24sata TV nije sklopila ugovor o koncesiju za emitiranje u zemaljskoj mreži, ne plaća pripadajuću naknadu za koncesiju, niti preskupu naknadu Odašiljačima i vezama. Emitiranje programa 24sata TV na SPTV-u bio bi ilegalni upad jedne kabelske televizije u otvorenu i svima dostupnu zemaljsku mrežu.
24sata TV nije pri Agenciji za elektroničke medije upisana u registar televizijskih nakladnika koji imaju koncesiju za emitiranje programa u zemaljskoj mreži, već je na popisu onih koji imaju dozvolu za satelitsko i internetsko (kabelsko) emitiranje
Predsjednik Hrvatskog olimpijskog odbora Zlatko Mateša još je na sjednici Skupštine HOO-a održanoj 18. prosinca prošle godine govorio o partnerstvu HOO TV i Styrije, odnosno, već dogovorenoj i ugovorenoj suradnji Sportske televizije i 24sata TV. Iako je to bio preduvjet i glavni argument za nastavak emitiranja financijski prezadužene i kadrovski devastirane Sportske televizije, ta suradnja (ili partnerstvo) i dalje su, međutim, nešto o čemu govori samo jedna strana – Mateša i članovi Uprave SPTV-a. Detalji te suradnje (ili partnerstva) još uvijek su, naime, nepoznati.
Na 20. sjednici Vijeća HOO-a Zlatko Mateša je članovima Vijeća priopćio da je „sklopljen ugovor s 24 sata TV d.o.o.” te da je „sklopljen sporazum sa Styria Hrvatska – medijski servisi d.o.o.”. No, i prije nego li je zainteresirana javnost upoznata sa sadržajem spomenutih ugovora i prirodom suradnje Styrije i SPTV-a, reagirao je član Vijeća HOO-a i poznati odvjetnik Marijan Hanžeković. On je na spomenutoj sjednici Vijeća prigovorio Mateši da Styria ne može biti suradnik Sportske televizije „radi zakonske prepreke da pisani medij ne može biti u vlasništvu elektronskog medija”. Iako će mnogi ovu Hanžekovićevu primjedbu dovesti u vezu s njegovim vjerojatnim skorašnjim preuzimanjem EPH, malo je vjerojatno da je iskusni pravnik govorio napamet i bez čvrstih zakonskih argumenata. Ako tajanstveni ugovor HOO TV i Styrije uistinu ima elemente partnerstva, tada je Hanžekovićeva primjedba vrlo utemeljena.
Što je „nedopuštena koncentracija u području medija”
Naime, Zakon o elektroničkim medijima u članku 74. jasno kaže da se „pravo obavljanja djelatnosti pružanja medijskih usluga nakladnika televizije i/ili radija stječe na temelju odluke o odabiru najpovoljnijeg ponuditelja i potpisanog ugovora o koncesiji”. Styria takav ugovor nema.
U članku 79. istog zakona stoji, nadalje, sjedeće: „Vijeće daje pružatelju medijskih usluga iz članka 5. ili 6. ovoga Zakona, koji nije dobio koncesiju u smislu članka 74. ovoga Zakona i nije pružatelj medijskih usluga na zahtjev u smislu članka 19. ovoga Zakona, dopuštenje za satelitski, internetski, kabelski prijenos i druge dopuštene oblike prijenosa audiovizualnog i/ili radijskog programa”. Na osnovu toga članka, Styria je dobila mogućnost pokretanja svoje kabelske 24sata TV koja se emitira na MAXtv-u, B.net-u i platformama ostalih kabelskih operaterima.
Konačno, članak 54. Zakona o elektroničkim medijima propisuje da se nedopuštenom koncentracijom u području medija smatra ako „pružatelj medijskih usluga iz članka 79. ovoga Zakona istodobno izdaje dnevne novine koje se tiskaju u nakladi većoj od 3.000 primjeraka”. Ili, „pružatelj medijskih usluga iz članka 79. ovoga Zakona ima udio u kapitalu nakladnika koji izdaje dnevne novine koje se tiskaju u više od 3.000 primjeraka, s udjelom većim od 10%, i obrnuto”.
