Connect with us

Upišite traženi pojam

Na fotografiji: ministar Šime Erlić, Foto: HINA/Zvonko KUCELIN

Politika

Ministar Erlić na konferencijama od Dalmacije do Slavonije iznio optimistične i pohvalne brojke radi kojih vjeruje da će se i u nedovoljno razvijenim dijelovima Hrvatske preokrenuti negativni trendovi

Na konferenciji “ITU ZADAR 2030 – Inovacija, transformacija, urbanizacija” održanoj u ponedjeljak u novom Studentskom domu Sveučilišta u Zadru predstavljeno je više kapitalnih projekata realiziranih uz pomoć dosadašnjeg korištenja ITU mehanizma.

U narednom razdoblju urbana aglomeracija Zadra na raspolaganju će imati novih 43 milijuna eura koja će se investirati u 9 integriranih projekata.

Ministar Šime Erlić istaknuo je da je ITU mehanizam najdecentraliziraniji mehanizam koji imamo na raspolaganju, jer gradovima i općinama omogućuje realizirati projekte prema vlastitim prioritetima te se upravno na njemu temelji budući razvoj Hrvatske.

Šime Erlić, foto: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije

“Kako bismo odgovorili na buduće izazove, moramo se dobro organizirati i ponuditi bolju kvalitetu javnih usluga, prigrliti nove tehnologije i metode bržeg i boljeg prostornog planiranja te prihvatiti zelene principe održivog razvoja. Tehnološki napredak već danas mijenja gradove i moramo razmišljati kako se prilagoditi tehnološkoj revoluciji koja dolazi”, istaknuo je ministar.

Gradonačelnik Branko Dukić rekao je da je zadovoljan dosad postignutim, naglasivši realizirane projekte iz prve ITU financijske perspektive u razdoblju 2014. – 2020. To uključuje izgradnju infrastrukture gospodarske zone Crno, novi poduzetnički inkubator, rekonstrukciju zgrade stare Tehničke škole i Centra za mlade s okolišem, obnovu kompleksa Samostana sv. Nikole, te rekonstrukciju Tuđmanove ulice s uvođenjem digitalnih tehnologija u sektoru prometa i javnog prijevoza.

“Prošlu smo omotnicu u cijelosti iskoristili i u samo nekoliko godina dobili nove sadržaje trajne vrijednosti i bolju kvalitetu života. Pred nama su sada 43 milijuna eura koje usmjeravamo u inovacije, transformaciju i urbanizaciju. Nastavljamo s urbanom mobilnošću koja podrazumijeva digitalizaciju prometa i podizanje učinkovitosti javnog prometa te rješavanje gužvi”, najavio je, među ostalim, gradonačelnik Zadra.

Zadar, 26.02.2024. Foto: HINA/Zvonko KUCELIN

Rektor Sveučilišta u Zadru Josip Faričić kazao je da je ITU mehanizam dobra prilika za postizanje učinkovitog transfera tehnologija, znanja i ideja među generacijama, a osvrnuo se i na prekomjernu betonizaciju i asfaltizaciju koja ne pogađa samo Zadar nego cijelo Sredozemlje.

“Kada govorimo o urbanizaciji, onda ne treba voditi računa samo o tome kako prostor izgleda, nego u većoj mjeri kako funkcionira. Grad mora biti smislena, funkcionalna i za život atraktivna cjelina. Izrazito agresivna betonizacija i asfaltizacija nisu specifični samo za Zadar, a različite se regije različito s tim nose. Da, važni su nam novi objekti, ali najvažniji su ljudi”, kazao je rektor Faričić.

U nastavku konferencije održali su se paneli i daljnje diskusije o ovim temama uz prezentacije planiranih ulaganja u novom EU programskom razdoblju.

Ministar Erlić je kasnije toga dana prisustvovao i konferenciji „EU FONDOVI – Nove prilike 2021. – 2027.“  u Šibeniku na kojoj je istaknuo da Hrvatsku očekuju nove velike prilike koje moramo iskoristiti, jer nam slijedi novo razdoblje i financijska omotnica od 25 milijardi eura do 2030. godine.

ŠŠibenik, 26.02.2024 – foto HINA/ MFRREU/ ik

Osim o ITU mehanizmu, bilo je riječi i o Integriranom teritorijalnom programu za otoke. Ministar je pojasnio da je Hrvatska razvila specifičan pristup kao malo koja zemlja u Europskoj uniji, uvažavajući činjenicu da otočani najbolje znaju u što treba ulagati.

“Otočani su dosta dobro reagirali i  ukupnu alokaciju od 150 milijuna eura direktno ćemo uložiti u takve intervencije na otocima“, zaključio je ministar.

