Connect with us

Upišite traženi pojam

Izvor: HINA

Politika

Malić žestoko prozvao Most: Dvije vlade, nekoliko izgubljenih godina i par milijardi kuna ubačenih Orbanu u džep

Istraživački novinar Gordan Malić osvrnuo se na sjednicu Antikorupcijskog vijeća koja se održala u četvrtak u Hrvatskom Saboru. Tvrdi da na sjednici nije bilo ni riječi o korupciji te naveo i svoje razloge zašto je to bilo tako. 

“Od stupanja na javnu i političku scenu Metkovića (2012/2013.), pa onda i države, stranka MOST, ranije udruga, postala je sinonim za kontinuiranu mobilizaciju i beskompromisni aktivizam. Grad Metković to je koštalo jednog mandata bez investicija i razvoja (kod aktivista se radi o sinonimima za korupciju), ali su zato provedene čistke u gradskoj upravi koje su rezultirale većim brojem kaznenih prijava protiv bivših uposlenika. Mostovci su smanjili plaće, štedjeli u skladu s kršćanskom askezom koju propovijedaju, i proglasili apsolutnu transparentnost u nepostojećim projektima. Jesu li ljudi u Metkoviću bili zadovoljni uvedenim mjerama štednje, manjim plaćama, skupljim parkingom i moralnom inkvizicijom koja po cijeli dan sastavlja prijave, pokazali su već na idućim izborima kada su vratili HDZ”, napisao je Malić na Facebooku. 

Naveo je kako je MOST svoj “pohod na korumpirane institucije” nastavio i nakon parlamentarnih izbora 2015. godine te da je Hrvatska u tom slučaju prošla gore od Metkovića. Napomenuo je i kako je razlog raspada koalicije HDZ-a i MOST-a, navodno, bio sukob interesa u kojem se našao Tomislav Karamarko protiveći se nastavku arbitraže između INA-e i MOL-a.

“MOST se, suprotno, zalagao za nastavak arbitraže, a isplivao je i dokument o honoraru kojeg je supruga Tomislava Karamarka prije njegovog ulaska u vladu primila od jednog MOL-ovog lobista. Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa potvrdilo je sukob interesa Tomislava Karamarka, vlada je pala, a MOST trijumfirao. Šest godina poslije Visoki Upravni sud RH proglasio je odluku Povjerenstva o Karamarku nezakonitom i poništio je, a izgubili smo i arbitražu pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicijskih sporova u Washingtonu (ICSID). Hrvatska je tom presudom Mađarima dužna isplatiti približno 1,4 milijarde kuna što MOST-ovci smatraju velikim uspjehom jer je MOL-ova strana tražila više”, piše Malić. 

Dodao je kako tom gubitku treba nadodati i preko 200 milijuna kuna honorara “za razne anonimne i manje anonimne savjetnike, odvjetnike i konzultante koji su, tvrde Mostovci, uspješno” zastupali hrvatsku stranu u arbitraži. Naveo je i kako je uspješan bio slučaj Agrokor za razliku od INA-e. 

“Pa ipak, slučaj Agrokor bio je razlog za pad druge vlade u kojoj je sudjelovao MOST. Povod je bilo navodno pogodovanje HDZ-ovog ministra Zdravka Marića (inače bivšeg Agrokorovog direktora) Ivici Todoriću bivšem vlasniku Agrokora. Te sumnje nisu dokazane. Sam Todorić tvrdi upravo suprotno, da ga je Marić izdao, a nedavno je najavio i da će ga sudski progoniti. Kome vjerovati, pravovjernicima iz MOST-a ili uskočkom optuženiku Ivici Todoriću, o tome ne dvojim ni sekunde. Dvije vlade, nekoliko izgubljenih godina i par milijardi kuna ubačenih Orbanu u džep, što je to u usporedbi s čistim obrazom kojim se diči skupina ovih beskrupuloznih amatera nesposobnih da prepoznaju kriminal, a kamoli da se protiv njega suvislo bore. U to vrijeme sam pisao da, dok god bude na vlasti, od MOST-a neće biti uvjerljivije oporbe”, navodi Malić. 

Podsjetio je i kako je Most u međuvremeno organizirao i antivakserske prosvjede u centru Zagreba kao i pred središnjicom HDZ-a. 

“Među njima i neki likovi s molotovljevim koktelima. Kako nisu predvidjeli tako radikalan razvoj zbivanja, ne želeći da ih povezuju s drugim podvrstama teoretičara zavjere, vratili su se provjerenom receptu – antikorupciji”, piše Malić. 

Dodao je i kako je u četvrtak Nikola Grmoja iz MOST-a najavio kako će se otkriti novi detalji oko malverzacije s prodajom plina u INA-i. 

