U prvom susretu B skupine Nizozemska je na Fonte Nova areni u Salvadoru pobijedila aktualnog svjetskog prvaka Španjolsku sa čak 5-1.
U skupini A u kojoj je i Hrvatska, igrali su Kamerun i Meksiko. Reprezentacija Meksika minimalnom je pobjedom na Kamerunom u Natalu Kamerun uzela tri boda na početku natjecanja. Nažalost, i ova je utakmica bila obilježena sudačkim previdima, jer je Kolumbijac Wilmar Roldan u prvom dijelu Meksikancima poništio dva čista pogotka.
Meksiko se pokazao daleko boljom ekipom, dok su svađe i štrajkovi itekako ostavili traga na Kameruncima, koji su u svom prvom nastupu razočarali. U 12. minuti Dos Santos je pogodio mrežu, no pomoćni je sudac podigao zastavicu signalizirajući nepostojeće zaleđe. U 31. minuti kolumbijski su suci ponovno oštetili Meksiko; zabio Dos Santos glavom nakon udarca s kuta, a pomoćnik je opet označio zaleđe, iako je snimka jasno pokazala da je pogodak Meksikanca bio regularan.
Slab Kamerun i razorna Nizozemska
Nakon nekoliko obostranih prilika da bi u 61. minuti udarac Dos Santosa je obranio vratar Itandje, ali je na loptu natrčao Peralta i napokon pogodio za Meksiko.
Oribe Peralta, strijelac pobjedničkog zgoditka rekao je: „Radili smo naporno za ovu pobjedu koju posvećujem meksičkom narodu koji vjeruje u nas. Uvjeti su bili užasni, sudac je bio užasan, protivnik je bio užasan. Mogli smo slaviti s većom razlikom, no ne treba biti euforičan jer još nismo u drugom krugu”.
U prvom susretu B skupine Nizozemska je na Fonte Nova areni u Salvadoru pobijedila aktualnog svjetskog prvaka Španjolsku sa čak 5-1.
Bio je to drugi najveći poraz Španjolske u povijesti na SP-ima, poraz koji bi mogao značiti kraj velike ere u kojoj je na posljednja tri velika natjecanja ”Furija” bila apsolutni vladar svjetskog nogometa.
Ništa nije nagovještavalo tako lošu večer za izabranike Vicentea Del Bosquea, čak ni cijelo prvo poluvrijeme. Poveli su u 27. minuti, nakon što je Vlaar u 27. minuti pokosio Costu, a Xabi Alonso bio siguran izvođač najstrože kazne. Španjolsku dominaciju igrom i posjedom prekinuo je pogodak Van Persiea za izjednačenje u 44. minuti, nakon što ga je sjajnom dugom loptom pronašao Blind.
U drugom se poluvremenu nad Salvadorom spustila kiša koja je na “tulipane” djelovala osvježavajuće, a na španjolsku obranu potpuno suprotno. U 53. minuti Blind je još jednom sjajno pronašao Robbena, koji je prošao Piquea i pogodio za vodstvo Nizozemaca. U 64. minuti Sneijder je iz slobodnjaka s lijeve strane ubacio u peterac, gdje se našao De Vrij i postigao treći pogodak za ‘Oranje.’
Potop Španjolaca nastavio se u 72. minuti. Iker Casillas je napravio pogrešku pri primanju lopte, a Van Persie je spremno vrebao i poslao je u mrežu za 4-1. U 80. minuti Sneijder je sjajno proigrao Robbena, koji je u sprintu pretrčao Piquea, i kraj Casillasa i snažnim udarcem po peti put zatresao mrežu Španjolaca.
Čileanci slomili Australce
„To je sport i moramo prihvatiti poraz. Bili su bolji od nas u drugom poluvremenu i to je nešto što moramo priznati. Ovo je vrlo neugodna situacija za nas, ali moramo pronaći rješenje, „ rekao je španjolski izbornik Del Bosque.
„ Ovo je nevjerojatno, za Nizozemsku je to ostvarenje sna”, rekao je uzbuđeni Robin van Persie.
U drugom susretu B skupine svjetskog nogometnog prvenstva Čile je na Areni Pantalan u Cuiabi pobijedio Australiju 3-1, nakon prvog kola u skupini vode Nizozemci i Čileanci.
Čile je dobro otvorio utakmicu i već nakon 14 minuta vodio 2-0 u golovima Alexisa Sancheza (12) i Valdivia (14). Australci su do konca poluvremena uspjeli smanjiti, a strijelac je bio Cahill u 35. minuti. U nastavku susreta bilo je niz prilika na obje strane, a sve dvojbe oko pitanja pobjednika riješio je Beausejour u 90. minuti.