Zlata Velat, predsjednica Braniteljsko domoljubne stranke Hrvatske (BDSH)
Braniteljsko domoljubna stranka Hrvatske (BDSH) osnovana je 21. lipnja 2014. , posredstvom Facebook inicijative branitelja, s ciljem zajedništva svih branitelja, domoljuba odnosno cijelokupnog hrvatskog naroda u Hrvatskoj i izvan nje. Inicijativu za osnivanje naše stranke pokrenuli su istinski domoljubi i branitelji koji su obranili domovinu – kaže predsjednica Braniteljsko domoljubne stranke Hrvatske BDSH, Zlata Velat.
BDSH ima 9000 članova i zalaže se za: jasnu definiciju nacionalnih vrijednosti države koju su stvorili, oduzimanje imovine pojedincima koji su je neopravdano stekli i vraćanje vlasniku i državi, traženje povrata novca i sredstava otuđenih iz države i smjenu generacija u tijelima upravljanja, davanje prostora i šanse mladima. Sami namjeravaju u svojim redovima napraviti reda kako bizaustavili inflaciju vrijednosti Domovinskog rata te s narodom, s kojim su dijelili sudbinu i 1991., vratiti dostojanstvo čovjeka i materijalnu sigurnost.
Braniteljica i udovica Domovinskog rata, nakon sudjelovanja u razvoju civilnog sektora i nevladinih udruga, politički se angažira.
Rođena je 1963. u Đakovu u brojnoj obitelji, školovala se u Osijeku i napustila studij ekonomije kad je počela agresija na Hrvatsku. U Osijeku je zbrinjavala prognane Vukovarce, a nakon pogibije supruga, zapovjednika obrane Nuštra, uključila se u Hrvatsku vojsku, radila je u Ministarstvu obrane RH te se nastavila dalje baviti humanitarnim radom u civilnim udrugama.
Bila je članica Udruge udovica Domovinskog rata i predsjednica Udruge poginulih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata Osijek, te je 2004. predložena u Ured za udruge Vlade RH radi izrade strategije razvoja civilnog sektora i socijalne strategije RH. Njen angažman u braniteljskoj populaciji bio je uočljiv pa su je, kad je 2014. putem Facebooka pokrenuta inicijativa za osnivanje BDSH-a, zamolili da pomogne. Inicijativni odbor BDSH-a bio je u Vukovaru i osnivači su imenovali Zlatu Velat za predsjednicu što je za nju bila velika čast.
Hoće li izbori biti neizvjesni do zadnjeg trenutka, a možda i najneizvjesniji do sada?
– Bit će. Narod je shvatio da velike političke stranke ne zastupaju nacionalni interes i želi promjenu. Došlo je vrijeme da se hrvatska politička scena demokratizira.
Darko Darryl Oreč (Australija) i Zlata Velat iz BDSH
Bude li postojala mogućnost novih izbora, ako se ne sastavi vlada, biste li koalirali s nekime ili ne, a ako bi – koji su uvjeti za to?
– Već radimo na tome, BDSH-ova konvencija “Platforma s narodom” određuje naše ciljeve. Samostalni smo u kampanji, ali smo definirali s kim ćemo biti nakon izbora, to je Božo Petrov.
Kako ćete proći na njima – prema vašem mišljenju?
– Što se tiče izbora, činjenica je da smo podkapacitirani kao stranka. Činjenica je da smo mlada stranka i ustrojavamo se tek osam mjeseci. Ne očekujemo neki veliki rezultat, ali nam je važno pozicionirati se na političkoj sceni i postati parlamentarna stranka.
Reforme kao točka programa su neupitne, ali za koje i kakve se zalažete?
– Reforma javne uprave se mora provesti da bi država funkcionirala i da bi se uklonile prepreke koje su na svim razinama. Nije moguće pokrenuti gospodarski razvoj bez obrta kapitala, bez vizije, suradnje s poduzetnicima, kvalitetne suradnje s poljoprivrednicima…. U krajnjoj liniji bez dobre strategije nema napretka.
Jeste li za te već famozne bolne rezove, ako oni postoje i kao mogućnost djelovanja?
– U naš stranački program već smo uračunali reforme. Kako će se provoditi još nemamo informacije, ali Hrvatska je dio Europske unije i treba primijeniti dobru praksu najrazvijenijih članica. Zalažemo se za regionalizaciju države tijekom koje bi se reformirala javna uprava. Nije nužno da bi posljedice regionalizacije i reforme bili masovni otkazi, smatramo da treba pomoću sredstava iz fondova EU stvoriti uvjete za ujednačen lokalni i regionalni gospodarski razvoj Hrvatske i otvoriti nova radna mjesta. Govorim o investicijama, a ne o štednji. BDSH govori o ekonomskoj politici, a ne o političkoj ekonomiji. Dok se u Hrvatskoj ne prestane zagovarati i provoditi politička ekonomija, neće biti demokracije, a ni progresa. Tranzicija je veliki proces, a Hrvatska je mala država i ne možemo provesti reforme, a da ne žrtvujemo nešto, ali ono što izgubimo treba nadoknaditi razvojem potencijala koje imamo. Reformu treba provesti na način da se na razini regija vidi što se maksimalno može učiniti za svaku posebno u smislu razvoja. Nismo za to da se ljude zatrašuje nego da se otvaraju nove mogućnosti, koriste raspoloživi resursi, sredstva fondova EU i privlače investicije. Dominantne političke stranke pričom o posljedicama reformi izazivaju strah što paralizira i stvara osjećaj da ništa nije moguće.
