SDP je još prije više od šest mjeseci predstavio prijedlog zakona o legalizaciji konoplje, koji je odmah nazvan Lex cannabis, ali od tada sve oko tog zakonskog prijedloga je zastalo. Konoplja ima velik gospodarski potencijal, a s obzirom na to da je vrlo kvalitetna u smislu da čisti tlo te ima do četiri puta veću sposobnost upijanja CO2, važna je i u borbi protiv klimatskih promjena. Ekonomske koristi su ogromne, kao i za razvitak znanosti, upotreba za kozmetiku, papir, u građevinarstvu, u prehrambenoj, tekstilnoj i kemijskoj industriji, ali i u automobilskoj, svemirskoj i farmaceutskoj industriji …
Mirela Holy iz SDP-ova Savjeta za zeleni razvoj, međutim, ovaj puta kaže: – Za desetak dana u javnu raspravu kroz Sabor ide zakon koji predviđa potpunu legalizaciju konoplje.
– Zakon predviđa potpunu legalizaciju i liberalizaciju konoplje, što znači da se u potpunosti predviđa iskorištavanje svih potencijala konoplje u gospodarske i rekreativne te medicinske svrhe. Zakon dopušta da svaka punoljetna osoba može za svoje potrebe uzgajati do devet ženskih biljaka u cvjetanju s visokim udjelom THC-a – ističe Mirela Holy.
Svaka pravna ili fizička osoba, prema tom će prijedlogu, imati jednako pravo baviti se komercijalnim aktivnostima u pogledu uzgoja, prometa i prerade svih sorti konoplje. Svaka pravna ili fizička osoba koja zadovolji visoke kriterije kvalitete uzgoja i proizvoda, moći će uzgajati za potrebe zdravstvenog sustava. Prihodi od nameta bit će korišteni za konstantno ulaganje u poticanje industrije prerade konoplje.
– Dosadašnji modeli regulacije u rekreativnom smislu bili su pod kontrolom države kao u Urugvaju ili u privatnom sektoru kao u Kanadi i SAD-u. Mi predlažemo hibridni model u vidu državne agencije, kako bi se na tržištu zadržala visoka kvaliteta – kaže Holy, dodajući: – Konoplja ima veliki i vrlo svestrani potencijal, od zaštite okoliša i stvaranja bio kompozita, do ekonomskog razvoja i zapošljavanja.