Otocima u arhipelagu Šibensko-kninske županije iz ITP-a je dostupno 15,9 milijuna eura.

ŠŠibenik, 26.02.2024 – foto HINA/ MFRREU/ ik

Idućeg dana ministar je sudjelovao na znanstveno-stručnom skupu „Regionalni razvoj u Hrvatskoj – razvojna transformacija Slavonije” prilikom čega je istaknuo kako su promjene već vidljive jer je od 2013. godine BDP per capita u Slavoniji porastao za 50 posto, a zadnje dvije godine u regiji Panonska Hrvatska rast BDP-a je iznad četiri posto, što je iznad prosjeka EU-a.

Osijek, 27.02.2024., na slici Šime Erlić. foto HINA/ Igor KOKORUŠ/ tm

Podsjetio je na projekte koji su realizirani u posljednjih šest – sedam godina, kao što su gospodarski i regionalni distribucijski centri, prometnice ili prometni koridor 5C. To su investicije kojima za realizaciju treba nekoliko godina, ali promjene su na BDP-u, izvozu i povećanju ulaganja u dugotrajnu materijalnu imovinu, što je pokazatelj rasta investicija u Slavoniji.

U posljednjih 12 kvartala Hrvatska po BDP-u per capita raste iznad prosjeka EU. Kad smo ušli u Uniju bili smo na 61 posto BDP-a EU, sada smo na 73 posto, a vjerujem da ćemo iduće godine biti na 75 posto, kaže Erlić.

Odradili smo tek prvu EU financijsku perspektivu, a do kraja desetljeća za ulaganja je predviđeno 25 milijardi eura, od kojih će preko 30 posto završiti u regijama koje se suočavaju s razvojnim izazovima, pa vjerujemo da ćemo preokrenuti negativne trendove, poručio je ministar.

Osječki gradonačelnik Ivan Radić podsjetio je kako je njegov grad 2022. povukao najviše sredstava iz EU fondova, tako da se u gradu trenutno realiziraju 84 projekta, vrijedna preko 350 milijuna eura, najvećim dijelom financiranih EU sredstvima.

U tijeku su modernizacija tramvajske infrastrukture, što je preduvjet za nabavu novih niskopodnih tramvaja, uskoro se očekuje puštanje u rad najsuvremenijeg pročistača otpadnih voda, a kroz ITU mehanizam Osijeku je za iduće programsko razdoblje dodijeljeno 55 milijuna eura.

izvor: vlada.hr/Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije

Povezane vijesti

Politika

Jučer je američki Ured za kontrolu strane imovine (OFAC) izdao produljenje licence društvu JANAF d.d. što omogućava provedbu ugovora JANAF-a i NIS-a i transport...

Politika

Kompletno Predsjedništvo i stotinjak članova Domovinskog pokreta odlučilo je napustiti tu stranku nezadovoljno listama za lokalne izbore za što su optužili političkog tajnika Damira...

Politika

Franjo će ostati upamćen kao „papa koji je želio učiniti korak više” te koji je „volio pravednost i mir”, a to pokazuje i ogroman...

Politika

Hrvatska industrija šećera u Županji je najbolje proizvođače šećerne repe nagradila priznanjem “Zlatna repa”, koja im je uručio potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva...

Kolačići nam pomažu pri pružanju usluga. Korištenjem naših usluga, prihvaćate naše korištenje kolačića. Vidi više


