Connect with us

Upišite traženi pojam

Tonino Picula
Tonino Picula
Tonino Picula

Top Tema

INTERVJU TONINO PICULA: Bilo bi dobro da se prevladaju političke razlike i Hrvatski sabor podrži misiju pomoći Ukrajini

Hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu za Objektivno.hr progovara o preporukama za novu strategiju proširenja Europske unije, za koje države smatra da ne podržavaju europska načela i vrijednosti, koji su mu planovi u narednom periodu, a svoj komentar dao je i na vječito složenu političku situaciju u BiH te nastavak osnaživanja odnosa Hrvatske i SAD-a.

Što stoji u vašim preporukama o novoj strategiji proširenja EU koji je Europski parlament potvrdio sa 502 glasa?

Prijedlog ovog izvješća naglašava vrijednost politike proširenja kao strateškog ulaganja u sigurnost i blagostanje Europe. Također, prepoznaje i činjenicu o kojoj dugo govorim i inzistiram, a to je da je proširenje najučinkovitiji instrument vanjske politike EU-a. Važno je i za Hrvatsku jer bismo željeli u potpunosti iskoristiti sve mogućnosti našeg članstva, a zato je potrebno imati na svojim granicama druge članice EU-a. Međutim, posebno danas, u kontekstu ruske invazije, pružanje perspektive izglednog članstva Ukrajini i Moldaviji, osigurao bi i EU nužni novi poticaj i zamah. Preporuke sadrže niz važnih inovacija za budućnost procesa proširenja, a među ostalim, uvodi se institut glavnog pregovarača za svaku pojedinu zemlju kandidatkinju, te se definira završavanje svih pregovaračkih procesa do kraja ovog desetljeća. Među najvažnijim inovacijama zasigurno je uvođenje kvalificirane većine članica u odlučivanju o područjima relevantnim za proces proširenja. Preporukama se traži da članice ne koriste bilateralne i regionalne sporove kako bi blokirale napredak kandidatkinja, te da prihvate mehanizme razrješavanja sporova koji su odvojeni od procesa pristupanja, kako se ne bi omela provedba EU kriterija i politika u zemljama kandidatkinjama, ni oslabio EU utjecaj. Napredak i sigurnost cijele Europske unije ovisi o njezinoj sposobnosti da brani demokraciju unutar i izvan svojih granica, kao i ljudska prava i multilateralni poredak utemeljen na jasnim pravilima.

U FB objavi ste referirajući na gornje preporuke istaknuli želju da se omogući transparentan i ubrzan proces za one zemlje koje to zaslužuju, kao i ukidanje fondova za one režime koji ne podržavaju europska načela i vrijednosti. Na koga ste u oba slučaja konkretno ciljali?

Preporuke predviđaju da se napredak svake zemlje prema članstvu ocjenjuje prema vlastitim zaslugama, ovisno o usvajanju u primjeni fundamentalnih reformi i EU sporazuma. Posebno se naglašava nužnost da zemlje kandidatkinje svoju vanjsku politiku u potpunosti usklade sa zajedničkom vanjskom politikom EU. Sukladno tome, pregovori sa Srbijom trebali bi se nastaviti samo ako Srbija uvede sankcije Rusiji, iste kakve provodi i EU te ako postigne znatan napredak u EU reformama. Također, treba temeljito razmotriti dodjelu sredstava Srbiji kako bi se osiguralo da EU novac bude uložen u skladu sa strateškim ciljevima i interesima Unije. S druge strane, postignuća zemalja zapadnog Balkana moraju biti priznata, točnije otvaranjem pristupnih pregovora s Albanijom i Sjevernom Makedonijom koji su odavno trebali početi, te odobravanjem liberalizacije viznog režima Kosovu bez odgode. Nužno je pomoći Bosni i Hercegovini da što prije dobije status kandidata, a i Crnoj Gori, kao dosad najnaprednijoj zemlji kandidatkinja, potrebno je pružiti pomoć, unatoč trenutnoj krizi. Kandidatkinje koje ostvare održiv, opipljiv i mjerljiv napredak trebale bi biti nagrađene, a svako nazadovanje ili odlaganje u procesu proširenja sankcioniralo bi se u kratkom roku, s posebnim naglaskom na područja demokracije, vladavine prava, slobode medija, borbe protiv korupcije, te kršenja ljudskih prava.

U kojem smjeru će ići vaši naredni prijedlozi i preporuke te vjerujete li da ćete u tekućem mandatu imati dovoljno vremena za njihovu realizaciju?

