U redovima HDZ-a sasvim otvoreno postavlja se pitanje gdje je nestao Plenković ‘’čvrste ruke’’, poznat još iz vremena izbacivanja Mosta iz Vlade i zašto na istom principu ne provede reformu unutar vlastite stranke, je li krivac tome i Jandroković koji se zbog silnih obaveza nema vremena baviti bazom
Očekivanom smjenom zbog mutnih poslova ministra uprave i političkog tajnika HDZ-a Lovre Kuščevića, premijer Andrej Plenković počeo je dugoočekivanu reformu u Vladi i u vlastitim stranačkim redovima, no pritom nije nimalo pokazao svoju snagu, nego upravo suprotno – ostavio je bljedunjavi dojam političara koji djeluje tek nakon pritiska medija i ogorčene hrvatske javnosti, ali i nakon ultimatuma političkih partnera i još važnije – pritisaka iz samog HDZ-a.
Premijer Andrej Plenković kao da izgubio je svoju beskompromisnost u cijeloj aferi oko Kuščevića, a uostalom, takav je bio tijekom afera drugih svojih ‘’načetih’’ ministara – Tolušića, Gorana Marića i Gabrijele Žalac. Zašto se u namjeravanoj rekonstrukciji Vlade hitno ne riješi svojih ministara koji rade na svoju ruku i svoju korist zaboravljajući stranačke obaveze i hijerarhiju?
Puno je ministara podbacilo
Naime, u HDZ-u sve češće postavljaju i pitanje i političke ‘’zapovjedne’’ odgovornosti ministara koji su podbacili u upravljanju i stranačkoj kontroli svojih resornih javnih poduzeća, stječe se dojam da njihovi direktori u stranačkim bitkama unutar i izvan HDZ-a ostavljaju premijera Plenkovića na cjedilu.
Da se u javnim poduzećima kao rezervoarima za stranačko nastanjivanje HDZ-a nešto događa – bilo je vidljivo još na izuzetno mlakom dočeku rezultata, Plenkoviću iznimno važnih, izbora za EU parlament, na kojima je HDZ doživio ‘gorku pobjedu’.
Nakon izbora za Europski parlament sve nizbrdo
Naime, na dočeku rezultata nije bio niti jedan potpredsjednik stranke osim Brkića, a od moćnih šefova javnih poduzeća bili su samo David Sopta iz Jadrolinije i Frane Barbarić iz HEP-a, te možda još pokoji ne toliko poznati u medijima. Proizlazilo bi da su doček izbora bojkotirali direktori Narodnih novina, Hrvatske lutrije, HAC-a, Plinacroa, LNG-a, HŽ Infrastrukture, te brojni drugi iz resora preko kojih Plenkovićevi ministri obilno “motiviraju” medije, da bi ti isti mediji kasnije ‘gazili’ premijera.
U tom nezahvalnom poslu ‘’reklamiranja putem medija’’, do sada se najviše ‘’iskazala’’ bivša ministrica Gabrijela Žalac i njezino Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU, te će sad biti zanimljivo vidjeti kojim putem će krenuti njezin nasljednik Marko Pavić.
Još je sredinom prošle godine otkriveno kako je ministrica Žalac, nakon raspisanog javnog natječaja, angažirala novinsku kuću Večernji list za ‘uljepšani’ public relation – PR, posao osmišljavanja kampanje njenog ministarstva vrijedan oko 3,7 milijuna kuna, iako su druge dvije isključivo PR tvrtke nudile to isto jeftinije za čak 1,3 milijuna kuna, kako se u medijima navodilo.
Kasnije se otkrilo da se radilo o natječaju Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije za “Usluge organizacije i realizacije promotivne kampanje o EU fondovima – Regionalni dani EU fondova”, a na taj su se natječaj javile dvije tvrtke specijalizirane za PR i novinska kuća Večernji list koja djeluje u sklopu već spominjane Styrije.
Pritom, kako su mnogi isticali, iznimno je važno bilo naglasiti kako Ministarstvo kojim upravlja Gabrijela Žalac nije tražilo zakup medijskog prostora, ili oglašavanje, već je bila riječ o temeljnom PR poslu kojega je nekritički trebala odraditi upravo novinska kuća.
Besramno ignoriranje premijera od vlastitih ministara
Drugim riječima, Večernji list je bez obzira na željenu i proklamiranu funkciju samostalnog i neovisnog medija bio i angažiran za cjelokupnu kampanju ministrice Žalac, doduše o EU fondovima. No, da to nije bilo samo to – vidjelo se i u kasnijem skandalu nakon što je Žalac, vozeći bez važeće dozvole, automobilom udarila dijete, o čemu je Večernjak prilično blago izvještavao, kao i o kasnijim otkrićima koja su prilično kompromitirala ministricu.
S druge strane, veliki konkurent ‘’Večernjaka’’ – Jutarnji list, u isto je vrijeme ‘’odrađivao’’ promidžbeni posao, ali za drugo ministarstvo – Ministarstvo gospodarstva, organizirajući, po nepoznatoj cijeni, niz konferencija, među kojima se najviše isticala ona naslovljena ‘’Budućnost brodogradnje u Hrvatskoj’’, na kojoj je najviše briljirala tadašnja potpredsjednica Vlade i ministrica gospodarstva Martina Dalić i gdje su se nudila ‘’spasonosna’’ rješenja koja su se, kako se sada vidi, samo godine dana kasnije ‘’ostvarila’’ potpunim slomom 3.maja i Uljanika.
Neslavna PR epizoda Ministarstva gospodarstva, Martine Dalić svoj je vrhunac doživjela ‘’besplatnim’’ izdanjem knjige na Agrokoru posrnule Martine Dalić naslovljene ‘’Agrokor: Slom ortačkog kapitalizma’’.
Zaključno, premijer Plenković u velikim je problemima – ne samo da su ga njegovi kompromitirani ministri doveli u probleme zbog mutnih poslova i ostvarivanja vlastite koristi, nego nisu ni svoj ‘’stranački’’ posao odradili do kraja u kontroli javnih poduzeća i korištenjem ‘pomoći’ medija.
Plenković je sada ‘talac’ svojih ministara, a u HDZ-u mu sve češće postavljaju pitanje: ‘’Gdje ti je baza’’? Sadašnja rekonstrukcija vlade će pokazati da li je istom premijer uspio ponovno preokrenuti rezultat u svoju korist.