Kolačići (COOKIES)
Kako bi ova web stranica radila ispravno te da bismo bili u stanju vršiti daljnja unaprjeđenja stranice u svrhu poboljšavanja Vašega iskustva pregledavanja, ova stranica mora na Vaše računalo spremiti malenu količinu informacija (cookies) . Preko 90 % svih web stranica koristi ovu praksu, no prema odredbama Europske unije od 25. ožujka 2011. obvezni smo prije spremanja kolačića zatražiti vaš pristanak. Korištenjem web stranice pristajete na uporabu kolačića. Blokiranjem kolačića i dalje možete pregledavati stranicu, no neke njezine mogućnosti neće Vam biti dostupne.
Što je kolačić?
Kolačić je informacija spremljena na Vaše računalo od strane web stranice koju posjetite. Kolačići obično spremaju Vaše postavke, postavke za web stranicu, kao što su preferirani jezik ili adresa. Kasnije, kada opet otvorite istu web stranicu internetski preglednik šalje natrag kolačiće koji pripadaju toj stranici. Ovo omogućava stranici da prikaže informacije prilagođene Vašim potrebama.
Kolačići mogu spremati širok raspon informacija uključujući osobne informacije (kao što je Vaše ime ili adresa e-pošte). Ipak, ova informacija može biti spremljena jedino ako Vi to omogućite – web stranice ne mogu dobiti pristup informacijama koji im niste dali i ne mogu pristupiti drugim datotekama na Vašem računalu. Zadane aktivnosti spremanja i slanja kolačića Vama nisu vidljive. Ipak, možete promjeniti postavke internetskog preglednika tako da možete sami birati hoćete li zahtjeve za spremanje kolačića odobriti ili odbiti, da pobrišete spremljene kolačiće automatski pri zatvaranju internetskog preglednika i slično.
Kako onemogućiti kolačiće
Isključivanjem kolačića odlučujete da li hoćete dopustiti pohranjivanje kolačića na vašem računalu. Postavke kolačića mogu se kontrolirati i konfigurirati u vašem internetskome pregledniku. Za informacije o postavkama kolačića, ovisi o internetskom pregledniku kojeg koristite.
Ako onemogućite kolačiće, nećete moći koristiti neke od funkcionalnosti na web stranicama Vipneta.
Što su privremeni kolačići?
Privremeni kolačići ili kolačići sesije uklanjaju se s računala po zatvaranju internetskog preglednika. Pomoću njih web-mjesta pohranjuju privremene podatke, poput stavki u košarici za kupnju.
Što su stalni kolačići?
Stalni ili spremljeni kolačići ostaju na računalu nakon zatvaranja internetskog preglednika. Pomoću njih web-mjesta pohranjuju podatke, kao što su ime za prijavu i zaporka, tako da se ne morate prijavljivati prilikom svakog posjeta određenom mjestu. Stalni kolačići ostat će na računalu danima, mjesecima, čak i godinama.
Što su kolačići od prve strane?
Kolačići prve strane dolaze s web-mjesta koje gledate, a mogu biti stalni ili privremeni. Pomoću tih kolačića web-mjesta mogu pohraniti podatke koje će ponovo koristiti prilikom sljedećeg posjeta tom web-mjestu.
Što su kolačići treće strane?
Kolačići treće strane dolaze s reklama drugih web-mjesta (kao što su skočne ili bilo koje druge reklame) koje se nalaze na web-mjestu koje gledate. Pomoću tih kolačića web-mjesta mogu pratiti korištenje interneta u marketinške svrhe.
Da li objektivno.hr koristi kolačiće?
Da, s primarnim ciljem kako bi naše web stranice vam omogućile bolje korisničko iskustvo.
Kakve kolačiće koristi objektivno.hr i zašto
Privremeni kolačići (engl. Session cookies) – to su privremeni kolačići koji ističu (i automatski se brišu) kada zatvorite internetski preglednik. Objektivno.hr ih koristi da omogući pristup sadržaju i omogući stvari koje možete učiniti kada se prijavite sa svojim podacima na objektivno.hr. Trajni kolačići (engl. Persistent cookies) – obično imaju datum isteka daleko u budućnosti te će ostati u vašem pregledniku, dok ne isteknu, ili dok ih ručno ne izbrišete. Objektivno.hr koristi trajne kolačiće za funkcionalnosti kao što su “Ostanite prijavljeni”, što korisnicima olakšava pristup stranicama kao registriranom korisniku. Također koristimo trajne kolačiće kako bi bolje razumjeli navike korisnika, tako da možemo poboljšati stranicu prema vašim navikama. Ova informacija je anonimna – ne vidimo individualne podatke korisnika.
Da li na web-stranici ima kolačića treće strane?
Ima nekoliko vanjskih servisa koji korisniku spremaju limitirane kolačiće. Ovi kolačići postavljeni su za normalno funkcioniranje određenih mogućnosti koje korisnicima olakšavaju pristup sadržaju. Za mjerenje posjećenosti objektivno.hr koristi Google analytics. Ako želite onemogućiti da vam navedeni servis spremaju kolačiće, možete to učiniti: Google Analytics Opt-out.
Objektivno koristi kolačiće u svrhu oglašavanja vlastitih proizvoda i usluga, te usluga i proizvoda svojih partnera koji bi korisnika mogli zanimati. Prikazivanje oglasa koje korisniku dostavlja objektivno.hr ili partner omogućuje se putem kolačića koje objektivno.hr, odnosno treća strana može postaviti u Web-preglednik korisnika. Korisnik uvijek može samostalno regulirati primanje kolačića putem postavki svojeg Web preglednika.
Dodatne informacija oko isključivanja kolačića
Trenutno postoji nekoliko web-stranica za isključivanje pohranjivanja kolačića za različite servise.
http://www.allaboutcookies.org/
http://www.youronlinechoices.eu/

Zatvori