Svakako je važno započeti s procesom ubrzanja integracije zemalja koje pokazuju stratešku orijentaciju i predanost reformama nužnim za EU članstvo, te im se konačno postave jasnija, transparentnija i dosljednija mjerila uspješnosti, osiguravajući im stalnu političku i tehničku potporu tijekom cijelog procesa pristupanja. Vremenski period u kojem će se preporuke realizirati ovisi o zemljama članicama, ali i Europskoj uniji, no, siguran sam da ću u svojim budućim aktivnostima nastaviti u istom smjeru.

Gledano iz perspektive člana Izaslanstva za odnose sa Sjedinjenim Američkim Državama, pozdravljate li sklapanje Konvencije između Vlade Republike Hrvatske i Vlade SAD-a o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja i sprječavanja porezne utaje u odnosu na poreze na dohodak te gdje još vidite prostor za nastavak uspješne suradnje?

Sklapanje Konvencije o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Sjedinjenih Američkih Država, nakon ukidanja viza za hrvatske građane, još je jedan u nizu ohrabrujućih koraka kojima se namjerava osnažiti buduća suradnja. Ovaj bi sporazum trebao olakšati trgovinsku razmjenu, potaknuti investicije, poduprijeti razmjenu znanja, te sam siguran kako će i poduzetnici i građani osjetiti konkretne pogodnosti. No, dodatni napori bit će dobrodošli u područjima kao što su kulturna razmjena i obrana.

Smatrate li da će potpisnici programske koalicije bloka kojeg predvode stranke na vlasti u Kantonu Sarajevo i onog okupljenog oko HDZ-a BiH doista i realizirati najavljene krupne promjene?

Bosna i Hercegovina se, nažalost, već dugo nosi s nestabilnosti, polarizacijom, kršenjima pravnih stečevina i ljudskih prava, a zatim i s dezinformacijama što uvelike otežava provođenje reformi. Dakle, problemi su dalekosežni, te ne mogu sa sigurnošću ustvrditi koliko će i kako politička volja ostati na čvrstom tlu.

Vjerujete li da će Hrvatski sabor potrebnom 2/3 većinom odlučiti podržati obuku ukrajinskih vojnika u Hrvatskoj unatoč Milanovićevom protivljenju?

Nema sumnje da Ukrajina sada treba svaku vrstu pomoći. Bilo bi dobro da Hrvatski sabor podrži ovu misiju pomoći Ukrajini, posebice jer se radi o jednoj vrsti nadogradnje pomoći Ukrajini, koju smo, uostalom i obećali kao članica Europske unije. Stoga bi bilo poželjno prevladati političke razlike, obzirom na osjetljivost teme. Što će Sabor izglasati, teško mi je predvidjeti, ali svakako moramo pokazati strpljivost.

Povezane vijesti

Politika

Jučer je američki Ured za kontrolu strane imovine (OFAC) izdao produljenje licence društvu JANAF d.d. što omogućava provedbu ugovora JANAF-a i NIS-a i transport...

Politika

Donald Trump oglasio se na svojoj mreži Truth Social. Prvo je napao New York Times, ali onda je komentirao Putina i njegovo ponašanje. Evo...

Vijesti

Europska komisija u srijedu je javno objavila izvješće „Ubrzavanje normizacije vodika u EU“. To izvješće je rezultat dvogodišnje suradnje i kombiniranog znanja velikog broja...

Politika

Ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman rekao je u Luxembourgu da je svojim kolegama iz država članica EU-a izrazio nezadovoljstvo zbog protjerivanja...

Kolačići nam pomažu pri pružanju usluga. Korištenjem naših usluga, prihvaćate naše korištenje kolačića. Vidi više