“Afera u kojoj su se spominjale ukradene milijarde trebala je dobiti dramatični zamah jer su pred članove vijeća i pred javnost doveli svjedoka, bivšeg direktora JANAF-a Dragana Kovačevića kojeg progoni USKOK. Međutim, sjednica je prošla bez i jednog slova o korupciji. Raspravljalo se o nekim odlukama u vezi sa zatvaranjem rafinerije u Sisku (aktualno 2018., ali MOST-ovci uvijek kasne). Propitivala se politička opravdanost ukidanja pogona kojeg su i prethodne vlade smatrale nerentabilnim, samo nikome se nije dalo otpuštati radnike… Sagledavali su se različiti uglovi, pa i nacionalni interes koji je ‘izdan’ jer vlada premijera Andreja Plenkovića, prije četiri godine, nije bila u stanju anticipirati energetsku katastrofu koju će uzrokovati rat u Ukrajini. Mudra MOST-ova vlada ili energetski tim Mirele Ahmetović to bi zacijelo predvidjeli”, piše. 

Dodaje i kako su pretresli sve teme osim korupcije kojom bi se to Vijeće trebalo baviti. 

“O njoj nije bilo riječi na Vijeću za antikorupciju. Kao i obično tema je bio HDZ, odnosno sam premijer Plenković. Povijest saborskih saslušanja, nažalost, jest mala kronologija političkih igrokaza s izvrnutim tezama. Prije desetak godina oporba je organizirala saborsko saslušanje Ive Sanadera (dosta spektakularno, tema je bila INA) u kojem je Sanadera zapala uloga onog koji će odgovornost za kriminal svaliti na premijerku Jadranku Kosor, tadašnju predsjednicu HDZ-a. Prije pet godina slično su pokušali sa slučajem Agrokor i Ivicom Todorićem, koji se ipak nije odazvao pozivu jer je za njim bila raspisana tjeralica. Ali došao je Joža Manolić i govorio o Hrvatskom proljeću”, tvrdi istraživački novinar. 

Zapitao se čemu služe sve te “drame u Saboru” i je li možda to zato što Nikola Grmoja ima želju “cijeli dan biti na televiziji”. 

“HDZ i u drugom mandatu uvjerljivo vodi u svim rejting istraživanjima. To jest presedan i, prije svega, poraz oporbe.Aferu s plinom u INA-i otkrili su Porezna uprava i Ured za sprječavanje pranja novca, a ne banke koje po defaultu šalju podatke s računa svojih klijenata (jer tom se logikom zasluge za otkrivanje lopovluka mogu pripisati i onima na čiji je račun položen novac). Kriminal su otkrili službenici Ministarstva financija. Ne ‘neovisna istražna’, nego upravo ‘ovisna’ vladina tijela. U korupcijskim radnjama uhvaćen je član vladajuće stranke. A čiji bi i bio ako je moguće korumpirati samo one koju su na funkcijama, tj. na vlasti? Pored ovakve oporbe HDZ postaje sam sebi najveći konkurent, jedini zaštitnik i najveći progonitelj. Ukratko, jedini akter na sceni. Svojevrsni SK koji pobjeđuje na izborima. A to je povijesna zavjera koju Grmoja, naš metkovski inspektor Clouseau, ne može riješiti. Naprotiv. Ah, naprotiv”, zaključio je. 

Povezane vijesti

Politika

Predsjednik Vlade Andrej Plenković i predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski su u sklopu Sastanka na vrhu Ukrajina – Jugoistočna Europa u Dubrovniku održali zajedničku konferenciju...

Politika

Tijekom današnjeg radnog sastanka u Ministarstvu zdravstva s državnim tajnikom Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, Bernardom Gršićem, te predstavnicima  Centra za kibernetičku sigurnost...

Vijesti

Tijekom boravka na Hvaru, ministar zdravstva izv.prof.dr.sc. Vili Beroš, dr.med., posjetio je dodatni tim Doma zdravlja Splitsko- dalmatinske županije za pružanje zdravstvene zaštite u...

Politika

Ministarstvo turizma i sporta predvođeno Tončijem Glavinom danas ocjenjuje da je Grad Split odlukom o ograničenju radnog vremena nekih ugostiteljskih objekata postupio suprotno zakonu...

Kolačići nam pomažu pri pružanju usluga. Korištenjem naših usluga, prihvaćate naše korištenje kolačića. Vidi više


