrebparking mora prije „dizanja“ automobila pronaći vlasnika te ga obavijestiti da je nepropisno parkiran, jer samo dolaženje i dizanje automobila može se u ovom slučaju smatrati krađom osobne imovine. Tako se dizanjem automobila može uputiti Zagrebparkingu kaznena prijava zbog krađe osobnog vlasništva, ukoliko se vlasnike automobila, pri dizanju ne obavijesti.
VLASNICI PARCELA
Vlasnik, odnosno vlasnici sporne parcele u Sloboštini je tvrtka IDEAL PROJEKT d.o.o. Zagreb, Zagrebačka avenija 104, registrirana kao Agencija za poslovanje nekretninama, posredovanje u prometu nekretnina, poslovi upravljanja nekretninom i održavanje nekretnina. stručni poslovi prostornog uređenja, projektiranje, građenje, uporaba i uklanjanje građevina, nadzor nad gradnjom, kupnja i prodaja robe, obavljanje trgovačkog posredovanja na domaćem i inozemnom tržištu, zastupanje stranih tvrtki, savjetovanje u vezi s poslovanjem i upravljanjem, istraživanje tržišta i ispitivanje javnog mnijenja, promidžba (reklama i propaganda), organiziranje seminara, kongresa, tečajeva, savjetovanja, koncerata, revija, izložbi, s direktorom Ilijom Sirovinom, a od ove godine vezanim poslovnim subjektom tvrtkom Miramare centar d.d., registriranom za kupnju i prodaju vlastitih nekretnina Zagreb, Nova Ves 4, s direktorom Slobodanom Čimburom, te djelatnostima građenje, projektiranje i nadzor, kupnja i prodaja robe, obavljanje trgovačkog posredovanja u domaćem i inozemnom tržištu, kao i upravljanje i održavanje zgrada. No pozivanjem telefonski da nam kažu svoje mišljenje o cijelom „slučaju“ ostali smo uskraćeni. Kada dobijemo direktore tvrtki, objaviti ćemo njihov odgovor.