Drugim riječima, Styria koja izdaje novine ne može biti u suvlasničkom ili partnerskom odnosu s tvrtkom HOO TV koja je nakladnik televizije, odnosno, pružatelj medijskih usluga televizijskog emitiranja u smislu spomenutog zakona.
No, to nije jedina zakonska prepreka koja se ispriječila željenoj suradnji HOO TV i Styrije, odnosno, 24sata TV i Sportske televizije. Čak i ako temeljem ugovora HOO TV i Styrije taj odnos nije partnerski ili suvlasnički, zakoni priječe tu suradnju i po drugim osnovama.
Prema do sada poznatim detaljima te suradnje – iznosili su ih Zlatko Mateša i direktor Sportske televizije Petar Čavlović – 24sata TV bi, zapravo, zakupila onih 30 posto programa SPTV-a koji ne mora biti ispunjen sportskim sadržajima i u tom vremenu emitirala svoj informativni program. Drugim riječima, tijekom tih dva ili tri sata 24sata TV emitirala bi svoj program u zemaljskoj, free-to-air mreži – za što nema koncesiju! Naime, 24sata TV nije pri Agenciji za elektroničke medije upisana u registar televizijskih nakladnika koji imaju koncesiju za emitiranje programa u zemaljskoj mreži, već je na popisu onih koji imaju dozvolu za satelitsko i internetsko (kabelsko) emitiranje.
Suradnja koja krši dva zakona
Ovakvom „suradnjom” SPTV-a i 24sata TV kršili bi se, dakle, i Zakon o koncesijama i Zakon o elektroničkim medijima. Zakon o koncesijama već u članku 3. navodi da je „koncesionar gospodarski subjekt s kojim je davatelj koncesije sklopio ugovor o koncesiji”, da je „ugovor o koncesiji ugovor koji su sklopili davatelj koncesije s jedne strane i gospodarski subjekt kao odabrani najpovoljniji ponuditelj, odnosno gospodarski subjekt kojem je koncesija dana na temelju neposrednog zahtjeva s druge strane, a sadrži odredbe o međusobnim pravima i obvezama vezanim uz danu koncesiju” te da je „naknada za koncesiju naknada koju plaća koncesionar na temelju ugovora o koncesiji”.
I članak 22. Zakona o elektroničkim medijima jasno propisuje da „djelatnost pružanja medijskih usluga televizije i/ili radija može obavljati pravna i fizička osoba koja je upisana u sudski ili drugi propisani registar u Republici Hrvatskoj u skladu s ovim Zakonom i posebnim propisom, a koja je dobila koncesiju te sklopila ugovor o koncesiji u skladu s ovim Zakonom i Zakonom o koncesijama”.
Treba li reći da 24sata TV ne zadovoljava ni jednu od spomenutih zakonskih stavki? Ona nije sklopila ugovor o koncesiji za emitiranje u zemaljskoj mreži, ne plaća pripadajuću naknadu za koncesiju, niti preskupu naknadu Odašiljačima i vezama. Emitiranje programa 24sata TV na SPTV-u bio bi, dakle, ilegalni upad jedne kabelske televizije u otvorenu i svima dostupnu zemaljsku mrežu.
Valja podsjetiti da je 24sata TV svojedobno već emitirala svoje vijesti na lokalnim televizijama, odnosno, lokalne su televizije reemitirale program 24sata televizije. S tom je praksom prekinuto upravo zbog primjedbi na njezinu zakonitost. Bit će, stoga, zanimljivo vidjeti kakav će model suradnje, zapravo, ponuditi Styria i HOO TV i je li ta suradnja uopće zakonski moguća…
Od Vijeća za elektroničke medije na upit Objektiva stigao je odgovor u kojem stoji da “ukoliko se utvrdi odstupanje od Zakona o električkim medijima Agencija će pokrenuti zakonom propisani postupak”.