Kolačići (COOKIES)
Kako bi ova web stranica radila ispravno te da bismo bili u stanju vršiti daljnja unaprjeđenja stranice u svrhu poboljšavanja Vašega iskustva pregledavanja, ova stranica mora na Vaše računalo spremiti malenu količinu informacija (cookies) . Preko 90 % svih web stranica koristi ovu praksu, no prema odredbama Europske unije od 25. ožujka 2011. obvezni smo prije spremanja kolačića zatražiti vaš pristanak. Korištenjem web stranice pristajete na uporabu kolačića. Blokiranjem kolačića i dalje možete pregledavati stranicu, no neke njezine mogućnosti neće Vam biti dostupne.
Što je kolačić?
Kolačić je informacija spremljena na Vaše računalo od strane web stranice koju posjetite. Kolačići obično spremaju Vaše postavke, postavke za web stranicu, kao što su preferirani jezik ili adresa. Kasnije, kada opet otvorite istu web stranicu internetski preglednik šalje natrag kolačiće koji pripadaju toj stranici. Ovo omogućava stranici da prikaže informacije prilagođene Vašim potrebama.
Kolačići mogu spremati širok raspon informacija uključujući osobne informacije (kao što je Vaše ime ili adresa e-pošte). Ipak, ova informacija može biti spremljena jedino ako Vi to omogućite – web stranice ne mogu dobiti pristup informacijama koji im niste dali i ne mogu pristupiti drugim datotekama na Vašem računalu. Zadane aktivnosti spremanja i slanja kolačića Vama nisu vidljive. Ipak, možete promjeniti postavke internetskog preglednika tako da možete sami birati hoćete li zahtjeve za spremanje kolačića odobriti ili odbiti, da pobrišete spremljene kolačiće automatski pri zatvaranju internetskog preglednika i slično.
Kako onemogućiti kolačiće
Isključivanjem kolačića odlučujete da li hoćete dopustiti pohranjivanje kolačića na vašem računalu. Postavke kolačića mogu se kontrolirati i konfigurirati u vašem internetskome pregledniku. Za informacije o postavkama kolačića, ovisi o internetskom pregledniku kojeg koristite.
Ako onemogućite kolačiće, nećete moći koristiti neke od funkcionalnosti na web stranicama Vipneta.
Što su privremeni kolačići?
Privremeni kolačići ili kolačići sesije uklanjaju se s računala po zatvaranju internetskog preglednika. Pomoću njih web-mjesta pohranjuju privremene podatke, poput stavki u košarici za kupnju.
Što su stalni kolačići?
Stalni ili spremljeni kolačići ostaju na računalu nakon zatvaranja internetskog preglednika. Pomoću njih web-mjesta pohranjuju podatke, kao što su ime za prijavu i zaporka, tako da se ne morate prijavljivati prilikom svakog posjeta određenom mjestu. Stalni kolačići ostat će na računalu danima, mjesecima, čak i godinama.
Što su kolačići od prve strane?
Kolačići prve strane dolaze s web-mjesta koje gledate, a mogu biti stalni ili privremeni. Pomoću tih kolačića web-mjesta mogu pohraniti podatke koje će ponovo koristiti prilikom sljedećeg posjeta tom web-mjestu.
Što su kolačići treće strane?
Kolačići treće strane dolaze s reklama drugih web-mjesta (kao što su skočne ili bilo koje druge reklame) koje se nalaze na web-mjestu koje gledate. Pomoću tih kolačića web-mjesta mogu pratiti korištenje interneta u marketinške svrhe.
Da li objektivno.hr koristi kolačiće?
Da, s primarnim ciljem kako bi naše web stranice vam omogućile bolje korisničko iskustvo.
Kakve kolačiće koristi objektivno.hr i zašto
Privremeni kolačići (engl. Session cookies) – to su privremeni kolačići koji ističu (i automatski se brišu) kada zatvorite internetski preglednik. Objektivno.hr ih koristi da omogući pristup sadržaju i omogući stvari koje možete učiniti kada se prijavite sa svojim podacima na objektivno.hr. Trajni kolačići (engl. Persistent cookies) – obično imaju datum isteka daleko u budućnosti te će ostati u vašem pregledniku, dok ne isteknu, ili dok ih ručno ne izbrišete. Objektivno.hr koristi trajne kolačiće za funkcionalnosti kao što su “Ostanite prijavljeni”, što korisnicima olakšava pristup stranicama kao registriranom korisniku. Također koristimo trajne kolačiće kako bi bolje razumjeli navike korisnika, tako da možemo poboljšati stranicu prema vašim navikama. Ova informacija je anonimna – ne vidimo individualne podatke korisnika.
Da li na web-stranici ima kolačića treće strane?
Ima nekoliko vanjskih servisa koji korisniku spremaju limitirane kolačiće. Ovi kolačići postavljeni su za normalno funkcioniranje određenih mogućnosti koje korisnicima olakšavaju pristup sadržaju. Za mjerenje posjećenosti objektivno.hr koristi Google analytics. Ako želite onemogućiti da vam navedeni servis spremaju kolačiće, možete to učiniti: Google Analytics Opt-out.
Objektivno koristi kolačiće u svrhu oglašavanja vlastitih proizvoda i usluga, te usluga i proizvoda svojih partnera koji bi korisnika mogli zanimati. Prikazivanje oglasa koje korisniku dostavlja objektivno.hr ili partner omogućuje se putem kolačića koje objektivno.hr, odnosno treća strana može postaviti u Web-preglednik korisnika. Korisnik uvijek može samostalno regulirati primanje kolačića putem postavki svojeg Web preglednika.
Dodatne informacija oko isključivanja kolačića
Trenutno postoji nekoliko web-stranica za isključivanje pohranjivanja kolačića za različite servise.
http://www.allaboutcookies.org/
http://www.youronlinechoices.eu/

Zatvori