Što biste učinili s fiskalnom konsolidacijom i disciplinom, s dugovima i deficitom, jer Hrvatska je u postupku nadzora proračunskog manjka Bruxellesa?
– Ne mislim da je to tako i to nije točno, jer je Hrvatska samostalna država. Europska unija ima dobra i jasna pravila, postavila je kriterije i ono što politika u Hrvatskoj mora napraviti je prilagoditi državni sustav tim kriterijima. Tako će dobiti sredstva EU i privući investicije te potaknuti gospodarski razvoj.
Vlada stručnjaka – da ili ne?
– Vlada stručnjaka je apstraktan pojam. Što znači vlada stručnjaka? U našem narodu imamo imamo veliki potencijal, u to smo se uvjerili i 1991., a i sad kao stranka, to su neprocjenjivi ljudski resursi. Treba ih staviti u funkciju na svim razinama, a ne samo u vladi i vlasti. Treba vratiti optimizam Hrvatskoj, potaknuti narod na novo zajedništvo – vrijeme je za duhovnu i gospodarsku renesansu.
Koliki vam je izborni potencijal i u čemu ste najjači?
– Najjači smo u programu i konkretnim prijedlozima. Članovima naše stranke nije cilj doći u hrvatski Sabor i zauzeti mjesto. Ova je populacija obranila državu, postavila joj temelje, ali već 25 godina čekaju se “bolja vremena”. Iskustva imamo, ideja imamo, snage imamo, volje imamo, hraboristi imamo. Pobijedili smo četvrtu vojnu silu u Europi i to sve zahvaljujući narodu, neprocjenjivom potencijalu koji je sad marginaliziran. Nama je cilj najprije napraviti inventuru države i znati točno koliki je javni dug i kakvi su rezultati razračanuvanja s bivšom državom. Narod nema točne informacije o sukcesiji i svemu što je proizašlo iz toga. Treba znati koliko je Hrvatska u tome oštećena, a u program BDSH-a jasno stoji kako i na koji način doći do stvarne slike stanja kako bi se moglo krenuti dalje s čiste pozicije. To je toliko nejasno da stvara u narodu strah, a uz javni dug imamo i druge velike probleme. Među njima je i najezda izbjeglica i migranata, a o planovima s njima nemamo točne informacije. Uz sve to, Hrvatska još nije riješila problem svojih izbjeglica i prognanika, taj proces još traje i košta. Nismo još riješili problem Hrvata protjeranih iz svojih domova tijekom Domovinskog rata, kao ni izbjeglih Srba. Država je podkapacitirana, a na nas se baca novi, veliki teret. Zbog čega? Hrvatska je prije 20 godina nosila teret stotina tisuća prognanih i izbjeglih Hrvata i Bošnjaka i branila se od agresora, nismo se još oporavili od toga, a opet smo pred novim sličnim problemom. Mora se točno znati o čemu se radi, što se od Hrvatske traži i očekuje te se ispravno postaviti prema EU i zaštititi nacionalni interes. Narod želi objašnjenje i ima pravo.
Ispričat ću slučaj moje prijateljice koja je iz Baranje prognana u Domovinskom ratu i bila je u Osijeku, a sad opet ne može boraviti u svojoj kući zbog nekih drugih izbjeglica i tuđih ratova. Očajna je i pita se zar mora ponovno platiti ceh? Razumije izbjegličku muku, još se ni sama nije oporavila od gubitaka, ali smatra da problem izbjeglica trebaju trajno riješiti bogate zemlje, a ne Hrvatska. BDSH smatra da u rješavanju ovog problema treba zastupati nacionalni interes i sigurnost, te narod obavijestiti o čemu se radi.
Smatrate li da se bez vas neće moći složiti slijedeća vlada?
– Uopće ne razmišljamo na taj način. Naša je zadaća potaknuti narod koji je u presudnim trenucima uvijek mudro postupao, pa će i sad. Problem je što je vrlo kratak rok za izbore i male stranke su na taj način dovedene u nejednaku poziciju i odnosu na velike što govori o demokraciji ili nedemokraciji procesa. Uzdamo se u narod koji zna prepoznati tko zastupa njegov interes, kaže predsjednica BDSH, Zlata Velat.