Tek što se ministar Grčić “pohvalio” s izlaskom iz recesije, prividom i mazanjem očiju samom sebi i Vladi, jer građani znaju gdje žive, Državni zavod za statistiku “ispalio” je deficit državnog proračuna u iznosu od gotovo 19 milijardi kuna.
Objavom DZS-a, sazvana je ekspresno izvanredna sjednica u Banskim dvorima na kojoj su ministar financija Boris Lalovac i potpredsjednik Vlade Branko Grčić, predstavili mjere za smanjenje deficita. Narodski, nitko niti trepnuo nije. Nije bilo izvanrednih vijesti na televiziji, niti se baš itko zabrinuo za ono što već jako dobro zna. Da Grčić i Lalovac čitaju samo Facebook, najobičniju mrežu poveznicu malih ljudi, pročitali bi već odavna ono što im je DZS “izračunao” – da je krajem prošle godine deficit državnog proračuna iznosio ogromnih 18,8 milijardi kuna.
Grčić je dodao kako će se ići na smanjenje deficita posebnom odlukom na ona javna poduzeća izložena ukupnom dugu i koja s ovom godinom započinju sa deficitom; prije svega HŽ i HAC.
“Ove mjere racionalizacije ne donosimo isključivo radi EK. Ovo je prije svega za hrvatsko gospodarstvo, privatni sektor i konkurentnost”, rekao je Grčić, uopće zanemarujući pojam, kome to Hrvatska s ovakvim deficitom može konkurirati, osim nekom u bankrotu.
Pritisak da se krene u proces restrukturiranja
“53 strateška javna poduzeća imaju ukupno 66 milijardi kuna duga. Samo HŽ, HAC, HAC ONC, HC duguju 45 milijardi kuna. Jasna je namjera Vlade da se izvrši još jedan dodatan pritisak da uprave jače krene u proces restrukturiranja”, rekao je Grčić. Što je Vlada čekala, ne zna se, do sada s dužnicima. Ako su ovo državna “strateška” poduzeća, sretne li nacije s njihovim dugovima.
“Predlažemo dodatne mjere koje iznose 0,4 posto BDP-a prema procjenama europskog povjerenika. Tu su još novi limiti u okviru proračuna, materijalni troškovi, subvencije itd. u iznosu od 463 milijuna kuna, dodatne uštede od Hrvatskih voda – 100 milijuna kuna, Hrvatske ceste isto toliko, Fond za zaštitu okoliša – 100 milijuna kuna i HZZO – 100 milijuna kuna. Ukupno 407 milijuna kuna, rashodno ove dvije grupacije proračunski i izvanproračunski premašuju 880 milijuna kuna ušteda”, predstavio je Grčić – što je ušteda, “kapi u moru” ukupne svote.
Parafiskalne namete smo dosad smanjili za 430 mil. kn, a sada ćemo ih smanjiti za dodatnih 330 mil. kn i rasteretiti poduzetnike.
‘Također, najmanje 10 agencija će se spojiti s drugim agencijama i to će donijeti dodatne uštede’, rekao je Grčić dodavši kako Vlada ‘kreće u racionalizaciju materijalnih troškova agencija i ograničavanje službenih putovanja’. Ta prije koji mjesec, Vesna Pusić je naručila Vladin avion iz Turske, da ju prebaci, stvorivši tako troškove, no niti tada nitko trepnuo nije. Da je donijela milijardu kuna s puta, “napravila nešto”, porezni obveznici bi joj i oprostili, ovako ne bi moglo nikako.
Lalovac: Smanjiti putne troškove, nabavku vozila, cijene prostora…
Ministar financija Boris Lalovac je poručio kako će se agencije morati preseliti u prostore gdje metar kvadratni nije skuplji od 11 eura uključujući poreze. ‘Trebat će se smanjiti troškovi oko korištenja službenih vozila i putnih troškova, nabavka službenih vozila, računalne usluge, pošta, prijevoz, ugovore o djelu, telefoni… Toga se sada sjetio? Srbi su već prije nekoliko mjeseci prodali “ministarske” automobile, riješili se svega nepotrebnog u krizi, no Hrvatska je još jučer “igrala” po onoj “ima se, može se”. A već dugo se ne može. Grčić i Lalovac, ministri iz paralelnog svijeta od onog stvarnog i životnog, pali su na tjeme. Milanovića je kao zaboljela glava, barem se tako učinilo.
Ukoliko bi se primijenili ovi kriteriji, uštede bi bile oko pola milijarde kuna na godišnjoj razini a cilj nam je da se s tim krene čim prije’, rekao je ministar Lalovac, što je opet, spram 18,8 milijardi duga, gotovo ništa. Agencije, izmišljene za tzv. “uhljebe”, ne misle se gasiti – neka to odradi privatni sektor na kojeg je Vlada zajahala i dobro ga bičuje, ali Grčić je rekao “da će racionalizacije biti u svakom pogledu”.
Milanović: Veći problem je privatni dug građana
Deficit je prokomentirao i premijer Milanović istaknuvši da osim trošarina drugih mjera štednje prema građanima neće biti, kao da se ne zna da poskupljenje goriva donosi lančano poskupljenje.
Premijeru je i dalje, nevjerojatno, od deficita veći problem privatni dug građana. Pa tko je građane blokirao, ovršio i omogućio sivoj ekonomiji da procvjeta? Vlada sa svojim “mjerama”. Umjesto da povuče blokade i ovrhe, dok osovina, tj. većina ne “stane na noge”, i pobrine se za sebe, jer od Vlade ne očekuje ništa, Milanović upire prstom u građane, koji još uvijek “hrane” prekobrojne u državnoj upravi.
“Sam pao, sam se ubio”, glasi uzrečica, no sada bi se građani trebali osjećati krivima, što hrane Vladu, Zmajlovićeve marifetluke, nesposobnost i nepotizam ostalih vladajućih uza svoje blokirane račune, ovrhe i sivu ekonomiju. Pa tek što smo (umalo) zaboravili peglanje kartice bivše ministrice kulture, vozikanje Vesne Pusić avionom – po premijeru – građani krivi za 19 milijardi kuna.
Upravo je nevjerojatna glupost i inertnost, nečinjenje što je jednako zločinu i genocidu nad svojim narodom mjerama za izlaskom iz krize. Još jedna uzaludna presica i trošenje vremena na objašnjavanje o izlasku iz krize. A taman smo po Grčiću, izašli iz recesije! Ako nešto nije polučilo uspjeh, valjalo bi objasniti kako smo dospjeli do 18,8 milijardi deficita. Barem su građani toliko zaslužili. Kad su već “krivi”. Već odavna im je svejedno za mjere koje će se poduzeti, da bi izašli, već tko će objasniti kako smo upali u ovo? Racionalno objašnjenje.
Da ne hranimo one kojima treba dobar posao, nepotizam, zaigranost službenim karticama, Zmajlovićevo preseljenje i “ušteda”, nikada ne objasnivši afere parking, nestanak službenih automobila, a kamoli tajni ugovor za Zagrebtower.
DUUDI prodaje obiteljsko zlato, ima ponudu bolju negoli Hrelić nedjeljom, i ukapat će sveukupno sedam milijuna kuna. Jel može gore? Tako je Hrvatska spala na rasparene naušnice, nečije, iz muke otete svojim građanima.