Ovrhe su gorka hrvatska stvarnost, ne samo za građane o čemu se često govori u javnosti, nego i za tvrtke, odnosno poslovne subjekte. Broj je vrlo zabrinjavajući. Ponekad bi se moglo reći da je gospodarstvo ali i život u Hrvatskoj u ovrsi.
Zakon o ovrhama bio je prvi potez nove Vlade koja je sad na polovini mandata, a u tom je trenutku mijenjan dvanaesti put od 1996. godine. Rezultat je bio zakon koji su stručnjaci za ovrhu kritizirali kao malo koji zakon do tada, a vlast je jedino rješenje našla u odgodi primjene njegovih odredbi, kao i Zakona o javnim ovršiteljima – koji je doveo do sudskih sporova za zaštitu prva javnih ovršitelja.
Umjesto da se nakon višegodišnjeg parničenja vode još i ovršni postupci, vjerovnici sa sudskom presudom, koja ima potvrdu ovršnosti, odmah mogu tražiti naplatu od Fine bez da se, kao do tada, traži rješenje o ovrsi. Ovršni zakon uveo je nadležnost općinskih i trgovačkih sudova kao drugostupanjskih, čime se neminovno povećao broj sudskih predmeta, umjesto rasterećenja sustava. Prema navodima Ministarstva pravosuđa podaci o postojećim predmetima potvrđuju učinkovitost ustanovljenog sustava određivanja ovrhe putem javnih bilježnika i provedbe ovrhe na novčanim sredstvima u predmetima ovrhe na novčanoj tražbini, koji s omjerom od dvije trećine pretežu u strukturi ovršnih spisa. Ne da obveza u Ovršnom zakonu nije unaprijedila sustav, nego ima posve apsurdnu proceduru u sustavu ovrha nad tvrtkama.
Naime, u slučaju ovrhe jedne tvrtke prema drugoj, ovršni zahtjev se prema Zakonu o postupanju šalje javnom bilježniku, a javni bilježnik ga šalje na Općinski sud koji je prema zakonu nadležan za pokretanje ovrha. No s Općinskog suda se šalje zahtjev za ovrhom na Trgovački sud i to je ono što dovodi do potpuno apsurdne situacije. Time se gubi od pola do najčešće godinu dana, a pri tome rastu troškovi postupka i rastu kamate. I ne nevažno, sudovi se opterećuju predmetima, a rokovi rješenja se protežu preko granica održivosti tvrtki.
Zato Objektiv pokreće inicijativu za promjenu Zakona o postupanju kako ne bi bilo te apsurdne procedure. Sve oštećene tom odredbom zakona pozivamo da potpišu peticiju za njegovu promjenu.