Kolačići (COOKIES)
Kako bi ova web stranica radila ispravno te da bismo bili u stanju vršiti daljnja unaprjeđenja stranice u svrhu poboljšavanja Vašega iskustva pregledavanja, ova stranica mora na Vaše računalo spremiti malenu količinu informacija (cookies) . Preko 90 % svih web stranica koristi ovu praksu, no prema odredbama Europske unije od 25. ožujka 2011. obvezni smo prije spremanja kolačića zatražiti vaš pristanak. Korištenjem web stranice pristajete na uporabu kolačića. Blokiranjem kolačića i dalje možete pregledavati stranicu, no neke njezine mogućnosti neće Vam biti dostupne.
Što je kolačić?
Kolačić je informacija spremljena na Vaše računalo od strane web stranice koju posjetite. Kolačići obično spremaju Vaše postavke, postavke za web stranicu, kao što su preferirani jezik ili adresa. Kasnije, kada opet otvorite istu web stranicu internetski preglednik šalje natrag kolačiće koji pripadaju toj stranici. Ovo omogućava stranici da prikaže informacije prilagođene Vašim potrebama.
Kolačići mogu spremati širok raspon informacija uključujući osobne informacije (kao što je Vaše ime ili adresa e-pošte). Ipak, ova informacija može biti spremljena jedino ako Vi to omogućite – web stranice ne mogu dobiti pristup informacijama koji im niste dali i ne mogu pristupiti drugim datotekama na Vašem računalu. Zadane aktivnosti spremanja i slanja kolačića Vama nisu vidljive. Ipak, možete promjeniti postavke internetskog preglednika tako da možete sami birati hoćete li zahtjeve za spremanje kolačića odobriti ili odbiti, da pobrišete spremljene kolačiće automatski pri zatvaranju internetskog preglednika i slično.
Kako onemogućiti kolačiće
Isključivanjem kolačića odlučujete da li hoćete dopustiti pohranjivanje kolačića na vašem računalu. Postavke kolačića mogu se kontrolirati i konfigurirati u vašem internetskome pregledniku. Za informacije o postavkama kolačića, ovisi o internetskom pregledniku kojeg koristite.
Ako onemogućite kolačiće, nećete moći koristiti neke od funkcionalnosti na web stranicama Vipneta.
Što su privremeni kolačići?
Privremeni kolačići ili kolačići sesije uklanjaju se s računala po zatvaranju internetskog preglednika. Pomoću njih web-mjesta pohranjuju privremene podatke, poput stavki u košarici za kupnju.
Što su stalni kolačići?
Stalni ili spremljeni kolačići ostaju na računalu nakon zatvaranja internetskog preglednika. Pomoću njih web-mjesta pohranjuju podatke, kao što su ime za prijavu i zaporka, tako da se ne morate prijavljivati prilikom svakog posjeta određenom mjestu. Stalni kolačići ostat će na računalu danima, mjesecima, čak i godinama.
Što su kolačići od prve strane?
Kolačići prve strane dolaze s web-mjesta koje gledate, a mogu biti stalni ili privremeni. Pomoću tih kolačića web-mjesta mogu pohraniti podatke koje će ponovo koristiti prilikom sljedećeg posjeta tom web-mjestu.
Što su kolačići treće strane?
Kolačići treće strane dolaze s reklama drugih web-mjesta (kao što su skočne ili bilo koje druge reklame) koje se nalaze na web-mjestu koje gledate. Pomoću tih kolačića web-mjesta mogu pratiti korištenje interneta u marketinške svrhe.
Da li objektivno.hr koristi kolačiće?
Da, s primarnim ciljem kako bi naše web stranice vam omogućile bolje korisničko iskustvo.
Kakve kolačiće koristi objektivno.hr i zašto
Privremeni kolačići (engl. Session cookies) – to su privremeni kolačići koji ističu (i automatski se brišu) kada zatvorite internetski preglednik. Objektivno.hr ih koristi da omogući pristup sadržaju i omogući stvari koje možete učiniti kada se prijavite sa svojim podacima na objektivno.hr. Trajni kolačići (engl. Persistent cookies) – obično imaju datum isteka daleko u budućnosti te će ostati u vašem pregledniku, dok ne isteknu, ili dok ih ručno ne izbrišete. Objektivno.hr koristi trajne kolačiće za funkcionalnosti kao što su “Ostanite prijavljeni”, što korisnicima olakšava pristup stranicama kao registriranom korisniku. Također koristimo trajne kolačiće kako bi bolje razumjeli navike korisnika, tako da možemo poboljšati stranicu prema vašim navikama. Ova informacija je anonimna – ne vidimo individualne podatke korisnika.
Da li na web-stranici ima kolačića treće strane?
Ima nekoliko vanjskih servisa koji korisniku spremaju limitirane kolačiće. Ovi kolačići postavljeni su za normalno funkcioniranje određenih mogućnosti koje korisnicima olakšavaju pristup sadržaju. Za mjerenje posjećenosti objektivno.hr koristi Google analytics. Ako želite onemogućiti da vam navedeni servis spremaju kolačiće, možete to učiniti: Google Analytics Opt-out.
Objektivno koristi kolačiće u svrhu oglašavanja vlastitih proizvoda i usluga, te usluga i proizvoda svojih partnera koji bi korisnika mogli zanimati. Prikazivanje oglasa koje korisniku dostavlja objektivno.hr ili partner omogućuje se putem kolačića koje objektivno.hr, odnosno treća strana može postaviti u Web-preglednik korisnika. Korisnik uvijek može samostalno regulirati primanje kolačića putem postavki svojeg Web preglednika.
Dodatne informacija oko isključivanja kolačića
Trenutno postoji nekoliko web-stranica za isključivanje pohranjivanja kolačića za različite servise.
http://www.allaboutcookies.org/
http://www.youronlinechoices.eu/

Zatvori